zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino Art tipy 33. týden

Krajina přílivu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Krajina přílivu
Temně psychedelická Alenka v říši divů, aneb co v Carrollovi nebylo. Britsko-kanadský film (2005). Hrají: J. Ferlandová, J. Bridges, J. McTeerová, B. Fletcher, J. Tillyová a další. Režie Terry Gilliam (V anglickém znění s titulky).
Desetiletá Jeliza-Rose žije se svými rodiči. Je zvyklá tu se poprat o čokoládu s pološílenou matkou, tu podat stříkačku s heroinem nervnímu otci. Je to zvláštní dětství, podle všeho však šťastné. Potom jednoho dne matka zemře a Jeliza-Rose se s tatínkem Noahem vydává na venkov, do osamělého farmářského domku kdesi na americkém Středozápadě, ve kterém Noah strávil dětství. Otec tu záhy upadne do dalšího, tentokrát věčného drogového spánku a Jeliza-Rose zůstává sama. Dívenka ovšem už dávno obývá vlastní, temně bezpečný svět, v němž promlouvají hlavičky jejích panenek Barbie a do kterého ochotně přibere kohokoli, kdo je dostatečně podivný. Divoká jízda na pomezí reality a nespoutané fantazie může začít.

Když točil Terry Gilliam Krajinu přílivu, myslel prý na to, že se v novinách neustále píše o dětech jako o obětech, s čímž on hluboce nesouhlasí. Tvrdí, že děti jsou silné a prostřednictvím své fantazie dokážou zvládnout situace, v nichž si dospělí nevědí rady a propadají beznaději. Ve filmu, viděném očima dětské hrdinky, Gilliam přiznává přímými citacemi vliv Carrollovy Alenky v říši divů, zároveň ale vychází z vlastní tvorby, ať už z legendárního spektáklu Dobrodružství barona Prášila (1988), či proslulé ďábelské jízdy Strach a hnus v Las Vegas (1998). V díle lze však rozpoznat i celou řadu dalších vlivů, počínaje tvorbou Jana Švankmajera, k jehož poetice se Gilliam nejednou přihlásil, a konče třeba inspirací obrazy amerického malíře Andrewa Wyetha nebo Malickovými Nebeskými dny (1978). Halucinačnímu opusu vedle opulentní režie dominuje mladičká Jodelle Ferlandová, která podobně jako později v hororu Silent Hill (2006), podává v roli Jelizy-Rose až neskutečný výkon. Krajina přílivu je výjimečný film, vyžadující od diváka otevřenost a schopnost poddat se bizarnímu světu, jemuž vládne černý humor s notnou dávkou cynismu, ale také omamné opojení nekonečností dětské fantazie.
Vysílání: 12.8., 22.25 hod., ČT art.

Děcka jsou v pohodě
Žádná rodina není dokonalá, ani ta s dvěma matkami. Americký film, vyznamenaný dvěma Zlatými glóby a dalšími cenami (2010). Hrají: J. Mooreová, A. Beningová, M. Ruffalo, M. Wasikowská, J. Hutcherson a další. Režie Lisa Cholodenková (V anglickém znění s titulky).
Nezávislý americký snímek Děcka jsou v pohodě (2010) vzbudil hned po premiérovém uvedení na festivalu Sundance značnou pozornost především svojí tematikou. Líčí totiž příběh lesbického páru, který vychovává dvě dospívající děti, jež se narodily ze semene anonymního dárce. Patnáctiletý Laser přemluví svou čerstvě dospělou sestru Joni, aby zavolala do kryobanky a pokusila se zjistit totožnost jejich otce. Je jím majitel restaurace Paul (Mark Ruffalo) a setkání, jež mělo původně jen ukojit chlapcovu zvědavost, přeroste až do rodinné krize, kterou musejí řešit nejen obě matky, lékařka Nic (Annette Beningová) i nedostudovaná architektka Jules (Julianne Mooreová), ale i biologický otec a oba jeho potomci. Režisérka Lisa Cholodenková (nar. 1964) pochází z ukrajinské židovské rodiny a sama se přiznala k vlastní lesbické orientaci už na střední škole. Její sexuální zaměření se promítá do celé její tvorby. Film Děcka jsou v pohodě má nepochybně autobiografické rysy (společně s hudebnicí Wendy Melvoinovou vychovává syna počatého s pomocí dárce spermatu). Psychologická studie rodinných vztahů má nečekanou hloubku i komplexnost a přes jistou vážnost situace nahlíží své postavy s humorným odstupem. Velkou zásluhu na přesvědčivém vyznění má přesné herecké obsazení tří hlavních protagonistů, kteří si také odnesli za své výkony řadu ocenění, mj. Cenu newyorských filmových kritiků (Beningová, Ruffalo), Zlatý glóbus (Beningová + nominace pro Mooreovou) a také oscarové nominace (Beningová, Ruffalo) a nominace na Cenu BAFTA (všichni tři). Pozoruhodné kreace vytvářejí i Mia Wasikowská a Josh Hutcherson v úlohách dětí. Postavu Joniny nadržené kamarádky Sashi ztělesnila Zosia Mametová, dcera proslulého dramatika Davida Mameta a herečky Lindsay Crouseové. Z mnoha další ocenění, jež film získal, připomínáme Zlatý glóbus za nejlepší film v kategorii komedie/muzikál, Independent Spirit Award a Cenu newyorských filmových kritiků za scénář a oscarové nominace za scénář a nejlepší film.
Vysílání: 16.8., 21.50 hod., ČT art, Americké nezávislé léto.

