zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Josef Váchal - Mezi Bohem a Ďáblem

Z tvorby Josefa Váchala

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V rámci výtvarné Smetanovy Litomyšle pořádá Zámecký pivovar a Portmoneum Litomyšl – ve dnech 14. června až 20. července 2008 velkou výstavu malíře a mystika Josefa Váchala. Ta je předčasně věnovaná 125. výročí jeho narození a 40. výročí od jeho úmrtí. Otevřeno denně od 9:00 do 17:00 h.

Malíř, grafik, kreslíř, ilustrátor, řezbář, typograf, tvůrce původních písem a autorských knih, vynálezce nových grafických postupů, spisovatel, básník a vášnivý turista Josef Váchal je jedním z nejpozoruhodnějších českých umělců první poloviny 20.století. Patřil společně s Františkem Koblihou, Janem Konůpkem, Janem Zrzavým aj. k druhé generaci českého symbolismu, která v umělecké skupině Sursum (1910-1912) navazovala na podněty svých předchůdců z 90.let 19.století. Váchalova tvorba, vyrůstající ze vzrušené představivosti, nočních děsů a snů, přinášela v českém umění ojedinělý a zcela nový obraz vnitřního světa nespoutaného vizionáře.

Váchal věřil ve všemocnou IMAGINACI, v sílu umělecké fantazie a vnitřního vidění. Proces umělecké tvorby chápal jako působení souhry vyšších kosmických sil nezávislé na vůli jedince. Sám rozkolísán „mezi Bohem a Ďáblem", mezi křesťanskou mystikou a satanismem, ale vnitřně neohrožený, trval na vlastní umělecké cestě bez ohledu na posměch a přehlížení uměleckých kritiků. K realizaci svých záměrů volně těžil z rozmanitých prvků soudobých a historických stylů, aniž by připouštěl porušování individualistických principů v umění. Významné místo ve Váchalově životě zaujímala literatura a kniha jako stěžejní zdroj inspirace. Po malířských začátcích se staly knižní tvorba a grafika, zejména barevný dřevoryt, středem jeho celoživotního díla.

Zde nacházel prostor pro realizaci všech svých schopností výtvarných i literárních. Symbolická díla, starověké texty a barokní postily, kramářské písně a krvavé romány, především však primitivní forma a hloubka výrazu dřevorytů ve starých tiscích, to vše poznamenalo rozhodujícím způsobem jeho dílo. Parafrázoval ve svých dílech expresivní středověké formy a výrazy s dávkou grotesknosti, odlehčující tragiku děje. Souběžně s knižní tvorbou vzniká řada cyklů, ilustrujících Váchalovy názory a postoje. V nich rozvíjí originální filozofické myšlenky, reaguje na aktuální životní události - varuje před válečnými hrůzami, rozjímá o historické minulosti krajiny, líčí zážitky z fronty I. světové války, medituje o životě a světě, pouští se do sociální kritiky společnosti, přemýšlí o poslední chvíli člověka, výtvarně interpretuje v cyklech literární díla svých současníků (O.Březiny , Fr.Kašpara, E.A.Poea.).

Výstava Mezi Bohem a Ďáblem představuje výběr z rozsáhlé a rozmanité tvorby umělce, jehož dílo je svou výjimečností nezařaditelné a v kontextu vývoje českého výtvarného a literárního umění 20.století zdánlivě osamocené. Vznikalo v dobových souvislostech, a ač rozporuplné a kolísající, přitahuje nesporně zájem každé nové generace.

16.6.2008 21:06:08 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...