zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 23. týden

Co jsme udělali slepicím

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

GEN: Vladimír Jiránek pohledem Jana Hřebejka
Portrét výjimečného českého karikaturisty a oblíbeného tvůrce animovaných filmů a seriálů, od jehož narození dnes uplynulo 85 let (1993). Scénář a režie J. Hřebejk. Kreslířský rukopis a úsečně pronikavý humor Vladimíra Jiránka (*6. 6. 1938 – †6. 11. 2012) by jen málokdo u nás zaměnil s tvorbou jiných tvůrců. Otec králíků z klobouku a roztomilých nešiků Pata a Mata si získal srdce řady generací a do širokého povědomí vstoupil i nepřeberným množstvím kreslených anekdot, jež po desítky let zaplňovaly stránky novin a časopisů. I když v roce 1962 absolvoval na Filozofické fakultě UK žurnalistiku, po celý život působil jako kreslíř a ilustrátor na volné noze. Svůj satirický humor s vynikajícím uplatněním úderné zkratky zaměřoval především na negativní jevy moderní civilizace a po roce 1989 na politickou karikaturu. Styl anekdot přenesl i do několika snímků pro dospělé publikum, jež díky bravurnímu zvládnutí lapidární sdělnosti v kreslené animaci bezesporu náleží do zlatého fondu našeho animovaného filmu.
Vysílání: 06.6., 11.45 hod., ČT2

Co jsme udělali slepicím
Animovaná groteska Vladimíra Jiránka, od jehož narození dnes uplynulo 85 let, aneb jak člověk zautomatizoval život kura domácího (1977). Výtvarník Vladimír Jiránek v oblasti animovaného filmu spolupracoval většinou se zkušeným režisérem Václavem Bedřichem a s vynikajícím animátorem Josefem Hekrdlou. S oběma jej spojuje smysl pro specifickou polohu anekdotického humoru. V 70. a 80. letech realizoval deset autorských moralit – např. Pivo přes ulici (1974), Dobré jitro (1975), Zpráva o medvědech (1982) a také Co jsme udělali slepicím z roku 1977. Je to groteska ze života slepic, do něhož zasáhl člověk svým sobeckým způsobem. Slepice se kupodivu přizpůsobily a některým to dokonce prospělo.
Vysílání: 06.6., 12.00 hod., ČT2

Sto divů světa II (5/13)
Podivuhodná místa historie rozesetá po celém světě. Národní park Mesa Verde, zámek Amboise, města Mandalaj a Olínda, historické centrum Salamanky a Delfy. Francouzský dokumentární cyklus. Zajímavé putování po historických místech začíná v národním parku Mesa Verde na jihozápadě Colorada ve Spojených státech. Jsou zde četné kaňony a husté lesy, ale hlavně jeskynní obydlí vyhloubená v útesech indiány z kmene Anasaziů. Ve Francii zavítáme na zámek Amboise, který sloužil jako rezidence několika francouzských králů. Navštívíme pozoruhodná města – Mandalaj v Myanmaru a Olínda v Brazílii, poznáme historické centrum španělské Salamanky s významnými románskými, gotickými, maurskými, renesančními a barokní památkami. Poznáme i tajemné kouzlo svatyně v řeckých Delfách.
Vysílání: 06.6., 17.15 hod., ČT2
Opakování: 10.6., ČT2., 12.6., ČT2

Zázraky lidského génia: Majestátní hrady
Vojenské strategie se v průběhu dějin opíraly o nedobytné obranné stavby. Jejich symbolem jsou bezpochyby středověké hrady. Epizoda z koprodukčního dokumentárního cyklu. Dávní stavitelé se nebáli snít a vzepřít se fyzikálním zákonům. Vybudovali divy světa a zanechali nám odkaz hodný géniů. V moderním světě hraje zásadní roli vojenská síla a jednotlivé země se snaží získat převahu pomocí špičkové techniky. Nicméně všechny strategie se shodují v potřebě obranných staveb chránících řídící systém i personál. A právě ty využívají přelomových řešení, která se v minulosti osvědčila při budování tvrzí, hradů a pevností, k jejichž ohromujícímu rozvoji došlo především v období středověku. Stavěly se po celé Evropě, jejich vývoj však nejlépe ilustruje dění v Anglii a Walesu počátkem 2. tisíciletí našeho letopočtu.
Vysílání: 11.6., 07.50 hod., ČT2
Opakování: 12.6., ČT2., 15.6., ČT2

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Jízdárna roudnického zámku ukrývá pozoruhodnou sbírku mistrů českého moderního umění (2002). Režie P. Kudela. Historie roudnické galerie sahá do roku 1910, kdy se stala jednou z nejstarších regionálních obrazáren u nás. Na jejím počátku stojí velkorysý dar místního mecenáše Augusta Švagrovského, který vznikající instituci věnoval 250 děl zahrnujících i tvorbu jeho současníků. Tím se základem a současnou chloubou sbírky stalo 60 obrazů impresionisty Antonína Slavíčka, což je vůbec nejrozsáhlejší soubor díla tohoto malíře. V 60. letech se akvizice zaměřovaly na přední osobnosti meziválečného umění, mezi nimiž vyniká Emil Filla, Václav Špála, František Muzika či nonkonformní příslušníci Skupiny 42 a Skupiny Ra. Reprezentativně je zde zastoupeno také umění 2. poloviny 20. století, a i v současnosti pokračuje mise vytvářet kvalitní a osobitou sbírku českého umění 19. až 21. století, jež by reflektovala dramatické proměny českých dějin.
Vysílání: 07.6., 02.25 hod., ČT art
Opakování: 11.6., ČT art

29.5.2023 18:05:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek



Časopis 13 - sekce