zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 17. týden

Cartouche

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vertigo
Mistrovské dílo o posedlosti, jež vedla až za hrob. James Stewart a Kim Novaková v hlavních rolích klasického amerického filmu (1958). Dále hrají: B. Bel Geddesová, T. Helmore, H. Jones, R. Bailey a další. Režie Alfred Hitchcock. Padesátá léta představují v Hitchcockově tvorbě vrcholné období. Po první dekádě v Hollywoodu, kdy střídal kvalitní snímky s těmi méně povedenými a snažil se najít své místo v přísně organizovaném systému studiové výroby, byl už etablovaným a komerčně úspěšným tvůrcem, jehož filmy nesly osobitou pečeť svého režiséra a byly snadno rozeznatelné od produkce jeho kolegů a konkurentů. K nejvýše ceněným Hitchcockovým snímkům patří Vertigo (1958), psychologické drama bývalého policisty Fergusona, jenž se zamiluje do ženy, kterou má sledovat, a teprve postupně zjišťuje, že se stal obětí rafinované hry. Hitchcock vyšel z románu známé francouzské dvojice Pierre Boileau-Thomas Narcejac, nazvaného Mezi mrtvými (1954; u nás kniha vyšla v roce 1984 pouze ve slovenském překladu), ovšem přizpůsobil si ho, jak ostatně bylo jeho zvykem, svým vlastním potřebám. Děj zasadil do malebného prostředí San Francisca (román se odehrává v Paříži), jehož kopcovitý reliéf umocnil zásadní rys hrdinovy osobnosti, chorobný strach z výšek, a spletitý příběh vyšperkoval vlastními obsesemi (zejména meditací o přetvoření ženy v její dokonalou verzi). Ideálního představitele Scottieho Fergusona nalezl v Jamesi Stewartovi, s nímž spolupracoval už předtím, především na Provazu (1948) a Oknu do dvora (1954), a do obtížné role tajemné Madeleine nakonec obsadil Kim Novakovou. Vertigo bylo v době svého prvního uvedení považováno v rámci Hitchcockova díla za zklamání (nominováno pouze na dva Oscary – výprava, zvuk), ovšem časem se díky své mnohovrstevnatosti stalo jedním z jeho jednoznačných triumfů. V roce 2016 v pravidelné anketě britského měsíčníku Sight & Sound, vyhlašující nejlepší film všech dob, sesadil po padesáti letech nepřetržité vlády Občana Kanea a dostal se na první místo.
Vysílání: 27.4., 23.25 hod., ČT2

Cartouche
Bohatým bral, chudým dával, miloval život a krásné ženy. Jean-Paul Belmondo a Claudia Cardinaleová ve francouzsko-italské romantické legendě (1962). Dále hrají: J. Rochefort, O. Versoisová, J. Hahn a další. Režie Philippe de Broca. V roce 1721 skončil na popravišti na náměstí de Greve v Paříži život proslulého zbojníka Cartouche. Bouřlivý život legendárního krále pařížského podsvětí, který zbožňoval bohatství a krásné ženy, kradl a rozdával, byl miláčkem chudiny a obávaným odpůrcem šlechty, inspiroval režiséra Philippa de Brocu. Ten převyprávěl Cartouchův příběh s notnou dávkou fantazie, ironie, ale i poezie a především s Jean-Paulem Belmondem a Claudií Cardinaleovou. Tímto filmem popřejeme k narozeninám nejen Jean-Paul Belmondovi, jenž v dubnu oslaví pětaosmdesátiny, ale i o pět let mladší Claudie Cardinaleové, která se narodila 15. dubna 1938.
Vysílání: 28.4., 13.55 hod., ČT2