Moderní doba
Tulák a jeho souboj se stroji v době, jež není nakloněna lidem. Americká komedie (1936). Hlavní role, scénář a režie Charles Chaplin. Dále hrají: P. Goddardová, H. Bergman, S. Sandford, Ch. Conklin, H. Mann a další (V anglickém znění s titulky) (Premiéra).
Hrdina příběhu, Tulák Charlie, který pracuje jako dělník u pásové výroby, se následkem stereotypní činnosti jednoho dne pomate na rozumu a ztrácí své místo v továrně. Jako nezaměstnaný se snaží vyrovnat se společenskými problémy a všudypřítomným zmatkem. V jeho souboji „s osudem“ sehraje nemalou roli náhoda, s jejímž přispěním se smolař Tulák objevuje v těch nejchoulostivějších situacích, a také se stává nedobrovolným hrdinou. Slavný film, patřící mezi klasiku světové kinematografie, natočil v roce 1936 scenárista, režisér a herec Charlie Chaplin, který do něj vložil protest proti nehumánním projevům moderní civilizace a obrovskou dávku nadsázky, humor, ironii i sarkasmus. Neodmyslitelně k němu patří nestárnoucí, mistrovské komediální gagy a scény (Charlie jako oběť „krmícího stroje“, přetrvávající „tik“ v rukou jako následek celodenní práce u pásu či jízda na kolečkových bruslích ve 3. patře obchodního domu, kde chybí zábradlí). Vedle Charlieho Chaplina, jenž vytvořil hořko-komickou úlohu Tuláka, je třeba připomenout působivé ztvárnění dívky jeho snů hollywoodskou hvězdou Paulette Goddardovou (byla dočasně i jeho manželkou v reálném životě).
Vysílání: 17.8., 20.20 hod., ČT art, Kino art… Léto s Chaplinem
Opakování: 20.8., ČT art

10.8.2014 14:08:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 (2002) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Prodaný dědeček v Českém Těšíně

Jiří Sedláček jako Dědek (Foto archiv divadla)

Dnes už zapomenutá selská groteska o třech dějstvích Antona Hamika Prodaný dědeček (Der Verkaufte Grossvater celý článek

další články...

HUDBA

Idol dívek Enrique Iglesias

Enrique Iglesias (Foto z webu)

Zpěvák Enrique Iglesias bezesporu láme dívčí srdce, prostě se stal velkým idolem dívek, které si jeho plakát celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Mrtvé město na ČT2

E.W. Korngold Mrtvé město (Foto archiv divadla)

V sobotu 18. května 2002 uvede od 20.00 h druhý program České televize vzácně uváděnou operu Mrtvé město od celý článek

další články...

FILM

S podzimem sním o jaru

Dne 13. května 2002 se v 19.30 h uskuteční první repríza projektu fyzického výtvarného hudebního divadla S p celý článek

další články...