zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Moje tango ve Studiu Dva

Roman Zach a Jitka Schneiderová (Moje tango)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Nejnovější premiérou Studia DVA je Moje tango v režii Šimona Cabana a Dariny Abrahámové. Hra irského dramatika a scenáristy Rona Hutchinsona (který přijel i na premiéru) se inspiruje původním námětem Victorie Fisherové, a zpracovává téma oblíbené hlavně u ženského publika. Totiž únik před stereotypem života, snahu o nalezení sebe sama v exotickém ráji, a následný návrat k realitě. Nikoli náhodou se tedy hra v originále jmenuje Flying Into Daylight (Let do světla). Nicméně, český titul je konkrétnější a možná i lákavější ve zkonkrétnění prostředku, který hrdinka ke svému poznání využívá. Je to tango, který pro vášnivé tanečníky není jen tancem, ale životní filozofií, cestou k poznání, a také drogou. Příběh, který se střídavě odehrává na opačných stranách zeměkoule, je ovšem především komorním vztahovým příběhem, který je obohacen o taneční sekvence.

Z mého pohledu zvolilo Studia Dva ideální představitele, populární a zkušené herce, Jitku Schneiderovou a Romana Zacha, kteří mají navíc taneční zkušenost. Skončili v televizní soutěži Stardance těsně za vítězi. Mají natrénováno, a bylo tedy jisté, že jejich tanec nebude jen trapnou nápodobou, ale skutečným sportovně-uměleckým výkonem. A že správně dokážou namíchat a dávkovat herectví a tanec. Vše se točí kolem hrdinčiny „cesty“ – jak skutečné cesty do Buenos Aires, tak duchovního vývoje, během něhož hrdinku čeká zlomené srdce a následné zmoudření. Samozřejmě, v podobném příběhu se nelze zcela vyhnout některým (divácky vděčným) klišé. Takže příběh se víceméně ubírá předem vykolíkovanou cestou. Profesně úspěšná, leč osobně nespokojená Virginia má pocit, že v jejím životě chybí to správné vzrušení a vášeň a touží po změně. Náhoda jí přistrčí do cesty tango, tedy návštěvu milongy. Je tangem fascinována a spontánně se rozhodne odejít z práce a odjet do Jižní Ameriky s tím, že tu bude studovat tango. Bez ztepilého tanečníka, do kterého se podle očekávání zamiluje, by takový typ příběhu těžko fungoval. Stane se. A zatímco poblouzněná Virginie po skončení kurzu plánuje společnou budoucnost, Marko už vyhlíží další oběť, která by jej citově a fyzicky inspirovala, zatímco doma čeká rodina, kterou musí živit… A máme tu zlomené srdce, klíč k niternému pochopení tanga. Naše hrdinka má ovšem štěstí, že ji doma v Anglii čeká přítel, sice trochu puritánský a tradicionalistický, nicméně bohatý a tolerantní. A tak to možná všechno dobře dopadne… Zkrátka, pohádka pro dospělé…

Tento jednoduchý příběh se díky dobře zvoleným protagonistům podařilo nadlehčit tak, že i český divák toužící vedle sentimentu také po humoru, odejde spokojen. Především Roman Zach, který hraje všechny muže (tedy Philla, Marka, Larryho, lékaře a tátu), vsadil na jemnou nadsázku, a jednotlivé „samce“ odlišuje nejen drobnými detaily v garderobě, ale především rytmem pohybů, gest a tiků jejich postav. Navíc – výškový rozdíl mezi ním a partnerkou zakládá na oblíbené romantické gesto, kdy při líbání se dívka vznáší v náručí svého milovaného… Jitka Schneiderová je jako Virginie půvabná a zároveň zdárně balancuje na hraně předepsané směsi naivity a sebevědomí hrdinky, Takže jejím prostřednictvím se mnohé z žen v publiku mohou alespoň na chvíli ponořit do snu o románku s krásným a mužným hrdinou. Vedle ústřední dvojice je třeba zmínit i Karla Maříka, který zastává drobné role hoteliéra, taxikáře a muzikanta, ale především obstarává hudební plán romantické atmosféry příběhu.

www.studiodva.cz

24.9.2018 18:09:08 Jana Soprová | rubrika - Recenze