zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Putování po Jižních Čechách

Expozice pánů z Rožmitála (Podbrdské muzeum)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Prázdninový čas přímo vybízí k různým toulkám a putováním. Dávno jsou doby, kdy se za poznáním muselo pěšky, později na koni. Přeskočme století páry a hurá dnes vyrážíme autem nebo na kole… Kromě způsobu cestování máme mnoho možností jakou cílovou destinaci zvolit, a upřímně máme v podstatě u nohou celý svět.
Buďme skromní, zůstaňme v českých luzích a hájích a vydejme se spolu na jih. Ani tady to nebudeme mít jednoduché: hrady, tvrze, zámky, rozhledny, památníky, naučné stezky…
A pojďme spolu do muzea. Vybrali jsme pro vás tyto destinace: Rožmitál pod Třemšínem (městečko), Strakonice (okresní město) a vesnice Mirotice a Pohoří.

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem

Najdeme ho v historickém centru města v nově zrekonstruovaném objektu areálu továrního komplexu Agrostroj. V přízemí se můžete seznámit s pány z Rožmitálu. Dozvíte se zde o historii rodu, jehož kořeny sahají až do 12. století, a seznamuje s osudy jeho nejslavnějších příslušníků, kterými byli královna Johana, Jaroslav Lev a Zdeněk Lev.
Renesanční šlechtic a královský regent Zdeněk Lev z Rožmitála dosáhl díky svému postavení největšího rozkvětu rožmitálského panství. Jemu věnovaná část expozice ukazuje vrchol i strmý pád kdysi slavného rodu.
Jak se žilo na Podbrdsku? Dokumentuje každodenní život podbrdské domácnosti, typické výrobky, zvyky a tradice. V expozici nechybí ani galerie osobností, těch slavných, které se zde narodily, jako Václav Hudeček, Miloš Nedbal, profesor Emanuel Vlček, i těch, které zde část života působily.
Unikátní model chrámu svatého Víta /v poměru 1 : 60/ vyrobený ze žitné slámy a sbírka erbů vyřezaných z habrového dřeva jsou dokladem zručnosti našich předků.
Staré fotografie promítané na stěnu ukazují Rožmitál na přelomu 19. a 20. století. Podrobnější informace a fotografie jsou umístěny v dotykovém počítači.
Jakub Jan Ryba - neobyčejný životní příběh a tragický osud kantora a hudebního skladatele, jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem. Proslavila jej jedna skladba, avšak muzeum představuje jeho velmi početné a rozmanité dílo, a to nejen hudební, ale i literární. Rozsáhlá expozice ukazuje také poměry, jaké panovaly v tehdejších školách, a nesnadné počátky jejich učitelů. Na své si přijdou jak odborníci, tak široká veřejnost. Velkoryse pojatý životopis zahrnuje období od předků až po potomky. K dispozici jsou tři videa k tématu a možnost poslechu Rybovy hudby.
Moderní a interaktivní pojetí muzejních sbírek, které srozumitelně vyprávějí o minulosti, tradicích a osobnostech. Vřele doporučuji za příznivou cenu a hlavně. U vstupu najdete vystavené počítače z 80. a 90. let, mimo jiné i PMD 85 a Commdore 64, a na obou jsem začínal!!!

Muzeum Mirovicka v obci Mišovice, v místní části Pohoří

Jako správný poutník se touláte v autě a najednou zahlédnete zajímavý kostel. “Zajedu se tam podívat,” napadne vás. Najednou parkujete vedle bývalé fary, která byla z prostředků EU přestavěná na startovací byty a vedlejší budova, bývalá škola, vás zaujme svým poutačem: Muzeum Mirovicka v Pohoří. Otevřeno vždy v sobotu. Těší nás, že i v malé vesničce jsou schopni otevřít malé muzeum, zejména proto, aby budoucím generacím ukázali, jak se tu žilo a hospodařilo. Smekám.
Nachází se v budově bývalé obecní školy, postavené v roce 1815. Návrh na vybudování muzea zpracoval a předložil zastupitelstvu obce Mišovice místní kronikář Ing. Pavel Suček, CSc.. K muzeu patří bývalá farní stodola, která bude v budoucnu využita k výstavě větších zemědělských strojů a jiných exponátů.
Posláním muzea je především prezentace regionu v jeho specifických rysech, jako zemědělství, řemesla, lidová tvořivost, historie, nerostné suroviny atd. Vybudování muzea probíhalo v úzké spolupráci s vedením a zaměstnanci Prácheňského muzea v Písku.

Památník malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého

Nachází se v Alšově rodném domku nedaleko náměstí. V památníku se seznámíte se životem a dílem malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého.
Chaloupku na stráni nad říčkou Lomnice vystavěl roku 1803 Jan Famfule. 18. listopadu 1852 se zde narodil Mikoláš Aleš a prožil ve skromných poměrech radostné a slunné dětství. V roce 1907 domek vyhořel a až roku 1937 byl na spáleništi domek obnoven podle návrhu architekta Kouly, jako výsledek práce mirotického okrašlovacího spolku. Dnešní definitivní podobu získal domek při úpravě v roce 1952, když byl nově adaptován jako „Památník“ k oslavám 100. výročí narození Mikoláše Alše. Od roku 1990 zde je umístěna také expozice loutkáře Matěje Kopeckého.

Hrad Strakonice - Muzeum Středního Pootaví

A tady nás skutečně překvapí. Unikátním a interaktivním pojetím ve 2. základních okruzích, ale zejména vybavením, multimediální prezentací a hlavně střídmostí. Najdete zde i silikonové figuríny (a věřte velmi realistické). Můžete zde fotit bez blesku a za příhodnou cenu se vyplatí koupit vstupenku na oba okruhy, kam se můžete dostat prostřednictví QR bran. Opravdu to stojí za to. Jediné, co se nepovedlo - základní orientace v expozicích, zejména první okruh - Maltézští rytíři.
Od roku 2018 do roku 2020 byla do strakonického hradu investovaná částka cca 120 mil. Kč z evropských finančních zdrojů, státního rozpočtu a rozpočtu Jihočeského kraje, který projekt kofinancoval a předfinancoval.
Projekt postihl rekonstrukci objektů a vybudování jedinečných expozic dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a Suverénního řádu maltézských rytířů, se zajištěním návštěvnické infrastruktury, infrastruktury pro kulturní vyžití a technické zázemí muzea.
Součástí projektu je rovněž i záchrana poškozených unikátních nástěnných maleb ze 13. a 14. stol. v kapitulní síni a ambitech, odstranění havarijního stavu stěny objektu hradního paláce a restaurování kamenných prvků na všech projektem dotčených objektech. Máte se na co těšit:
I. okruh: Řád Maltézských rytířů, kapitulní síň a ambity.
II. okruh: Strakonický hrad, Česká zbrojovka, Textilní výroba, Dudy a dudácké expozica a Loutkářství.

Všem poutníků přejeme zdar při objevování a věříme, že naše nabídka potěší svou pestrostí a hlavně i tím, že zjišťujeme, že se nemusíme bát chodit do muzea. Vyplatí se to.

8.8.2022 23:08:31 Josef Meszáros | rubrika - Výstavy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Yasuhiro Chida - Light Scapes - Krajiny světla

Yasuhiro Chida - Light Scapes

Výstava Light Scapes (Krajiny světla) představuje v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni ...celý článek


Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla ...celý článek


Unikátní kolekce tvorby Toyen v Ostravě

Toyen - Pažíž Editions Maintenant 1973

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, ve spolupráci s Gal ...celý článek



Časopis 13 - sekce