zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 34. týden

Carlos

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Senzační prázdniny
Francouzský cholerik, anglický gentleman a jejich neposlušné děti. Louis de Funes v hlavní roli francouzsko-italské komedie (1967). Dále hrají: C. Gensacová, F. Mayne, F. Liccia, O. de Funes a další. Režie Jean Girault. V komedii Senzační prázdniny se s populárním komikem Louisem de Funesem setkáváme v roli cholerického ředitele střední školy a současně otce dvou synů, z nichž starší Filip mu dělá neustále potíže: propadne z angličtiny a přísný otec ho pošle na prázdniny do Anglie výměnou za mladou Angličanku, kterou zas přísně vychovává sám ředitel. Nezdárný syn však pošle za sebe spolužáka, aby mohl jet na cestu lodí se svými kamarády. Mladou Angličanku vezmou sebou a Filip se do ní zamiluje. Když vše praskne, musí pan ředitel do Anglie vše vysvětlit a urovnat. Jeho cesta však není zdaleka jednoduchá...
Vysílání: 22.8., 22.05 hod., ČT1

Láska všemi deseti
Psala rychle, milovala hluboce. Francouzsko-belgická komedie (2012). Hrají: R. Duris, D. Françoisová, B. Bejová, S. Benson, F. Atkine a další. Režie Régis Roinsard (Premiéra). Jaro 1958, Francie. 21 letá Rose Pamphyleová žije se svým ovdovělým otcem, bručounem, který provozuje vesnický obchůdek. Rose je zasnoubená se synem místního automechanika a zdá se, že jejím údělem bude poklidný život hospodyňky. Ale po takovém životě ona netouží. Odjede do Lisieux v Normandii, kde podstoupí přijímací pohovor na místo sekretářky pojišťovací společnosti, které šéfuje velmi charismatický Louis Echard. Pohovor dopadne katastrofálně, ale Rose aspoň předvede, že umí neuvěřitelně rychle psát na psacím stroji. Mladé ženě se tak nevědomky podaří v Louisovi probudit sklony ke sportovnímu fanouškovství. Rose se pod jeho vedením zúčastní své první soutěže v psaní na stroji. Cesta k opravdovým trofejím je však složitá. Láska ke sportu a k ženě si někdy mohou překážet. Film Láska všemi deseti obsahuje řadu scén šampionátů v rychlém psaní na stroji, od lokální soutěže, přes pařížské kolo až po celosvětové mistrovství. Producenti filmu však měli problém do těchto scén najít herečky, které by byly schopné psát dostatečně rychle, aby scény závodů byly přesvědčivé. Spásný nápad byl obrátit se na Českou republiku – v soutěžních scénách můžete vidět tři desítky českých dívek. Nakonec dokonce bylo nutné tyto filmové závodnice opakovaně napomínat, ať nepíší tak rychle. Psaly totiž viditelně rychleji než hlavní hrdinka, která měla ve scéně závodu zvítězit.
„Když se ve Francii ani Belgii nenašlo dost hereček pro roli rychlopísařek do filmu Láska všemi deseti, obrátil se producent na ČR ve chvíli, kdy probíhalo tréninkové soustředění na šampionát 2011, konaný v Paříži. Hlavní město Francie tak nejlepší české závodnice spolu s nejlepšími studentkami Obchodní akademie Valašské Meziříčí navštívily v jednom roce třikrát – z toho dvakrát při natáčení filmu,“ říká Jaroslav Zaviačič.
Vysílání: 22.8., 23.35 hod., ČT1

Horečka stoupá v El Pao
Čest a láska uprostřed nesmlouvavého vojenského režimu. Gérard Philipe v hlavní roli francouzsko-mexického dramatu (1959). Dále hrají: M. Félixová, J. Servais, M. A. Ferriz a další. Režie Luis Buňuel. Poté, co je na fiktivním latinskoamerickém ostrově úkladně zavražděn guvernér Vargas, dostane jeho výkonný tajemník Ramón Vásques za úkol dočasně zemi řídit. Když pak úřad převezme nový guvernér, sadistický Gual, morálka ve společnosti tragicky upadá. Mezitím se vdova po guvernérovi Inés Vargasová a Ramón vzájemně sbližují. Gual bez milosti potlačuje rebelii vězňů a prahne po tom, stát se na ostrově neomezeným diktátorem. Je však zmítán touhou po Inés a nedokáže ji ovládnout. Rolí ve filmu Horečka stoupá v El Pao se příliš předčasně uzavřela nejen herecká kariéra slavného a tolik milovaného Gérarda Philipa.
Vysílání: 22.8., 13.45 hod., ČT2

