zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy 43. týden

J. Kukura a J. Langmajer (Král sokolů)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Smrt krásných srnců
Český film na motivy povídek Oty Pavla o svérázném tatínkovi s obchodním talentem, rybářskou vášní a nezdolným smyslem pro humor (1986). Hrají: K. Heřmánek, M. Vančurová, R. Hrušínský, J. Krampol, L. Tokoš, D. Vlková a další. Scénář D. Hamšík a K. Kachyňa. Kamera V. Smutný. Režie K. Kachyňa. Tatínek Leo Popper (letošní jubilant Karel Heřmánek) je úspěšný obchodní zástupce firmy Electrolux, ale především je náruživý rybář. Jeho nejoblíbenějším místem je Berounka, kde se starým přítelem Karlem Proškem prožije mnohé krásné chvíle. Má nezdolný smysl pro humor, jenž vyhovuje jeho třem synům a někdy uvádí do rozpaků jinak trpělivou maminku. Tatínek si však ví rady a dovede se orientovat v každé situaci. Do šťastného a spokojeného života česko-židovské rodiny však krutě zasáhnou první dny okupace. Starší dva synové dostávají předvolání do transportu... Režisér Karel Kachyňa na zfilmování motivů poetických povídek ze vzpomínkové knihy Oty Pavla Smrt krásných srnců pomýšlel dlouho: "Je to knížka mého srdce a ta ústřední povídka, podle níž je nazvaný celý soubor, je jedna z nejhezčích, nejlaskavějších, ale také nejkrutějších, které znám." Režisér se už ve scénáři zaměřil na postavu fanfarónského tatínka Lea, kterého mistrně zahrál Karel Heřmánek, pro roli starostlivé maminky si vybral Martu Vančurovou. Film se však hemží dalšími barvitými figurkami, z nichž zaujme především převozník Prošek v podání Rudolfa Hrušínského a boxer Hejtmánek Jiřího Krampola. Film mimořádné citlivosti, poezie a krásy potěšil nejen tisíce diváků, ale zaujal i odbornou kritiku.
Vysílání: 28.10., 15.15 hod., ČT1, Karel Heřmánek – 70 let
Opakování: 31.10., ČT1

Král sokolů
Juraj Kukura coby kníže Balador v dobrodružné pohádce o přátelství, tajemné přírodě a první romantické lásce (2000). Dále hrají: B. Holiček, K. Jandová, W. Kownacki, J. Langmajer, A. Mojžíš, M. Bonnet, J. Žvásta, M. Sládečková a další. Scénář O. Šulaj. Kamera E. Sirotek. Režie V. Vorlíček. Královský sokol, co hrdě létá v modrých výškách nad hřebeny divokých hor, učaroval hradnímu pánu Baladorovi. Kdo toho sokola chytí a vycvičí, ten dostane zámek na Dunaji. Nechme se společně zavést do středověku, do prostředí krásných, ale divokých hor, kde žije čtrnáctiletý Tomáš (B. Holiček) se statečným srdcem, v němž se právě probouzí doposud nepoznaný cit i touha po svobodě a volnosti. V lesích pod hradem mocného Baladora (J. Kukura) žije společně se svým otcem (V. Jedlovský), panským podkoním, dědečkem Metodějem a sestřičkou Agátou klidně až do chvíle, kdy otec tragicky zemře. Teď musí odejít prosit o práci na hrad, kde právě probíhají zásnuby Baladorovy dcery, půvabné Forminy (K. Jandová) a mladého šlechtice Ostrika (J. Žvásta). Nechtěně se zaplete do intriky, kterou připravil zlý Iver (J. Langmajer) svému odvěkému rivalovi, sokolníku Vaganovi (W. Kownacki). Ten je pomluven a musí prchnout. Má ale za spojence Tomáše, který rozumí řeči zvířat a ptáků a zná nejedno tajemství přírody...
Vysílání: 28.10., 16.45 hod., ČT1

