zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bedřich Hrozný a Evropský den jazyků

Banner akce

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Česká centra se poprvé letos zapojují do Evropského dne jazyků v rámci akce Speak-dating, která má připomenout potřebu překonávání jazykových bariér. V doprovodném programu představí dílo Pavla Sterce, letošního finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého. Šestikanálová zvuková instalace nazvaná Kulturní konstanta/ Jazykové kontinuum Jíst chleba, pít vodu (2015) naplní prostory nové Galerie Lucerna.
Česká centra se stala partnery projektu především proto, že jejich koncepce pro rok 2015 akcentuje dvě klíčové oblasti- vedle vědy, výzkumu a inovací je to také český jazyk. Během roku probíhaly průzkumy na téma jazyk, výuka češtiny, překonávání jazykových bariér a nebo také to, zda je vůbec potřeba dbát na to, aby se čeština neztratila v globalizaci, celosvětové jazykové unifikaci, digitální ani žádné jiné revoluci.

„Význam národních jazyků ve sjednocené Evropě je třeba stále připomínat,“ říká Zdeněk Lyčka pověřený řízením Českých center. „Nejde nám samozřejmě o staromilský obrozeneck&y acute; výkřik v éře všeobecného rozmachu angličtiny, usnadňující komunikaci napříč kontinenty. To však neznamená rezignaci na mateřský jazyk, který zůstává jedním z posledních individuálních rysů každého národa,“ vysvětluje Zdeněk Lyčka.
Pavel Sterec je odborníky vnímán jako konceptuální umělec a již podruhé byl nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Česká centra v něm našla umělce propojujícího umění s expertním věděním. Pavel Sterec se zabýval chetitštinou, indoevropským jazykem, který rozluštil český lingvista Bedřich Hrozný. „ Začal jsem spolupracovat se srovnávacími lingvisty a ústavem fonetiky. Došli jsme k tomu, že uděláme zvukovou instalaci, která může ukázat různé vývojové větve chetitštiny a demonstrovat příbuznost indoevropských jazyků. Vědci nejsou zvyklí pracovat s podobnou prezentací, nikdo je k tomu na škole nevede, a tak věřím, že to pro ně může b&y acute;t užitečné. Navíc jim kladu otázky, se kterými se ve svém okruhu nesetkávají. Zároveň je pro mě důležité zůstat umělcem, nebýt ‚jen‘ popularizátorem vědy, ale je to tenká, často nezřetelná hranice“, popisuje Sterec své dílo vycházející z hlasové změti, na jejímž konci zazní zvuk „pyramida“. Ojedinělé dílo vzdává hold profesoru Bedřichu Hroznému, jemuž se před sto lety podařilo rozluštit chetitský jazyk.

Zvuková instalace ve formě vícehlasé recitace je inspirovaná Hrozného asociativní a intuitivní metodou práce s jazykem a kombinuje chetitštinu s jinými indoevropskými jazyky. Tato metoda je v mnohém podobná avantgardním postupům práce s jazykem v oblasti umění. (voiceband českého divadelníka E. F. Burian nebo letristické experimenty francouzsko-rumunského vizuálního umělce jménem Isidore Isou.) Černobílé video bez zvuku (2 min.) doplňuje 9 minut trvající zvukovou instalaci. Video vychází z dokumentárních filmů o Bedřichu Hrozném z 50. let 20. století od režisérů Alana Františka Šulce a Josefa Kořáně, uložených v Národním filmovém archivu v Praze.
Dílo Pavla Sterce pod názvem Kulturní konstanta/Jazykové kontinuum Jíst chleba, pít vodu bude k vidění ve čtvrtek 24. září mezi 16 a 19 hodinou v novém prostoru Galerie Lucerna v Praze.

21.9.2015 09:09:39 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...