zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marta Kubišová symbolem národa 1968

Marta Kubišová (Náhrdelník melancholie)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Marty Kubišové
Obdivuhodná žena, která se jako zpěvačka stala kvůli nemilosti minulého režimu po srpnu 1968 symbolem národa. Co považuje za svou 13. komnatu? (2009). Připravili M. Hein a K. Vondrová. Zpěvačka Marta Kubišová prožila ve svém životě tolik dramatických událostí, že jejich překonání je důkazem výjimečné osobní síly. Po roce 1968 musela kvůli protestům proti okupaci téměř ze dne na den přestat zpívat a zastavila se její slibně začínající kariéra. Po podpisu Charty 77 se její situace ještě zhoršila a Kubišová si vydělávala lepením pytlíků. Dnes srší životní energií a působí snad nejspokojeněji ve svém životě. Co jí pomohlo překonat nástrahy osudu: ukončená pěvecká kariéra, ztroskotaná manželství, úmrtí dítěte nebo klinická smrt? Byla to její celoživotní láska. Láska ke zvířatům. A to nejen k psům a kočkám, které zachraňovala ve svém televizním pořadu. Průvodcem jejím životním příběhem je ředitel divadla Ungelt Milan Hein. Pořad uvádíme v cyklu 13. komnat věnovaných významným osobnostem, jejich životy ovlivnily pohnuté srpnové události roku 1968, od nichž v těchto dnech uplyne 50 let.
Vysílání: 21.8., 16.15 hod., ČT1

Náhrdelník melancholie
Recitál Marty Kubišové (1968). Kamera J. Šofr. Scénář a režie J. Němec. Česká zpěvačka Marta Kubišová je trojnásobnou vítězkou čtenářské ankety časopisu Mladý svět Zlatý slavík. Začátkem roku 1970 ji však musela převzít v ústraní redakce kvůli začínající normalizaci. Od té doby měla odepřenu uměleckou činnost. Záminkou zákazu se stala její údajná pornofotografie, což byl nechutný podvrh StB. Žalobu u soudu sice vyhrála, ale mezitím měla vypovězené všechny smlouvy. Stala se signatářkou Charty 77, posléze i její mluvčí. Znovu se rozezpívala až po Sametové revoluci. Na konci šedesátých let minulého století, kdy její pěvecká sláva vrcholila, se provdala za režiséra Jana Němce, s nímž natočila televizní písničkový pořad Náhrdelník melancholie. V něm uslyšíte a uvidíte v obrazovém ztvárnění tehdejší hity, které prakticky znal celý národ. Jsou to mj. „Lampa“ z dílny skladatele B. Ondráčka a P. Vrby, dále „Na co tě mám“ (A. Michajlov / E. Krečmar), „Myslíš jenom na peníze“, „Bílý stůl“ (B. Ondráček / E. Krečmar) a „Ten zlej páv“ (A. Michajlov / I. Fischer).
Vysílání: 20.8., 21.35 hod., ČT art

13.8.2018 15:08:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...