zvláštní poděkování
Volný.cz

Svatý Václav a ochrana země české

Svatý Václav a ochrana země české

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Svatý Václav a ochrana země české
Cesta Palladia země české jako ochranného artefaktu země a národa našimi dějinami. Kamera J. Strnad. Scénář a režie J. K. Studničková a O. M. Schmidt (Premiéra). Palladium země české je nevelký reliéf, který podle pověsti věnoval při křtu kněžně Ludmile svatý Metoděj. Zobrazuje Pannu Marii s Ježíškem. Legend o jeho vzniku je víc. Podle jedné byl vytepán z tzv. korintské mědi, slitiny drahých kovů, které se rozžhavily při požáru Korintu za jeho dobývání Římany, podle jiných ze slitiny kovů, z nichž původně byly vyrobeny pohanské modly, které k tomu účelu nechala roztavit kněžna Ludmila. Od ní ho pak převzal její vnuk, kníže Václav, který ho měl na hrudi i v den svého zavraždění ve Staré Boleslavi. Pravdu už asi těžko zjistíme, stejně jako skutečnou podobu artefaktu, který ke svému křtu kněžna Ludmila dostala. Palladium, jak ho známe dnes, totiž vniklo mnohem později zřejmě z původního materiálu. Tento mariánský obraz, duchovní symbol a ochranný artefakt, se během českých dějin stával často terčem loupeží i ničení. Byl kraden a prodáván i s nasazením života ochraňován. O jeho cestě českými dějinami vypráví dokument J. K. Studničkové a O. M. Schmidta.
Vysílání: 27.9., 20.00 hod., ČT2

Slavnostní bohoslužba k 100. výročí založení Českobratrské církve evangelické
Přímý přenos z Pernštýnského nám. v Pardubicích. Režie J. Varvařovský. Slavnostní bohoslužba pod širým nebem pro všechny účastníky oslav 100. výročí vzniku Českobratrské církve evangelické (ČCE). Shromáždění na Pernštýnském náměstí v historickém centru Pardubic vede synodní senior ČCE Daniel Ženatý, hudbou a zpěvem doprovodí Ladislav Moravetz a pěvecký sbor ECHO ze Zlína. V rámci bohoslužby proběhne sbírka pro Diakonii ČCE na podporu obyvatel Domova Radost v západočeském Merklíně.
Vysílání: 29.9., 10.00 hod., ČT2

17.9.2018 10:09:53 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc bláznů  (NdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Znovuzrození židovského náměstíčka

Znovuzrození židovského náměstíčka

Hádanky domů života: Znovuzrození židovského náměstíčka
Ve středních Čechách navštívíme s Petrem Vackem žid ...celý článek


Cesta domů jako cesta naděje

Cesty víry: Cesta domů jako cesta naděje
Každodenně pečují o nevyléčitelně nemocné, pomáhají těm, kteří se ...celý článekČasopis 08 - sekce

DIVADLO

13. komnata Zdeňka Podhůrského

Z. Podhůrský

13. komnata Zdeňka PodhůrskéhoModerátor, herec, zpěvák a fotograf podstoupil trojnásobnou operaci zhoubného ko celý článek

další články...