Seznamte se v Národopisném muzeu s romskou kulturou!

autor: archiv
zvětšit obrázekNárodní muzeum společně s brněnským Muzeem romské kultury otevírá od 3. června novou výstavu s názvem Otevřená cesta. Ta je k vidění v Národopisném muzeu Národního muzea. Jejím realizátorem je brněnské Muzeum romské kultury, konkrétně specializované pracoviště Centrum Romů a Sintů v Praze.
Výstava Otevřená cesta / The road is open / Phundrado drom představuje hlavně výtvarné sbírky Muzea romské kultury a podtrhuje význam samotného muzea jakožto unikátní instituce, jediné svého druhu v širším evropském kontextu. K vidění jsou také například kromě obrazů i malované talíře, dřevořezby, ručně vyráběné hudební nástroje, nejrůznější nádoby či dokonce originální sošky a plastiky vyrobené ze zátek od piva.
Projekt Phundrado drom kombinuje galerijní prezentaci s muzejním konceptem tzv. otevřeného depozitáře. Výstava představuje prostřednictvím vybraných sbírkových předmětů několik nejpozoruhodnějších umělců s osobitým stylem. K vidění jsou například díla Jána Berkyho, Rudolfa Dzurka, Daniela Kováče, Júlia Lakatoše nebo Markéty Šestákové.
Výstavní projekt je součástí budování Centra Romů a Sintů v Praze, jež je finančně podpořeno Norskými fondy. V současné době ještě nemá zpřístupněno sídlo (vila ve Velvarské ulici čeká na rekonstrukci), přesto už nyní nabízí široké veřejnosti spektrum vzdělávacích a kulturních aktivit včetně výstavy Otevřená cesta / The Road is Open / Phundrado Drom.
„Jedná se o jedinečnou příležitost nahlédnout do vzorku z obsáhlých výtvarných sbírek Muzea romské kultury, seznámit se s pozoruhodnými příběhy vesměs neškolených umělců – Romů a Romek – stejně jako představit jejich díla v kontextu současnosti,“ říká o výstavě ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Celá výstava je výsledkem tvůrčí spolupráce dvou výjimečných osobností uměleckého světa, hostujících kurátorek Petry Hanákové a Emílie Rigové – držitelka prestižní slovenské ceny Oskara Čepana, v roce 2021 získala také Cenu Muzea romské kultury za reflexi romské identity a komplexní kritiku stereotypizace Romů prostřednictvím špičkové a široce oceňované umělecké tvorby stejně jako za dlouhodobou spolupráci a účast na projektech Muzea romské kultury.
Výstava bude k vidění v prostorách Národopisného muzea Národního muzea do 31. května 2024.
TIP!
Časopis 26 - rubriky
Články v rubrice - Výstavy
Kopie Ďáblovy bible bude k vidění v klášteře

Na prohlídkovém okruhu broumovského kláštera bude od 1. července vystavena kopie největší rukopisné knihy svět ...celý článek
Theodor Pištěk se vrací do Alšovy jihočeské galerie

Poprvé se malíř Theodor Pištěk objevil společně s americkými a evropskými hyper-, foto- či jinými realisty 60. ...celý článek
Časopis 26 - sekce
DIVADLO
Odstartuje festival divadla Laterna fest

Konec sezony oslaví Laterna magika velkolepě. V termínu od 21. do 26. června 2022 představí českému divákovi v celý článek
HUDBA
Dokument o vzniku legendárního muzikálu

Broadwayský hit – West Side Story
Dokument o vzniku a oblibě newyorského příběhu Romea a Julie v zhud celý článek
OPERA/ TANEC
Koncert k předsednictví ČR v Radě EU

Zahajovací koncert k předsednictví ČR v Radě EU
Přímý přenos slavnostního koncertu při příležitosti zahájen celý článek