zvláštní poděkování
Volný.cz

Labyrintem dějin

Labyrintem dějin

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Další z řady výstav ke stému výročí vzniku Československé republiky probíhá v Císařské konírně na Pražském hradě. Expozice pod titulem Labyrintem dějin chce provést návštěvníka zásadními momenty naší státnosti. Vypořádat se na poměrně stísněném prostoru Císařské konírny s tak rozsáhlým obsahem bylo určitě nelehkým úkolem. Organizátoři zvolili model labyrintu, kdy se přes jednotlivé zákruty dobere návštěvník samého středu, počátků, kořenů. Proto se začíná v současnosti – vstupem do EU, rozdělením Československa, vstupem do NATO přes sam etovou r evoluci, ruskou okupaci, komunistický převrat 1948, protektorát a 2. světovou válku, vznik republiky, první světovou válku, k revoluci 1848 a dále do minulosti.

Složitá témata mohou přirozeně být prezentována jen zástupně. V jednotlivých zákrutech labyrintu – „buňkách“ - je proto využit bohatý dokumentární materiál – úřední akta, fotografie, obrazy, mapy, předměty, které více než sáhodlouhé komentáře objasňují situaci. Toto dvoj a trojrozměrné svědectví je doplněno akustickými vjemy – projevy, citáty, písněmi, ale i televizními obrazovkami s dobovým zpravodajstvím a projekcemi.
V jedné z prvních sekcí jsou např. nainstalovány pod fotografií sv. Václava na Václavském náměstí hořící svíce a hesla sametové revoluce, fotografie z roku 68 doprovází píseň Karla Kryla, vypuknutí první světové války symbolizuje sněhobílá košile Ferdinanda d´Este, kterou měl na sobě v okamžiku atentátu v Sarajevu zapůjčená z Konopiště.

Současné dějiny jsou zahrnuty šumem a hlučením, které jakoby naznačovaly něco z chaosu moderní doby, ale tento zvukový atak se může stát i rušivým elementem. Cestou zpět se situace zklidňuje, tak jak ubývá exponátů a místo zaujímají skutečné unikáty - např. pohřební insignie Přemysla Otakara II. nebo helma a část zbroje sv. Václava.
Hledaným cílem je poslední okrouhlý oddíl stylizovaný jako znojemská rotunda, v němž se nachází v originále privilegium císaře Fridricha z roku 1158. Knížeti Vladislavovi jím bylo uděleno právo nosit královskou čelenku. V listině „přepsané“ ve zvětšeném formátu na projekčním plátně je také první dochovaná zmínka o českém státě.
Výstava Labyrintem dějin věnovaná vzniku ČSR je k vidění v Císařské konírně Pražského hradu do 1. července 2018.

19.3.2018 18:03:04 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy