zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 26. týden

Mel Gibson (Po čem ženy touží)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Po čem ženy touží
Svět je plný estrogenu! Mohou muži vůbec někdy porozumět ženám? Americká komedie s Melem Gibsonem a Helen Huntovou (2000). Dále hrají: M. Tomeiová, M. Feuerstein, A. Alda, L. Hollyová, A. Johnsonová a další. Režie Nancy Meyersová. Příběh nás zavede do Chicaga dnešních dní. Nick Marshall je milovník a miláček žen, který si dovede užívat života. Je zároveň rozvedeným otcem patnáctileté dcery. Pracuje na čelném místě v zavedené reklamní agentuře, kde samozřejmě počítá s postupem na místo šéfa "kreativců". Jaké však je jeho překvapení, když místo kreativců nedostane on, nýbrž energická a úspěšná Darcy McGuireová, přicházející od konkurence. Na první schůzce předá všem zúčastněným balíčky s různými výrobky pro ženy a žádá od nich, aby se vcítili do duše spotřebitelek a vhodně tak výrobek prezentovali na trhu. Nick je v pasti a usilovně přemýšlí, jakou taktiku na půvabnou a inteligentní sokyni zvolit. V koupelně se snaží plnit "domácí úkol" a pohrává si s depilační náplastí a punčocháči. Když posléze při tanci s fénem v koupelně uklouzne, dostane elektrickou ránu a v jeho hlavě se něco zásadního změní... Americká komedie scénáristky a režisérky Nancy Meyersové vychází z oblíbeného tématu střetu mužského a ženského pohledu na svět a s jistou nadsázkou řeší, zda jsou vůbec muži schopni proniknout do ženské mysli. Hlavní role ztvárnili Mel Gibson a Helen Huntová.
Vysílání: 02.7., 21.50 hod., ČT1
Opakování: 04.7., ČT1

Osudové lásky: Anny a Max
Vztah dvou meziválečných hvězd – slavné české herečky a německého šampiona v boxu zažil vrcholnou slávu i hluboký pád. Spisovatel Stanislav Motl pátrá po tajemstvích výjimečných mileneckých párů (2020). Režie M. Kaboš. Od chvíle, kdy se česká herečka Anna Ondráková a německý boxer Max Schmeling prvně potkali, je už nikdo nedokázal rozdělit. Byli nepřehlédnutelní. Vysoký snědý obr s tvrdými pěstmi a drobná světlovláska, jejíž štíhlé nohy přiváděly do varu významné muže své doby – režiséry Karlem Lamačem a Alfredem Hitchcockem počínaje a třeba Adolfem Hitlerem konče, byli ukázkový pár. Anny a Max však žili v chmurné době, která lásce příliš nepřála...
Vysílání: 03.7., 06.25 hod., ČT1
Opakování: 07.7., ČT1., 09.7., ČT1

