zvláštní poděkování
Volný.cz

Krajinou zahrad po stopách Lichtenštejnů

Zahrady Lednice

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pro návštěvníky, kterých každým rokem přibývá, nabízí od letošní sezóny areál zámku v Lednici další atrakci. Po velkolepé rekonstrukci zámecké jízdárny a koníren zde organizátoři z Multifunkčního centra v Lednici připravili výstavu Krajinou zahrad o vývoji lednicko valtického areálu, který minulý rok oslavil dvacáté výročí od zapsání do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Rozsáhlý barokní objekt navazující na zámecký komplex byl vystavěn podle plánů význačného vídeňského architekta Fischera z Erlachu a jeho monumentalita a přepychové architektonické ztvárnění svědčí o tom, jaká důležitost byla připisována chovu ušlechtilých koní ze strany Lichtenštejnů.

„Zámek pro koně“ jak byl palác o třech křídlech kolem ústředního nádvoří přezýván, nyní nabízí nejen velice zdařile obnovené prostory k prohlídce ale i expozici o tom, jakým způsobem a s jakým porozuměním Lichtenštejnové přetvářeli životní prostředí - dnes bychom řekli z&n bsp;hlediska udržitelnosti - jak pro hospodářské využití tak pro duchovní povznesení a estetický zážitek.
V prvním z prostorů - kočárovně - jsou příchozí seznámeni s historií rekonstrukce na dobových vyobrazeních, fotografiích předešlého stavu a postupu restauračních prací, plánech a modelech. Hned se také setkají s proslulými oři z lichtenštejnského chovu na obrazech slavného anglického malíře Hamiltona a dalších mistrů.
Je-li to kočárovna, nesmí chybět kočáry – je jich tu spousta, avšak nevozili se v nich vznešené dámy a pánové nýbrž malé děti – vystavovatelé si neodpustili malou hříčku a nainstalovali sem různé tipy dětských kočárků od 19. století po takové, kteří si ještě mnozí návštěvníci pamatují osobně. Lze se ovšem usadit i v tom skutečném. A není ledajaký - zlatý kočár – dnes v lichtenštejnském muzeu ve Vídni - byl jistě jeden z nejproslulejších kočárů v 18. století. Nechal si jej v Paříži vyrobit Josef Václav z Lichtenštejna a přivezl v něm z Parmy do Víd ně nevěstu císaři Josefu II. Isabelu Parmskou. Nitro nadrozměrného modelu zlatého kočáru v Lednici je zařízeno jako malý kinosál a místo natřásání může kdokoliv na pohodlných židlích podniknout virtuální projížďku půvabnou krajinou proměňující se v průběhu roku.

Po opuštění kočáru se pak vstupuje již do „skutečné“ přírody a sice do její daleké minulosti. Pro to, abychom si uměli představit dostatečně názorně, jaké to bylo v době ledové a co se během času odehrálo, jsou nasazeny nejrůznější prostředky. K tomu nejatraktivnějšímu patří plošná animovaná videoprojekce. V mapě místní krajiny ustupuje a znovu přichází ledovec, vyrůstají stromy a keře, táhnou stáda zvířat, přicházejí první lidé a začínají „hospodařit“. Střídají je jiné kmeny až po slovanské osídlení a následné dějinné etapy. Podobně je zachycen vý voj menších krajinných celků, jejich přirozený stav, prvotní proměny a zásahy provedené Lichtenštejny v průběhu jejich panování. Neméně informativní jsou předměty ve vitrínách – příslušné archeologické nálezy, nářadí, přírodniny, rostliny, stromy, pěstované plodiny, plody a dřevo. V sekci o chovu koní také samotný „lednický strakáč“, zvířata, ptáci nebo akvarium s rybami.
Na úpravách krajiny pracovali jak zahradníci, lesníci, zahradní „designéři“ a dotvářeli ji architekti různými stavebními útvary podle dobové módy. Jejich plány, modely, malby a fotografie jsou dalšími z výstavních médií podobně jako životopisy některých osobností a historie evropské zahradní architektury. Jednotlivá tématické oddíly jsou propojeny detailní chronologickou linií působení lichtenštejnských knížat v oblasti lednicko valtického areálu. Lichtenštejnové jsou představeni v rozsáhlém dějinném kontextu a symbolicky je součástí expozice i kopie jejich bájné kníže cí koruny s pověstným diamantem, přechovávaná původně na valtickém zámku. Originál se nedochoval, a tak i v lichtenštejnsé pokladnici v jejich současném sídle ve Vadúzu se musí spokojit jen s nápodobou.
Výstava je pojata jako podrobný historický záznam a zároveň výpravná encyklopedie, která uspokojí každého odborníka i vážného zájemce o problematiku, ti tu mohou strávit mnohé hodiny. Svou koncepcí je ale vstřícná také široké veřejnosti, skýtá volný výběr informací, nezahlcuje daty a zajisté se nebudou nudit ani děti.

9.10.2017 18:10:24 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 07 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Plameny Paříže

Články v rubrice - Výstavy

Veletržní palác ovládnou ženy

Katharina Grosse: Zázračný obraz

Národní galerie v Praze zahájí výstavní sezónu ve Veletržním paláci pěticí nových výstav. Hlavní roli budou le ...celý článek


Čas, čas, čas - v umění 19. století

Pochopit vteřinu. Čas v kultuře 19. století

Výstava, kterou prezentuje Západočeská galerie v Plzni, vznikla v souvislosti s mezioborovým sympoziem konaný ...celý článek


Nepropásněte výstavu fotografií Camino na kolečkách

Camino na kolečkách

V prostorách Karolína Karlovy Univerzity se 5. 2. 2018 konala vernisáž fotografické výstavy Camino na kolečkác ...celý článekČasopis 07 - sekce

HUDBA

Klára Vytisková pozve do LMB divu Antonii Vai

Klára Vytisková

Zpěvačka Klára Vytisková po delší pauze chystá klubový koncert. S kapelou Klara & The Pop vystoupí 8. března 2 celý článek

další články...