zvláštní poděkování
Volný.cz

Městská knihovna Praha v roce osmiček

Pobočka Smíchov (Foto: Petr Macháček)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Rok 2018 bude, a nejen pro Městskou knihovnu Praha, tematickým rokem osmičkovým spojeným s historicky významnými událostmi i událostmi spojenými přímo s knihovnou. Celospolečensky nejviditelnější je určitě 100 let od vzniku samostatné Československé republiky. Ve svém programu knihovna státní výročí nevynechá, ale na druhou stranu nebude ani hlavním, ani jediným.
Pozornost bude knihovna věnovat i události, která je mnohem živější, protože je stále mnoho pamětníků, kteří mohou vyprávět. Druhým osmičkovým tématem pro knihovnu bude 50 let od srpnových událostí 1968. Kromě cyklu přednášek bychom rádi uspořádali sousedská setkání, kam budou moci lidé přinést nejen své vzpomínky, ale i rodinné archivní dokumenty.

První z nich proběhne už 31. ledna 2018 v Domě čtení.
Třetím osmičkovým tématem je „dům pro knihovnu“, tedy budova Ústřední knihovny, která v roce 2018 oslaví 90 let od svého otevření. Rádi bychom dům pro knihovnu představili i z méně známých úhlů pohledu a pokud možno (co nám plánované rekonstrukční práce dovolí) jako propojený organismus (knihovna, sály a předsálí, výstavní síň, divadlo, rezidence). A dotkneme se i dalších zatím nepříliš probádaných oblastí, jako je vztah některých osobností (Thon, Ginter) k předválečnému zednářství a "neviditelných" detailů umělecké výzdoby.
IDIOM M. Kréna ve vstupní hale je nepřehlédnutelný. Sochy múz na fasádě od L. Kofránka nebo strop F. Kysely v centrální hale už jsou také v průvodcích. Prostor knihovny má ale mnoho dalších uměleckých detailů, které jsou při běžném letmém pohledu skoro neviditelné. Někdy je potřeba hlavu zvednout, někdy zase sklonit a někde to chce jen najít ten správný úhel pohledu. Do kategorie neviditelných detailů patří třeba okenní vitráže, výtahová šachta, originální kliky nebo pět jednoduchých motivů, které budou knihovnu i čtenáře provázet celým rokem 2018. Vzhledem k historii domu a zaměření jeho stavitelů není nic umístěno bez rozmyslu a bez obsahu. Výzdoba většinou odkazuje k různým oblastem lidské činnosti a k chvále rozvoje lidského vědění.
Rok 2018 plný objevování skrytých detailů a relevantních souvislostí!

www.mlp.cz

15.1.2018 16:01:11 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Moře (MDP)

Články v rubrice - Zprávy

Nominované snímky a videa v soutěži Czech Press Photo 2018

Zákulisí Baletu ND: Tanečníci Baletu ND při zkoušce

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže CZECH PRESS PHOTO už zná nominované snímky, které nejvíce zaujaly mezinárodní po ...celý článekČasopis 43 - sekce

HUDBA

Marta Jandová vydává první sólové album

Marta Jandová (Zdroj: Supraphon)

Je překvapivé, že zpěvačka Marta Jandová přichází se svým prvním sólovým albem Barvy až nyní. Na její debutové celý článek

další články...