Kill Bill
Po letech se probouzí z kómatu s jediným cílem. Uma Thurman v první části amerického multižánrového eposu o pomstě (2003). Dále hrají: L. Liu, V. A. Fox, D. Hannah, J. Dreyfus, Ch. Kurijama, S. Chiba, G. Liu a další. Režie Quentin Tarantino. Žena, jejíž jméno divákům vyprávění tají, leží v den své svatby v tratolišti krve. Jejím osudem ale není zemřít, nýbrž se stát bohyní pomsty. Po čtyřech letech v kómatu se probouzí a vydává se urovnat účty s lidmi, kteří ji připravili o manžela, nové přátele, šťastnou budoucnost a především její v osudný den ještě nenarozenou dceru. Na seznamu adeptů na smrt má pětici jmen, která tvořila Komando zmijí, skupinu elitních zabijáků, jíž byla ona sama dříve příslušnicí. Než se ale propracuje na konec seznamu, ke jménu Bill, musí nejprve získat ideální nástroj pomsty, který jí dokáže obstarat pouze mistr Hatori Hanzo v Japonsku. Čtvrtý režijní projekt Quentina Tarantina vznikal jako opulentní čtyřhodinový epos a v této podobě jej také spatřili diváci při světové premiéře na festivalu v Cannes, než byl pro následné uvedení v celosvětové distribuci rozdělen do dvou částí. Tarantino, jak je pro něho zvykem, film nevypráví chronologicky a naopak nechává diváky, aby si sami sestavili souslednost jednotlivých kapitol. Přitom ale má celé vyprávění důmyslnou dramaturgii a obě jeho části dohromady skládají promyšlený celek, který z pompézní žánrové a stylové přímočarosti nechává pozvolna vyvstávat mnohoznačnost a komplexnost jednotlivých postav. Tarantino celý projekt zamýšlel jako ultimativní příběh o pomstě, který bude esencí různých ikonických filmů, které na dané téma vznikly v americké, evropské i dálnovýchodní žánrové produkci.
Po svých předchozích úspěších a neustále rostoucím věhlasu kultovních Pulp Fiction byl při natáčení Kill Bill Tarantino poprvé za svou kariéru v pozici, že si mohl dovolit velkolepou produkci, na které se sejdou jeho oblíbení herci a herečky i filmoví profesionálové z celého světa. Původní hudbu pro film složil věhlasný rapper RZA a na soundtracku se objeví hrstka skladeb legendárního Ennia Morriconeho i dvojice balad japonské herečky Meiko Kadži. Choreografii bojových sekvencí dostal na starost věhlasný hongkongský mistr Yuen Woo Ping a animovanou kapitolu do prvního dílu dodalo uznávané japonské studio Production I.G. ve spolupráci s populárním režisérem Kacuhitem Išiim. Před kameru do výrazných rolí Tarantino získal jednak mladé vycházející japonské hvězdy Čiaki Kurijamu a Kazukiho Kitamuru, ale také zasloužilé veterány a hvězdy žánrových filmů Japonska a Hongkongu Sonnyho Čibu a Gordona Liu. Z pro režiséra typické kategorie nových šancí pro opomíjené slavné tváře předchozích desetiletí si zaslouží zmínit výrazné role Daryl Hannah, Michaela Madsena a Davida Carradina, zatímco další členky Komada zmijí ztvárnily Lucy Liu a Vivica A. Fox. Ústřední part nevěsty prahnoucí po pomstě se stal životní rolí Umy Thurman.
Vysílání: 02.7., 22.00 hod., ČT2

Švadlena
Za sladkou pomstou přijíždí vyzbrojena šicím strojem a znalostmi haute couture. Kate Winsletová v hlavní roli australské černé komedie (2015). Dále hrají: L. Hemsworth, H. Weaving, S. Snooková, J. Davisová, C. Goodallová a další. Režie Jocelyn Moorhouseová. Půvabná švadlena Tilly Dunnageová (Kate Winsletová) se po letech vrací do svého rodného městečka Dungatar v Austrálii, aby odhalila pravdu o své minulosti. V dětství musela svůj domov narychlo opustit kvůli podezření ze zavinění smrti svého spolužáka. Dospívání strávila v internátní škole a posléze působila v Evropě jako švadlena předních módních návrhářů. Navzdory svým úspěchům v módním světě se nedokáže zbavit nepříjemných vzpomínek na záhadnou smrt mladého chlapce, a proto se po letech vrací na australský venkov ke své svérázné matce Molly (Judy Davisová). Tamější obyvatelé jí nadále považují za prokletou vražednici a zpočátku nemohou vystát její přítomnost, navíc je značně provokuje svým emancipovaným vystupováním. Postupem času si ale dokáže získat přízeň žen svým vybraným módním stylem a pozornost mužů upoutá svou krásou. V přítomnosti bývalého spolužáka Teddyho (Liam Hemsworth) navíc začíná věřit, že se může zbavit svého životního prokletí. Představu idylického venkovského prostředí ale zcela nabourá několik překvapivých odhalení, která vedou k dalším tragickým událostem. Australský snímek představuje filmovou adaptaci stejnojmenné literární předlohy Rosalie Hamové a žánrově se pohybuje na pomezí dramatu, romance a černé komedie. Snímek bodoval při udílení cen Australské filmové a televizní akademie, kde získal ocenění především v hereckých kategoriích (Kate Winsletová, Judy Davisová, Hugo Weaving) a dále získal ocenění za nejlepší kostýmy a Cenu diváků.
Vysílání: 03.7., 23.45 hod., ČT2

Ve stínu Alfreda Hitchcocka
Filmy legendárního režiséra byly skladbami pro čtyři ruce. Dvě z nich patřily jeho manželce Almě. Francouzský dokument. Příběh jejich lásky nelze oddělit od jeho hvězdného díla. Jeho inspirací, rádkyní, první čtenářkou hrůzostrašných příběhů, ale i osobou poskytující manželovi stoprocentní servis, tím vším byla Alfredu Hitchcockovi jeho žena. S Almou, za svobodna Revilleovou, se Hitchcock seznámil roku 1922. V té době ale byla známější osobou než on. Byla už zkušenou střihačkou, asistentkou režie i herečkou, v oboru pracovala už od svých šestnácti let, zatímco jeho cesta k filmu byla mnohem delší a složitější. Zvláštní shodou okolností se narodili pouhý den po sobě, on 13. 8. a ona 14. 8. 1899. Svého milovaného muže pak Alma přežila o pouhé dva roky.
Vysílání: 30.6., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 01.7., ČT art., 03.7., ČT art