Mladý Karl Marx
Životopisný film líčí autorské a intelektuální začátky Karla Marxe a jeho spolupracovníka a přítele Friedricha Engelse. Francouzsko-německo-belgické drama (2017). Hrají: August Diehl, Stefan Konarske, Vicky Kriepsová, Olivier Gourmet a další. Režie Raoul Peck (Premiéra). Snímek začíná v roce 1844, kdy Karl Marx žije se svou ženou Jenny v pařížském exilu. Právě zde se setkává s Friedrichem Engelsem, s nímž se spřátelí a postupně spolu začnou také psát teoretické texty. Ty se stanou významnou součástí dalšího uvažování o socialismu, společenských nerovnostech a možnostech revoluce. Režisér snímku Raoul Peck je bývalým haitským ministrem kultury. Na svém filmařském kontě má nominaci na Oscara, a to za dokument I Am Not Your Negro o afroamerickém spisovateli a aktivistovi Jamesi Baldwinovi. Politické tematice se Peck věnuje ve své tvorbě i nadále. V rozhovorech k filmu Mladý Karl Marx zmiňuje, že si Marxovu osobnost vybral také proto, že právě on přiblížil nástroje, pomocí nichž lze popsat a následně analyzovat některé společenské jevy. Film se zaměřuje především na vztah mezi Marxem a Engelsem a zároveň ukazuje zrod některých textů, na nichž se dvojice podílela. Snímek uvádí Česká televize u příležitosti 200. výročí Marxova narození.
Vysílání: 28.4., 20.00 hod., ČT2

Pouta války
Dva bratři rozdělení konfliktem, do něhož byli proti své vůli vrženi. Jihokorejské válečné drama (2004). Hrají: Jang Dong-gun, Won Bin, Lee Eun-joo, Gong Hyung-jin a další. Režie Kang Je-gyu (Premiéra). Jin-Tae usiluje o to, aby mohl jeho mladší bratr Jin-Seok studovat vysokou školu, a tak dře jako čistič bot. Vypadá to, že oba sourozenci mají o své budoucnosti jasno, jenže vypukne korejská válka a oba musejí narukovat. Bojují na straně Jižní Koreje, ovšem jak čas postupuje a vřava sílí, začínají se oba měnit. Především pak Jin-Tae se vrhá po hlavě do nebezpečných akcí, v nichž je ochotný nasazovat život svůj i svých mužů – to vše v poněkud bláhové naději, že jeho hrdinství umožní mladšímu bratrovi časnější návrat domů. Jihokorejské válečné drama otevřeně, až naturalisticky ukazuje hrůzy války. Nejde tady o romantickou obranu vlasti, ale o každodenní děs a umírání. „Nic nestojí za to, abychom tady takhle chcípali,“ komentuje strádání rezignovaně jedna z postav. Jak čas postupuje, přestávají vojáci věřit smysluplnosti celého běsnění – kdo má pravdu? A záleží na tom vůbec? Snímek hojně využívá prvky typické pro válečná dramata, a to včetně syrových obrazů nebo výrazné hudební složky.
Vysílání: 28.4., 22.00 hod., ČT2

