zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 50. týden

Poutní místa: Radhošť

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Poutní místa: Radhošť
Putování po známých i méně známých místech hlubokých tradic. Pořadem provázejí J. Somr a L. Lakomý (2008). Režie J. Šindar. Radhošť je nejvýše položeným poutním místem na Moravě a podobně jako Velehrad je spojen s cyrilometodějskou tradicí. Podle pověsti zde soluňští bratři zrušili pohanské uctívání boha Radegasta a postavili na tomto místě kříž. Tradice poutí na Radhošť vznikla na počátku 18. století. Tehdy byl na vrcholu postaven nový dřevěný kříž, údajně na stejném místě, kde stál onen první z časů svatých věrozvěstů. V roce 1898 zde byla vybudována dřevěná kaple svatého Cyrila a Metoděje, o kterou pečuje od jejího vysvěcení Matice radhošťská.
Vysílání: 17.12., 11.25 hod., ČT2

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Betlémy k Vánocům neodmyslitelně patří. Liší se použitým materiálem, velikostí i způsobem prezentace. Jedno mají společné. Umí vykouzlit úžas v dětských očích. A v dospělých probouzejí děti.
Vysílání: 17.12., 11.40 hod., ČT2
Opakování: 19.12., ČT2., 21.12., ČT2

Cesty víry: Vévodo české země
Svatováclavská legenda v proměnách času. Režie J. Vávra. Způsob, jakým byl v různých dobách vyprávěn příběh svatého Václava, ukazuje, jak moc si naši vlastní minulost přizpůsobujeme aktuálním potřebám. Svatováclavský kult, jak říkal historik Josef Pekař, spojuje posvátné a světské. Václavovým příběhem dostává i náš národní příběh smysl. A to je důvod, proč nám na příběhu svatého Václava tolik záleží.
Vysílání: 17.12., 12.10 hod., ČT2
Opakování: 18.12., ČT2., 19.12., ČT2

4.12.2023 11:12:19 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nejbližší (Činoherní klub)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 8. týden

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí J. Vávra. I v úvodu roku se ve světě církví a nábožens ...celý článekČasopis 09 - sekce

DIVADLO

V audio zpracování úspěšná komedie

Přebal CD

Důležitý večer a hned tři varianty toho, jak by mohl proběhnout, kdyby… To je základní rámec vytříbené k celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Juniorský balet již počtvrté v Redutě

Juniorský soubor Baletu NdB

Juniorský soubor Baletu NdB představí svůj čtvrtý premiérový počin, tentokrát za účasti mezinárodních choreogr celý článek

další články...