zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Josef Václav Myslbek

Záboj a Slavoj (Vyšehrad)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Josef Václav Myslbek, český sochař, jedna z nejvýznamnějších osobností českého moderního sochařství vůbec (lze jej považovat za jeho zakladatele), přichází na svět 20. června roku 1848 v Praze v rodině malíře pokojů. V mládí se Myslbek učí sochařskému umění u T. Seidana (v letech 1864-66), poté pokračuje ve studiích v ateliéru sochaře V. Levého (1867-1870) - zároveň Myslbek studuje v letech 1868-72 pražskou Akademii výtvarných umění (u T. Trenkwalda).

V roce 1873 se oženil, se svou ženou Karolinou měli postupně osm dětí, z nichž většina však zemřela v nízkém věku. Pro obživu rodiny intenzivně pracoval, většinou na několika zakázkách současně. Ke svým dílům byl velmi kritický a většinou je mnohokrát přepracovával, když s příslušnou verzí nebyl naprosto spokojen. Většinu života prožil v Praze. Roku 1878 podnikl krátkou, ale důležitou cestu do Paříže; navštívil zde Louvre kde se seznámil s moderním francouzským sochařstvím. Navázal také celoživotní přátelství s Václavem Brožíkem a Vojtěchem Hynaisem. V roce 1885 se stal profesorem na Umělecko-průmyslové škole, roku 1896 přešel na Akademii výtvarných umění, kde učil až do odchodu do důchodu v roce 1919. Josef Václav Myslbek umírá v Praze v nedožitých 74 letech a je pohřben vyšehradském Slavíně.

Myslbekovo sochařské dílo bylo od počátku ovlivněno klasicismem, novorenesancí, antikou a secesí. Tematická orientace Myslbekovy tvorby vychází z idejí českého obrozeneckého hnutí. Z umělců měl na něj významný vliv malíř Josefa Mánese - podobně jako on vytváří Myslbek typy českých bájných hrdinů i skutečné osobností české historie.

Myslbekovu sochařskou tvorbu lze rozdělit na idealizovanou (báje, z historie vycházející tvorba) a realistickou (tzv. monumentální realismus). V realismu uplatňuje Myslbek zásady klasické harmonie („Kardinál Schwarzenberg“, „Humanita“ či „Oddanost“. Vrcholem Myslbekovy monumentálně realistické tvorby je pak jezdecká socha sv. Václava, umístěná na pražském Václavském náměstí. Na tomto díle pracoval přes třicet let.

Z další tvorby J. V. Myslbeka je třeba vyzdvihnout jeho tvorbu portrétistickou - Myslbek je autorem sochařských portrétů mnoha významných osobností 19. století - kromě již zmíněného kardinála Swarzenberga je autorem portrétů např. F. Palackého, J. Hlávky atd., významné místo v Myslbekově tvorbě mají i pomníky, z nichž nejznámější jsou nejspíše pomník K. H. Máchy na pražském Petříně a pomník F. L. Riegra v Pražským Riegrových sadech.

16.6.2008 18:06:38 Redakce | rubrika - Medailony