zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Finále Plzeň uvede pocty Ester Krumbachové, Pavlu Kohoutovi

Ester Krumbachová (Zdroj: M. Fikejz)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Filmový festival Finále Plzeň, který je největší bilanční a soutěžní přehlídkou českého filmu, letos uvede pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna: režisérce, scenáristce, výtvarnici a ženě mnoha dalších profesí Ester Krumbachové, která by se letos dožila 90 let, spisovateli Pavlu Kohoutovi, který oslaví 85. narozeniny, a výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi, kterému by letos bylo také 90 let. Návštěvníci se tak během sedmidenního festivalu, který proběhne od 21. do 27. dubna 2013 tradičně v krásném secesním prostředí Měšťanské besedy, setkají jak se snímky, na kterých se uvedené osobnosti podílely, tak i osobně s Pavlem Kohoutem při projekcích a debatách.

Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy (letos 40. narozeniny) a Víta Klusáka, v rámci níž diváci uvidí ve festivalové premiéře tři dokumenty ze série Český žurnál a kromě známých provokativních snímků jako Český mír a Český sen také řadu raných děl, zajímavostí, perliček a bonusů.
Celkově bude na festivalu uvedeno cca 170 filmů – kompletní česká hraná produkce za rok uplynulý od dubna 2012 do dubna 2013 (v soutěži nebo mimo soutěž), výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z dokumentů roku 2012 (opět v soutěžní i nesoutěžní sekci), dále unikáty z archivů, které jinde nejsou k vidění, či další retrospektivy. Díky mezinárodním porotám nabízí festival pohled na český film zahraničníma očima.
V sekci Křídla slávy, která také vzdává hold významným jubilantům, se letos na Finále objeví filmy Juraje Jakubiska a Jiřího Menzela.
„Budeme také pokračovat v sekci ZOOM, která se zaměřuje na zahraničí,“ uvádí ředitel festivalu Ivan Jáchim. Po loňském Polsku se dostane do centra pozornosti Německo. „Naším cílem je seznámit diváky s tamější kinematografií a zdůraznit její kvality, umožnit srovnání české a německé tvorby a v neposlední řadě v rámci odborných panelů i neformálních setkání poskytnout tvůrcům prostor pro výměnu zkušeností,“ pokračuje Ivan Jáchim. V mezinárodních porotách, které hodnotí nové české dokumentární a celovečerní hrané filmy a udílejí cenu Zlatý ledňáček, také zasednou německé osobnosti. Pro zahraniční a domácí profesionály se stane součástí tradičních Industry Days i vydání „industry guide“ zaměřeného na Německo.
Součástí programu jsou také besedy s mnoha tuzemskými filmovými osobnostmi, projekce krátkých filmů, venkovní promítání zdarma, autorská čtení, projekce pro děti či výstava. Festival poprvé proběhl v roce 1968, po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na původní tradici se podařilo navázat po sametové revoluci. Vstupenky na letošní ročník budou v prodeji cca měsíc před zahájením.

18.2.2013 13:02:13 Redakce | rubrika - Filmová scéna