20.6.2022 10:06:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Muž Dvojhvězdy (Otáčivé hlediště)

Články v rubrice - Z éteru

Zuzana Stivínová a Peter Bebjak v milostném dramatu

Zuzana Stivínová (Nevěrné hry)

Nevěrné hry
Zuzana Stivínová a Peter Bebjak v milostném dramatu o hledání partnerské harmonie a tolerance. ...celý článek


Literární tipy 32. týden

Bohumil Hrabal

Divnovlásky
Televizní film podle známé stejnojmenné knihy Ireny Obermannové. Hledejte novou životní oporu a ...celý článek


Film Vejška volné pokračováním diváckého hitu Gympl

Jiří Mádl a Tomáš Vorel ml.

Vejška
Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl a Eva Josefíková ve volném pokračování divácky mimořádně úspěšné komedie ...celý článek


Velikáni filmu... Vladimír Páral

Pavel Landovský (Soukromá vichřice)

Soukromá vichřice
Hořká komedie o manželství, nevěře a podivné lásce podle novely Vladimíra Párala, od jeho ...celý článek


21. srpen 1968 filmové připomínky

Vilma Cibulková (Zemský ráj to napohled)

Zemský ráj to napohled
Vilma Cibulková v hlavní roli tragikomického koprodukčního filmu o osudovém roce 196 ...celý článek


Město šílenců film o bezohledné mediální manipulaci

Dustin Hoffman a John Travolta (Město šílenců)

Město šílenců
Neštěstí druhých je jeho denním chlebem. Dustin Hoffman a John Travolta v hlavních rolích ame ...celý článek


Filmové tipy 32. týden

Pýcha a vášeň

Pýcha a vášeň
Láska k ženě přenáší hory, láska ke svobodě přepravuje veliká děla. Cary Grant v hlavní roli ...celý článek


Filmové tipy 33. týden

Pohled na lásku

Přijde září
I miliardář má své staré dobré zvyky, kterých se jen tak nevzdá. Gina Lollobrigida a Rock Hudso ...celý článek


Výtvarné tipy 33. týden

Velká čínská zeď

Sto divů světa II (8/13)
Obrazová mozaika vytvořená z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst naší planety & ...celý článek


Velikáni filmu... Jiří Langmajer

Jiří Langmajer (Všiváci)

Všiváci
Tragikomický příběh dvou bratrů, které rozdělila jedna žena. Možná dvě… Zatímco Miki je špičk ...celý článek


Příběhy filmových legend - Harold Lloyd

Harold Lloyd

Harold Lloyd
Měl rád nebezpečí, téměř na to doplatil životem, ale svět se jeho kouskům směje dodnes. Německ ...celý článek


Dokumenty o osobnostech - Slovenská čítanka

Michal Tallo (Zdroj: duhovyrok.sk)

Slovenská čítanka: Zuska Kepplová
Portrét novinářky a několikanásobné finalistky ceny Anasoft litera, která ...celý článek


Komedie oceněná dvěma Oscary

Jack Nicholson a Helen Huntová (Lepší už to nebude)

Lepší už to nebude
I ten nejotravnější chlap bývá někdy neodolatelný. Jack Nicholson a Helen Huntová v hlav ...celý článek


Slovenská čítanka - portréty

Michal Hvorecký

Slovenská čítanka: Veronika Šikulová
Portrét uznávané autorky desítky prozaických knih, jejíž román-neromán ...celý článek


Kino Art: Slepička Rjaba a Swannova láska

Swannova láska

Slepička Rjaba
Ať zhyne práce, činorodost a prosperita aneb jak po dlouhých letech v emigraci vnímal pád So ...celý článek


Výtvarné tipy 32. týden

Starobylé stavby: Petra

Sto divů světa II (7/13)
Objevování nejzajímavějších míst celého světa. Empire State Building, zámek Chever ...celý článekČasopis 32 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 32. týden

Na plovárně s Marií Rottrovou

Country Music: V rodinném kruhu (6/9)
Válka ve Vietnamu dělí Ameriku, ale noví interpreti přinášejí další s celý článek

další články...