zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Petr Brandl: Příběh bohéma

Petr Brandl: Příběh bohéma

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava po více než padesáti letech přiblíží dílo nejvýznamnějšího umělce barokního umění v Čechách - Petra Brandla (1668 Praha - 1735 Kutná Hora). Představí jeho monumentální oltářní plátna, která jsou pro účel této výstavy restaurována, dále portrétní tvorbu a námětově velice zajímavé žánrové malby. Diváci také prvně zhlédnou Brandlova nově objevená díla.

Výstava je koncipována jako vyprávění dvou paralelních příběhů: děl malíře a jeho života. Právě umělcův život, k němuž máme četné archivní doklady, je i pro dnešního diváka pozoruhodný nejen bohémským a revoltujícím způsobem, ale lze v něm najít zajímavé kontexty s problémy dnešní doby ⁠–⁠ Brandl byl celoživotním dlužníkem, neboť se zhlédl v životním stylu šlechty a luxusu, který si chtěl také dopřát. Dluhy jej však několikrát dostaly do vězení. I z toho důvodu se mu nevyhnuly soudní spory o výživné s manželkou Helenou. Problémy měl Brandl také s objednavateli děl, neboť často nedodržoval smluvní podmínky. Malířův nevázaný život proto inspiroval současnou divadelní hru Tři ženy a zamilovaný lovec, která bude uvedena spolu s výstavou (soubor Geisslers Hofcomoedianten).

To však nic nemění na tom, že Brandl byl nejlépe placeným umělcem své doby, a to zřejmě i z důvodu velice osobitého a originálního stylu a malířského rukopisu, u něhož můžeme vypozorovat jisté paralely s Rembrandtovou malbou. Rentgenové snímky a makrofotografie Brandlových děl, které výstavu doplní, tak dají návštěvníkovi nahlédnout do útrob jeho malby.

AUDIOPRŮVODCE. Součástí výstavy je 19 zastavení dramatizovaného výkladu, který si můžete poslechnout na svém zařízení. Buďte prosím ohleduplní a použijte sluchátka.
Výstavu můžete navštívit ve Valdštejnské jízdárně do 11. 2. 2024.

4.12.2023 19:12:11 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Elmgreen & Dragset: Read

Michael Elmgreen a Ingar Dragset

V rámci své první samostatné výstavy v České republice proměnilo umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kuns ...celý článekČasopis 09 - sekce

OPERA/ TANEC

Tříměsíční epizoda ze života Artura Toscaniniho

Mladý Toscanini

Mladý Toscanini
Mladičký dirigent pomáhá znovu rozzářit pohaslou hvězdu operního nebe. Tříměsíční epizoda z celý článek

další články...