Jak jsme hráli čáru
Na některých místech a v některé době se dospívá rychleji... M. Lasica, R. Labuda a L. Šafránková v hořké komedii o dětských válkách, první lásce, první zradě, prvním útěku i prvním trestu, odehrávající se na sklonku 60. let v magickém prostředí česko-slovensko-rakouského pomezí. Koprodukční snímek ČT (2014). Dále hrají: O. Vetchý, S. Tobias, O. Malý, M. Noga, V. Hajdu a další. Scénář P. Pišťanek a M. Urban. Kamera D. Marek. Režie J. Nvota. Malý Petr (R. Labuda, vnuk M. Labudy) vyrůstá v péči prarodičů (M. Lasica a L. Šafránková), protože jeho rodiče (S. Halčáková a A. Bárta) emigrovali do Vídně a marně se pro něj prostřednictvím úřadů snaží získat povolení k vycestování. I proto Petr vymýšlí s kamarádem nejrůznější způsoby, jak se přes čáru dostat, pro což má čím dál menší pochopení velitel místních pohraničníků (O. Vetchý). Mnohem větší problémy má ale Petr s partou kluků, kteří si libují v trápení slabších. Třeba i jejich občasným přivazováním k mučednickým kůlům. Mezi ty, kteří jsou na Petrově straně, patří zaostalejší spolužák a velmi sympatická spolužačka, a kvůli nim se s kluky neváhá opakovaně a důkladně poprat. Jak se šedesátá léta chýlí ke konci a poměry v zemi se dramaticky mění, otevře se nakonec i před Petrem vysněná cesta přes hranice, paradoxně díky ruské invazi v srpnu 1968. Překročit hranici znamená ale ztratit prarodiče, kamarády a nezapomenutelná dobrodružství. Když je vám „náct“, máte v životě přece jen jiné priority. „Je to příběh malého chlapce, který vyrůstá v pohraniční obci, kde ve společnosti přátel a nepřátel prožívá své knoflíkové války, první lásku, první zradu, první zločin a první trest,“ glosuje režisér Nvota svůj film.
Vysílání: 28.10., 21.00 hod., ČT1

Dva lidi v ZOO
Česká komedie pro malé i velké diváky o malých hříšnících v ráji divokých zvířat (1990). Hrají: M. Macháček, J. Jirásková, J. a M. Morávkovi, J. Hartl, Z. Hadrbolcová, L. Mrkvička, H. Růžičková, Z. Srstka a další. Kamera: J. Krejčík. Scénář a režie: Marie Poledňáková. Děj se odehrává převážně mezi zvířaty v zoologické zahradě. Hrdiny příběhu jsou dva malí kluci – dvojčata, které rodiče na čas odložili k dědečkovi. Jenomže Montyho, jak si dědeček říká, opět opustila babička, jež nemá příliš pochopení pro manželovu profesi veterináře. Monty je proto ochoten starat se pouze o jednoho z vnuků. Chlapci však využijí své podoby a předstírají, že u dědečka zůstal jenom jeden a druhý se proto musí pořád skrývat. Do své lsti se ovšem sami zapletou a pravda pochopitelně vyjde nakonec najevo.
Vysílání: 29.10., 15.30 hod., ČT1
Opakování: 02.11., ČT1

Gympl
Jiří Mádl a Tomáš Vorel ml. v komedii o studentech, učitelích, rodičích a graffiti. Kultovní koprodukční snímek ČT (2007). Dále hrají: E. Holubová, T. Matonoha, J. Schmitzer, M. Šteindler, M. Zbrožek, Z. Bydžovská, T. Hanák, I. Chýlková, J. Kraus a další. Scénář: I. Houška, P. Nosek a T. Vorel. Kamera J. Jícha. Režie T. Vorel. Na televizní obrazovku se vrací úspěšná komedie o studentech, učitelích, rodičích a graffiti režiséra Tomáše Vorla. Pedantický fyzikář (M. Šteindler), strnulý češtinář (J. Schmitzer), jalový tělocvikář (M. Zbrožek), ekologický učitel výtvarky (T. Matonoha), mondénní ředitelka školy (E. Holubová) a další kantoři dle svých představ formují nebohé studenty na poněkud zkostnatělém gymnáziu. A tak málokoho studium opravdu baví a zajímá. Petr (T. Vorel jr.) a Michal (J. Mádl) do školy raději nechodí a když tam náhodou zavítají, tak celé hodiny prospí, neboť po nocích malují graffiti. To je to jediné, co je kromě holek skutečně baví. Nebezpečné výpravy na střechy domů, ilegální pronikání do útrob metra, dramatické lezení na komín... Napětí, riziko dopadení a honičky s policií jsou opravdové, zábavné i kruté. A tak není divu, že se jejich bezradní rodiče (Z. Bydžovská – T. Hanák, J. Kraus - I. Chýlková) věčně stresují a občas se v zájmu dostudování svých nezvedených potomků spojí s profesory.
Vysílání: 29.10., 22.05 hod., ČT1

