zvláštní poděkování
Volný.cz

Dokument Nezapomeň na chudé

Nezapomeň na chudé

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nezapomeň na chudé
Dokument vypráví příběh mužů a žen z brazilských favel, kterým víra v Boha pomáhá důstojně žít (2014). Režie J. Heller. Brazílie je se svým 201 milionem obyvatel, z nichž katolíci tvoří 65 %, největší katolickou zemí světa. Ačkoliv se země hospodářsky za posledních deset let velmi vzchopila, stále žije více než šest procent obyvatel ve slumech, takzvaných "favelách". Stát této lokální chudobě sám čelit nedokáže, pomáhají převážně křesťanské organizace.

Chudoba lidí v Jižní Americe nespočívá ani tak v nedostatku jídla, jako v tom, že chudí nikam nepatří, nikoho nezajímají. Útěchu hledají v levných a dostupných drogách, na které se váže organizovaný zločin a všudypřítomné násilí. Dostupnost drog tak ničí všechny vrstvy společnosti od těch nejchudších, kteří žijí na ulici a kouří crack, až po bohaté, kterým levný kokain devastuje kariéru a rodinný život. V zemi navíc není příliš rozvinutý státní sociální systém. Ten z velké části nahrazují právě sociální projekty církve. Jedním z nich je i Fazenda da Esperanza neboli "Farma naděje" u města Guaratinguetá v brazilském státě Sao Paulo, kterou založil v osmdesátých letech františkánský mnich Hans Stapel. Od té doby vznikly desítky dalších podobných farem nejenom v Jižní Americe, ale i Evropě, Rusku a Filipínách. Útočiště tu našlo na sto třicet drogově závislých. Dodržet zde musí jen tři pravidla. Žít jako rodina, přijmout evangelium jako základ své spirituality a žít z toho, co si vydělají. Princip odvykací léčby nespočívá v aplikaci náhražkových látek či medikamentů, ale spočívá v kombinaci pevného pracovního režimu, modlitby a společenství. V roce 2007 sem přijel během své návštěvy Brazílie papež Benedikt XVI., aby vyjádřil svou podporu lidem, kteří byli dříve na okraji společnosti.
Vysílání: 02.4., 11.30 hod., ČT2

19.3.2018 11:03:52 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Křesťanské tipy

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Českobratrská církev evangelická vznikla před 100 lety. Z radosti. Z vděčnosti. Z touhy ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 40. týden

Úsměvy Nelly Gaierové

Úsměvy Nelly Gaierové
Ohlédnutí za nezapomenutelnými rolemi a pěveckými vystoupeními herečky a operetní zpě celý článek

další články...