zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vojtěch Kyas: Průvodce po archivních fondech II.

Vojtěch Kyas: Průvodce po archivních fondech II.

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brněnský muzikolog Dr. Vojtěch Kyas je znám svou precizností, detailností a vůbec neuvěřitelnou zodpovědností, s níž přistupuje k úkolu, který si předsevzal. Mám před sebou jeho poslední dílo vzniklé v r. 2003 a vydané v r. 2007 – „Průvodce po archivních fondech II. – oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea“ – a naplňuje mě hlubokým obdivem k množství shromážděných faktů i jejich perfektnímu zpracování. Navazuje na „Průvodce“ z roku 1971, který zpracovali autoři Theodora Straková, Jiří Sehnal a Svatava Přibáňová.

Celá obsáhlá práce je rozdělena do ucelených skupin, pojednávajících jak o hudebninách a jejich původu, tak o různých lokalitách, osobnostech, institucích, tematických celcích. Jsou zde evidovány i za léta nashromážděné koncertní a divadelní programy a nakonec několik rejstříků: rejstřík skladatelů, ostatních jmen, autorů písemností, rejstřík místní, abecední přehled k signaturám (B –libreta, D – teoretika) a abecední přehled autorů teoretických prací, na něž Průvodce podrobně odkazuje.

Hudebniny evidované v oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea pocházejí jednak z různých klášterů, farních kostelů, ze zámeckých archivů, z hudebních škol i ze soukromých sbírek, třeba prof. Graciána Černušáka, Dr. Jana Racka, prof. Bohumíra Štědroně a přečetných jiných.

Přestože Kyasův Průvodce je práce vědecká, čte se místy jako román, zejména hesla osobností. Mnohá jména se nám objevují opakovaně, zařazená do různých skupin, ať již jsou tam jejich kompozice, vědecká díla, anebo různé dokumenty, dopisy atd., či celé pozůstalosti (jako Břetislava Bakaly, Antonína Balatky, Josefa Berga, Hynka Bíma, Josefa Blatného, Josefa Černíka, Emila Háby, Theodora Schaefera, Františka Suchého, Vincence Šťastného).

Nepochybně zajímavé je oddělení „Písemnosti“ – to je jako malý cestopis: z Bílé Vody se dostáváme do Českého Krumlova, pak do Donaueschingen (SRN), do Göttweig (Rakousko), do Jasné Góry v Polsku a opět do Rakouska do Klosterneuburgu, Melku, Vídně a do SRN do Sigmaringen – nepřeberné množství našich dalších míst, kde všude byl pořízen soupis inventáře hudebního archivu, neuvádím.

Mezi početnými zajímavostmi jsou třeba skladatelské pokusy Zdeňky Heyduškové (dcery B. Smetany) a jejího manžela Zdeňka Heyduška, i zápisník Betty Smetanové, druhé manželky Bedřicha Smetany. A také je tu Smetanův kvartet Z mého života, ale v autorově úpravě pro klavír čtyřručně! Nebo jsou tu evidovány zajímavé dopisy Bély Bartóka koncertní pěvkyni Marii Fleischerové, dopisy Johannesa Brahmse, Antona Brucknera, Antonína Dvořáka, Richarda Strausse aj. Velkými „psavci“ byli podle všeho Dr. Vladimír Helfert, Jan Kunc, Bohuslav Martinů, Vítězslav Novák, Josef Suk i Bohumír Štědroň – bez zajímavosti není ani vlastní životopis Viléma Blažka či památníky s podpisy hudebníků.

Z institucí nás přirozeně budou nejvíce zajímat ty, které se vztahují přímo k Brnu: Beseda brněnská, Klub moravských skladatelů, Moravské kvarteto, Orchestrální sdružení (později Helfertovo), Pěvecké sdružení moravských učitelů aj.

Nepochybně nesmírně zajímavé by bylo nahlédnout do koncertních a divadelních programů, které se vztahují jednak k soukromým osobám, jednak k institucím, a které dokumentují jedinečným způsobem hudební život nejen u nás. Např. jsou tu programy koncertů Rudolfa Firkušného v Chicagu v letech 1951–52, dokonce koncert Klubu českých turistů (!) z roku 1896, programy českého i německého divadla v Brně, Besedy brněnské od roku 1860, Brünner Musikverein z let 1851–1916, programy Českého lidového divadla v Brně atd.

Se všemi, zde jen zhruba nastíněnými dokumenty se podrobně seznámit, přehledně je zpracovat a patřičně zařadit, představuje nekonečné hodiny doslova úmorné práce. Dr. Vojtěch Kyas se jí zhostil skvělým způsobem s poctivostí sobě vlastní. Jak uvádí v závěru předmluvy, není zde zahrnut skladatelský a literární odkaz Leoše Janáčka, neboť janáčkovské fondy jsou vedeny samostatně.

Průvodce“ má 20l stran a vydalo jej Moravské zemské muzeum Brno.

Dr. Vojtěch Kyas: Průvodce po archivních fondech II. Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea. Vydalo Moravské zemské muzeum Brno 2007. ISBN 978-80-7028-305-9
Zdroj Hudební rozhledy 07/2008 - Věra Lejsková

8.7.2008 00:07:39 Redakce | rubrika - Recenze