Cesta z města
Může počítačový expert najít štěstí v lůně přírody? (2000). Hrají: T. Hanák, B. Nimcová, B. Polívka, E. Holubová, L. Suchařípa, M. Šteindler, P. Čtvrtníček, D. Vávra a další. Kamera M. Jícha. Scénář a režie T. Vorel. Lyrická komedie režiséra Tomáše Vorla s humorem líčí pokus programátora Honzy nalézt smysl života v návratu k přírodě. Když Honza bere na výlet do přírody svého předpubertálního syna z rozvedeného manželství, nezapomene samozřejmě přibalit mobil, notebook a digitální kameru. Všechnu techniku ale postupně odhodí. Víkendový výlet do malé podhorské vesničky se protáhne na několikatýdenní pobyt. Postupně se oba spřátelí s místními figurkami a zejména s půvabnou rebelující Markétkou. Honza propadá nejen dívčímu kouzlu, ale i vábivé vůni domácích likérů její babičky, drsnému přátelství venkovské rodiny Ludvy a Vlastičky a koloritu svérázného venkovského života. Tomáše Hanáka v hlavní roli provázejí Barbora Nimcová, Bolek Polívka, Eva Holubová a další herci.
Vysílání: 26.10., 22.25 hod., ČT2

Colette
Strhující drama lásky a nekonečné touhy po svobodě. Jiří Mádl jako mladičký Čech Vili poznává svoji osudovou lásku, krásnou Belgičanku Colette v koncentračním táboře v Osvětimi a je ochoten udělat pro společnou záchranu cokoliv. Koprodukční snímek ČT (2013). Dále hrají: C. Thiolyová, E. Bouwer, H. Dvořáková, Z. Mauréry, P. Vaněk, A. Hryc, M. Dlouhý, O. Vetchý, B. Kodetová a další. Scénář A. Lustig a M. Cieslar. Kamera M. Jícha. Režie M. Cieslar. Padesátiletý spisovatel Vili se roku 1973 v New Yorku díky svému dospívajícímu synovi poznává se ženou, která mu připomíná jeho osudovou lásku, krásnou belgickou Židovku Colette, s níž se seznámil před třiceti lety v koncentračním táboře v Osvětimi. Bohužel, Vili nebyl jediný, komu Colette padla tehdy do oka. Neurvalý zájem o ni projevil i velitel přidruženého osvětimského tábora zvaného Kanada, bezohledný a cynický Weissacker. Colette podvědomě cítí, že je vystavena jeho zvůli, a že pokud chce přežít, musí se mu podvolit. V kruté fabrice na smrt ale klíčí i další vztahy, ať už vězeň, nebo kápo, blízkost někoho druhého je jednou z mála radostí a tou největší nadějí na přežití. S postupujícím časem se ruská fronta blíží, ale osvětimské pece polykají své oběti po tisících a fašisté tuší, že jim nezbývá příliš mnoho času. Je nutné jednat. Je myšlenka na útěk bláhovým snem, nebo jedinou reálnou šancí na přežití? A jak velkou roli v našich životech hraje náhoda či něco, co bychom mohli nazývat osudem? Colette je velký příběh o útěku za svobodou, film se silnou a bezprostřední katarzí z právě viděného a prožitého. Zdůrazňuje nadčasové etické hodnoty, jakými jsou láska, svoboda, zodpovědnost za svůj život i nutnost bránit svou integritu vždy a za všech okolností. Colette není dokumentem, ale fikcí sestavenou z mozaiky skutečných, historicky doložených příběhů.
Vysílání: 27.10., 21.35 hod., ČT2

16.10.2017 09:10:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek



Časopis 13 - sekce