zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Achnaton Philipa Glasse zazní v Met

Anthony Roth Costanzo - Achnaton (Foto: Richard Hubertsmith)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Podzimní část přenosů z Metropolitní opery uzavře v sobotu 23. listopadu ACHNATON, produkce, která si letos v New Yorku odbyla svou premiéru. Inscenace opery z pera skladatele Philipa Glasse v režii Phelima McDermotta sklízela zasloužené ovace už v Anglické národní opeře, nyní tento vizuálně vytříbený kus zapůsobí na publikum ve více než 70 zemích světa najednou.

Po operním zpracování života Alberta Einsteina Einsteinovi na pobřeží a Mahátmy Gándhího v díle Sataygraha – síla pravdy přišel Achnaton, inspirovaný osudem mladičkého faraona, který revolučním způsobem přepsal dějiny Egypta. K životopisům historických osobností se legendární skladatel a praotec minimalismu Glass vrátil ještě několikrát, například v operách Galileo Galilei a Kepler, či komorním díle inspirovaném životem vynálezce fotografie Eadweardem Muybridgem.
Inscenace Phelima McDermotta obsadila do hlavní role faraona Achnatona Anthonyho Rotha Costanza, kontratenora, který stejnou roli ztvárnil už v Anglické národní opeře. „Inscenaci jsme vytvořili před Brexitem i Trumpem a otázky, které jsme si tehdy kladli, nyní získaly nový význam,“ popisuje sedmatřicetiletý americký pěvec. „Byl Achnaton vizionářem, nebo jen zbožštěným vůdcem kultu opilý vlastní mocí? Sjednotil svou zemi, nebo ji rozdělil? Vnímám ho jako osobnost, která se snažila změnit svět k lepšímu, na jevišti ale nechávám tuhle otázku otevřenou,“ uvažuje. A jakkoliv je egyptský faraon středem, kolem něhož se točí nejen život jeho poddaných, ale i opera sama, není na jevišti sám. V barvité vizi, která spojuje starověké prvky s modernou, jej doprovodí Zachary James jako Amenhotep III. či mezzosopranistka J‘Nai Bridges jako Nefertiti, faraonova manželka.

Nedílnou součástí představení, která se inspirovala starověkými vyobrazeními, je žonglérské umění. „Působí, že je Glassova hudba viditelná,“ popisuje představitel hlavní role. Ve srovnání s předchozími částmi Glassovy „portrétní trilogie“ využívá Achnaton nejkonvenčnější operní orchestraci. Orchestr Metropolitní opery bude řídit dirigentka Karen Kamensek, pro níž bude Achnaton debutem v Metropolitní opeře.
Přímé přenosy z Metropolitní opery budou pokračovat v lednu. Na programu bude temná opera Vojcek Albana Berga, velký návrat díla bratří Gershwinů Porgy a Bess na prkna Metropolitní či nová inscenace Bludného Holanďana Richarda Wagnera, v níž hlavní roli ztvární sir Bryn Terfel.

Seznam kin na www.aerofilms.cz.

18.11.2019 10:11:04 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zveme ...

Premiéra 24 z dílny pěti choreografů

Dům tanečního umění Praha

Bohemia Balet, soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy chystá nový komponovaný program. Večer nese společný n ...celý článek


Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco

Vlaštovka

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

HUDBA

Na prkna MdB se vrátí oratorium Bastard

Bastard

„Autorská dvojice Merta-Moša je u nás jediná schopná konkurovat zahraničním dílům“, psalo se v roc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j celý článek

další články...