Johnny Guitar
Láska, chamtivost, nenávist a Joan Crawfordová v hlavních rolích klasického amerického westernu (1954). Dále hrají: S. Hayden, M. McCambridgeová, S. Brady, W. Bond, B. Cooper, E. Borgnine, J. Carradine, R. Dano a další. Režie Nicholas Ray. Americký western Johnny Guitar, natočený podle stejnojmenného románu Roye Chanslora z roku 1953, byl v době své premiéry v červnu 1954 jednoznačně odmítnut odbornou kritikou i diváckou veřejností. Prvním, kdo se filmu zastal a rozpoznal jeho kvality, byl francouzský kritik (a později slavný režisér) Francois Truffaut, který ve své dobové recenzi mj. napsal, že mu snímek připomíná Krásku a Zvíře s tím, že Kráskou je tu Sterling Hayden (představitel titulní postavy) a Zvířetem Joan Crawfordová, která s gustem ztělesnila majitelku saloonu Viennu. Dnes je Johnny Guitar právem pokládán za klasické dílo padesátých let, které svým příběhem i zpracováním předběhlo dobu. Příběh tvrdé Vienny a její bývalé lásky, pistolníka Johnnyho Logana, který si teď říká Johnny Guitar, se sice odehrává ve westernových reáliích (natáčelo se v okolí arizonského městečka Sedona s proslulými červenými skalními útvary), ale svým laděním spíš inklinuje k tehdy populárnímu filmu noir. Příběh snímku není ani tak příběhem jeho titulního hrdiny, který je tu v podstatě vedlejší postavou, jako příběhem dvou navzájem se nenávidějících žen – Vienny a zběsilé rančerky Emmy (vynikající Mercedes McCambridgeová), která svoji sokyni chce za každou cenu zlikvidovat. Právě obě ženy jsou nositelkami výbušné agresivity, která v tomto žánru jinak výhradně náleží mužům, a skutečná nevraživost obou hlavních představitelek značnou měrou přispěla k přesvědčivosti jejich postav. Film, jehož děj dopředu posunují emoce a nikoli akce, bývá také považován za skrytou alegorii mccarthyismu (scenárista Philip Yordan byl známý tím, že svým jménem zaštiťoval práce kolegů, kteří byli na černé listině). Snímek překvapuje nezastřenou sexuální symbolikou (v dobovém hollywoodském kontextu naprosto výjimečnou), vizuální krásou (kamera Harryho Stradlinga) a působivým hudebním doprovodem Victora Younga. Režisér Nicholas Ray (1911–1979) je u nás známý především úspěšným dramatickým portrétem odcizeného mládí Rebel bez příčiny (1955) s Jamesem Deanem. Na sklonku svého života se objevil jako herec v úloze ukřičeného plukovníka ve Formanových Vlasech (1979) a spolu s Wimem Wendersem se podílel na dokumentu o svém životě a smrti, nazvaném Blesky nad vodou (1980). Některé motivy filmu (hlavní hrdina s hudebním nástrojem, ekonomické důsledky postupující železnice či postava tvrdé, soběstačné ženy) si "vypůjčil" Sergio Leone do svého klasického díla Tenkrát na Západě (1968).
Vysílání: 29.4., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 30.4., ČT2

Key Largo
Humphrey Bogart jako bývalý válečný veterán, který se postaví proti přesile gangsterů. Americký film (1948). Dále hrají: E. G. Robinson, L. Bacallová, L. Barrymore, C. Trevorová a další. Režie John Huston. Bývalý major Frank McCloud hodlá na Floridě uctít památku přítele, který zemřel v jeho jednotce za druhé světové války. Proto také přijíždí do hotelu Key Largo. Dům je poněkud jiný, než si jej představoval. Krachující podnik vede na vozíček připoutaný veterán James Temple a jeho snacha Nora. V hotelu se ubytovala parta gangstera Johnnyho Rocca, jenž zde chce domluvit velký obchod s jiným gangem. Tito nezvaní návštěvníci ohrožují rodinu a terorizují všechny hosty... Film (podle hry Maxwella Andersona) natočil režisér John Huston, jenž mu vtiskl především působivou tíživou atmosféru. Hlavní roli přesvědčivě ztvárnil Humphrey Bogart, který dodnes patří k legendárním osobnostem Hollywoodu. Nezapomenutelné postavy vytvořil také ve filmech Vysoko v horách, Maltézský sokol, Casablanca a Hluboký spánek. Později svým hereckým výkonem zaujal v Africké královně a Pokladu na Sierra Madre.
Vysílání: 29.4., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 01.5., ČT art

16.4.2018 13:04:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Petr Kolář akustické album

Přebal alba

Petr Kolář je český zpěvák a autor hudby a textů oceňovaný také díky unikátnímu zabarvení hlasu a velkému pěve celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pražské jaro bude letos plné novinek

Alexander Malofeev (Foto: Liudmila Malofeeva)

První jarní den neavizuje pouze probouzející se jaro, ale ohlašuje i blížící se festival Pražské jaro, který 1 celý článek

další články...