zvláštní poděkování
Quantcom.cz

StartPoint zná svého vítěze

Barbora Kleinhamplová: Důvěryhodný vztah

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dvanáctý ročník projektu StartPoint zná svého vítěze. Výstava projektu, který představuje nastupující evropské umělce, bude v Centru současného umění DOX otevřena do 27. 10. 2014.
Projekt StartPoint každoročně sleduje mladé umělecké talenty na evropských uměleckých školách, aby z nich vybral a na výstavě představil ty nejzajímavější diplomové práce uplynulého roku. Pro letošní přehlídku v Centru DOX vybrala mezinárodní porota z 24 uměleckých škol z 11 evropských zemí celkem 12 vystavujících finalistů. V den vernisáže 18. září pak porota vybrala celkového vítěze a udělila dvě další ocenění.

Hlavní cenu získala Holanďanka Lisa-Marie Vlietstra, která si porotu získala krátkými autobiografickými filmy, v nichž zobrazuje a zpytuje členy vlastní rodiny. K žánru, který by se dal popsat jako zvláštní typ rodinných psychologických etud, ji přivedl vytříbený zájem o mezilidské vztahy. Lisa-Marie Vlietstra: Babička s koněm.
„Moje práce čiší z potřeby dosáhnout pochopení, jak se dva lidé vztahují k sobě navzájem a jak člověk definuje sebe sama ve vztahu k druhému,“ vysvětluje absolventka amsterdamské Gerrit Rietveld Academy. „Přestože ve svých filmech pozoruji zblízka konkrétní osobu, snažím se její osobní dědictví zároveň převést do obecnejší roviny,“ dodává.
„Rozhodování poroty bylo poměrně jednohlasné a ocenilo autorku za odvahu pustit se do zkoumání intimních i temných koutů vlastní rodiny a zároveň schopnost si zachovat odstup a smysl pro příběh i obraznost,“ komentuje výběr mezinárodní jury kurátor Pavel Vančát.
Odměnou vítězky je měsíční rezidence v Praze spojená s výstavou a možností realizovat vydání autorského katalogu.

Cenu Českých center, která umožňuje poznávací rezidenci v jednom z Českých center v zahraničí, získala Barbora Kleinhamplová z pražské Akademie výtvarných umění. V jejím videu můžeme sledovat absurdní situace psychologického násilí maskovaného pod značkou neurolingvistického koučinku manažerů. Celá situace je však inscenovaným setkáním herců a nic netušících frekventantů bizarního kursu, kterou lze chápat jako hravou a vtipnou kritiku metod současného byznysu.
Porota dále udělila čestné uznání Martinu Hrubému (VŠUP Praha) za film o spletité historii bývalého rekreačního střediska KSČ na Vystrkově u Orlické přehrady. „Letní resort u Orlíku může být viděn jako trojrozměrná kronika politických, ekonomických, sociálních i kulturních zvratů, jež se odehrály v československém, resp. českém prostředí od 50. let 20. století až do současnosti,“ vysvětluje autor volbu tématu.
Přestože ve výstavě se nakonec sešly práce z 9 evropských zemí, dva ocenění pocházejí z českých škol. „Sami jsme byli překvapeni kvalitou českých zástupců, ačkoliv úroveň prací byla velmi vyrovnaná,“ dodává Pavel Vančát.
Výstava StartPoint, která za dvanáct let své existence přerostla z národní přehlídky v rozsáhlý projekt, si kromě představení mladých začínajících talentů klade za cíl vytvořit platformu pro setkávání nadějných umělců a odborníků napříč zeměmi, tradicemi a žánry.

22.9.2014 13:09:25 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...