Pokoj 1408
Přejeme vám příjemný pobyt. Americký horor podle povídky Stephena Kinga (2007). Hrají: J. Cusack, S. L. Jackson, M. McCormacková, T. Shalhoub, L. Cariou a další. Režie Mikael Hafström. Proslulý a velmi plodný autor strašidelných povídek a románů Stephen King patří k nejčastěji filmovaným spisovatelům. Existují desítky (ne-li stovky) přepisů jeho děl různé kvality. K těm zdařilejším určitě patří horor Pokoj 1408, natočený podle stejnojmenné povídky ze sbírky Všechno je definitivní. Jeho hrdinou je spisovatel Mike Enslin (John Cusack), který se specializuje na duchařskou a okultní problematiku všeho druhu. Vyhledává paranormální jevy a s chladným odstupem se je snaží popsat a zaznamenat. Zakládá si na tom, že ho nic nevyvede z míry. Zavítá i do starého newyorského hotelu Dolphin, jehož pokoj 1408 údajně představuje čiré zlo a vyžádal si už 56 obětí. Enslin nedbá varování ředitele hotelu (Samuel L. Jackson) a ve zmíněném pokoji se ubytuje. Zdá se, že tentokrát bude všechno jinak, neboť jakmile vkročí dovnitř, pocítí něco, co zatím nepoznal – opravdový strach. Film režíroval švédský tvůrce Mikael Hafström (nar. 1960), který ve své domovině upoutal pozornost dramatem šikany v elitní internátní škole Zlo mezi námi (1993), jež bylo nominováno na Oscara. Pokoj 1408 (2007) je jeho druhým hollywoodským filmem (po Hře s nevěrou – 2005) a patří k nadprůměru současné hororové produkce, především díky přesvědčivému výkonu Johna Cusacka v hlavní roli a také zásluhou střídmého, leč o to působivějšího využití vizuálních efektů. Ctitelé Kingova díla si při sledování filmu nepochybně vybaví jinou adaptaci jeho předlohy, odehrávající se v ponurém hotelovém prostředí, a sice klasické Kubrickovo Osvícení (1980).
Vysílání: 22.8., 21.35 hod., ČT2

Dealer
Zoufalá snaha chytit štěstí za pačesy na nejnižší úrovni kodaňského podsvětí. Syrový thriller od cenami ověnčeného dánského režiséra Nicolase Windinga Refna (1996). Hrají: K. Bodnia, Z. Burić, L. Drasbaeková, S. Labović, M. Mikkelsen a další (Premiéra). Na konci tisíciletí se Dánsko dostalo do pozornosti příznivců filmu vyhlášením manifestu Dogma 95, který sliboval radikální opozici vůči vysokým rozpočtům a pozlátku vycházejícím z dominantního stylu hollywoodských produkcí. Ale zatímco filmová kritika a nároční diváci aplaudovali Vinterbergově Rodinné oslavě či von Trierovým Idiotům, jeden debutující režisér spojil estetiku Dogmatu s dravou žánrovou podívanou. Ve stejném roce, kdy se celosvětovou senzací stal britský Trainspotting, přišel teprve šestadvacetiletý Nicolas Winding Refn s vlastním obrazem drogové závislosti a galerky bizarních existencí pohybujících se ve sféře uživatelů a překupníků drog. Jeho film ukazuje týden ze života obyčejného kodaňského dealera, při čemž nabízí pohled do nejrůznějších pater této společnosti – od vyklepaných smažek z ulice přes noční kluby i fitcentra až po podsvětí ovládané srbskými mafiány. Všemi prochází hrdina, který má na začátku nakročeno k velkému obchodu, ale série nešťastných náhod a nevyzpytatelných událostí jeho plány převrátí v zoufalé snažení o zachování vlastního života.Hlavní přednost Refnova kriminálního thrilleru představuje jeho formální ztvárnění. To spojuje formální asketismus dánských dogmatiků s dynamičností dobového trendu videoklipových filmů, když sice snímá akci digitální kamerou v dlouhých pohyblivých záběrech, ale současně se nestranní řízného hudebního podkresu a žánrových prvků. Syrový vizuál dává snímku naturalistický nádech, jenž zase obvyklý příběh o vzestupu a pádu v síti organizovaného zločinu povyšuje na existenciální thriller rozkročený mezi dravou podívanou a bezútěšnou sondou do nejnižších pater sociálního žebříčku.
Vysílání: 22.8., 23.20 hod., ČT2

