zvláštní poděkování
Volný.cz

V kruhu Šarky Trčkové se ocitnou návštěvníci

Šárka Trčková  - V KRUHU

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V Galerii UFFO Trutnov budou představena díla Šárky Trčkové, výstava nese název V KRUHU a její zahájení se bude konat v úterý 20. března 2018 od 18 hodin. Úvodní slovo pronese profesor Vladimír Kokolia.
Šárka Trčková (1965–2015) se narodila v Plzni. Po maturitě na Střední výtvarné škole Václava Hollara vystudovala v letech 1986–1992 grafiku a malířství na Akademii výtvarných umění v Praze. Na pražské AVU později sama učila.

„Šárka Trčková zobrazuje dětský svět a to jí umožňuje nacházet okouzlení uprostřed všedních situací,“ říká kurátorka Galerie UFFO Paulina Skavova.
„Než se výtvarné dílo Šárky Trčkové předčasně uzavřelo v roce 2015, objevovalo se na četných výstavách v Česku i v zahraničí a vytvořilo si okruh věrných obdivovatelů,“ doplňuje profesor Vladimír Kokolia, a dokládá, že dvacetileté pedagogické působení umělkyně na Akademii výtvarných umění v Praze mělo silný a inspirující vliv na celou jednu generaci grafiků.
Šárka Trčková ve své práci neortodoxně rozvíjela klasické grafické techniky, výrazně se věnovala také akvarelu. V jejích obrazově svébytných, technicky objevných a perfektně provedených mikropříbězích můžeme vnímat nejzákladnější životní aspekty: cit, tajemství a krásu.
Název výstavy ŠÁRKA TRČKOVÁ / V KRUHU cituje název jedné z Šárčiných grafik. Motiv kroužení, koloběhu, kulatého stolu nebo duhové bubliny evokuje kosmickou dimenzi těch nejobyčejnějších okamžiků.
Galerie UFFO v Trutnově připomíná mimořádnou osobnost Šárky Trčkové od 21. března do 30. dubna 2018. Jedná se o součást většího projektu mezigalerijní spolupráce, který bude mít své další pokračování na začátku léta v Galerii Villa Pellé v Praze.

19.3.2018 14:03:01 Redakce | rubrika - Výstavy