Rudé slunce
Charles Bronson, Toshiro Mifune a Alain Delon v jednom vlaku uprostřed Divokého západu. Western natočený ve francouzské koprodukci (1971). Dále hrají: U. Andressová, Capucine, B. Barry a další. Režie Terence Young. Rudé slunce je western natočený v roce 1971 s mezinárodním obsazením. V hlavních rolích se vedle sebe objevil americký představitel tvrdých mužů Charles Bronson, legenda japonských filmů Toširó Mifune, francouzský herec Alain Delon a švýcarská herečka Ursula Andressová. Film byl natočen ve Španělsku britským režisérem Terencem Youngem. Jaro 1871, japonský velvyslanec, doprovázený dvěma samuraji, jede v soukromém vagónu Transkontinentálního expresu na návštěvu k prezidentovi Spojených států, aby mu přivezl velmi cenný dar - samurajský meč nevyčíslitelné hodnoty. Do vlaku však nastoupili i členové bandy vedené desperáty Linkem a Gotchem. Zajímá je poštovní vůz, který převáží zlato, jež je střeženo vojenskou kavalérií. Zlato je uloupeno, ale jejich pozornosti neujde bohužel soukromý vagón. Jeden ze samurajů je zabit, cenný meč ukraden. Samuraj Kuroda má sedm dní na to, aby přinesl meč zpátky. Uprostřed Divokého západu stojí člověk, který žije a koná podle kodexu bušidó, zákona samurajů.
Vysílání: 23.8., 20.00 hod., ČT2

Carlos
Šakal aneb kapitoly z historie světového terorismu. Francouzko-německý film (2010). Hrají: É. Ramirez, A. Scheer, F. A. Samra, L. Ahmedová, K. Ghossein, L. Sellerer, P. Tran, A. Kaabour a další. Režie Olivier Assayas. Jméno teroristy Carlose bude znát většina diváků pod jeho krycím jménem Šakal. Carlos byla jedna z hlavních postav mezinárodního terorismu sedmdesátých a osmdesátých let. Carlos se angažoval v extrémních levicových i pravicových organizacích, až vytvořil svou vlastní teroristickou organizaci a měl velmi aktivní styky na druhé straně železné opony. Film, který původně vznikl jako třídílná minisérie natočená pro Canal+, vypráví osud mezinárodního revolucionáře-teroristy, velkého manipulátora, který sám byl často manipulován, veskrze kruté a kontroverzní enigmatické osobnosti, která se stala ztělesněním odvrácené části dějin druhé poloviny minulého století.Film zároveň ukazuje, že lidé odcházejí, ale principy zůstávají. Lze jej vnímat i jako kapitoly z dějin terorismu, které jsou až příliš aktuální. Scénáři a natáčení předcházela rozsáhlá práce na historických dokumentech a dobových snímcích z médií. Přesto zůstává mnohé z Carlosova života dosud neobjasněno, nebo se informace rozcházejí. Podle slov režiséra Oliviera Assayase je film především fikcí, která se snaží vytvořit obraz dvou desetiletí světového terorismu přes postavu jednoho z nejslavnějších mezinárodních teroristů.
Vysílání: 23.8., 21.55 hod., ČT2

10.8.2015 08:08:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...