zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 41. týden

Lady Jane

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Lady Jane
Ty nejtěžší bitvy se svádějí ve vlastním srdci. Britský historický film z období vlády Tudorovců (1985). Hrají: H. Bonham Carterová, C. Elwes, J. Wood, J. Lapotaireová, W. Saire a další. Režie Trevor Nunn. Britský historický film režiséra Trevora Nunna zachycuje jedno z nejzajímavějších období anglických dějin za vlády Tudorovců. Po smrti krále Jindřicha VIII. na trůn dosedá mladý Edward VI. Je však těžce nemocný a je jen otázkou času, kdy si smrt přijde i pro něj. John Dudley, intrikánský vévoda z Northumberlandu a předseda královské rady, se obává a děsí představy, že by na trůn mohla nastoupit Edwardova nevlastní sestra, římská katolička Marie Tudorovna. Proto u umírajícího krále prosadí nástupnictví mladičké Jane Greyové, neteře Jindřicha VIII., kterou mezitím stihl provdat za svého syna Guilforda. Jane, nevinná uchvatitelka trůnu, si však klidného panování nemá užívat dlouho. Do Londýna přijíždí v čele vojska Marie Tudorovna a zdá se, že dny mladého královského páru jsou sečteny. Hlavní roli ve filmu ztvárnila tehdy začínající, ani ne dvacetiletá Helena Bonham Carterová.
Vysílání: 13.10., 22.40 hod., ČT2

Mikuláš a Alexandra
Poslední roky posledních Romanovců a jejich impéria. Britsko-americký film, oceněný dvěma Oscary (1971). Hrají: M. Jayston, J. Suzmanová, H. Andrews, M. Denham, C. Jurgens, M. Redgrave, L. Olivier a další. Režie Franklin J. Schaffner. Po téměř tři století vládla širé Rusi železnou pěstí Romanovská dynastie. Rusko se za tu dobu stalo jednou z nejmocnějších světových velmocí – a zároveň jednou z nejzaostalejších evropských zemí. Zemí, v níž drtivá většina obyvatel nežila, ale živořila, zemí, v níž jim byla upírána i nejzákladnější lidská práva. Ještě v roce 1904 však byl car Mikuláš II., který seděl na romanovském trůně od roku 1894, hluboce přesvědčen, že všechno je tak, jak má být, že není zapotřebí žádných změn a že jeho rod má před sebou mnoho dalších desetiletí vlády. O to hlouběji, že mu jeho milovaná Alexandra po několika dcerách konečně darovala syna Alexeje, následníka a dědice trůnu... Jenomže události se začaly valit jako lavina... Ruská revoluce byla nesporně jednou z nejvýznamnějších událostí dvacátého století. Událostí, která otřásla celým světem a na desetiletí poznamenala jeho vývoj. Není divu, že se stala inspirací i pro řadu filmových tvůrců. Drtivá většina snímků však revoluci zobrazovala z pozice jejích vítězů. Britsko-americký film je – kromě Leanova Doktora Živaga – de facto jediným dílem, které ji vidí očima těch, kteří na ni doplatili. Byl natočen podle románu Richarda K. Massieho v režii zkušeného Franklina Schaffnera (např. Planeta opic), který získal ke spolupráci řadu evropských i amerických hvězd, a stejně jako Živago byl poctěn řadou mezinárodních cen. Z nejvýznamnějších uveďme dva Oscary (za výpravu a kostýmy) z celkového počtu šesti nominací. Historická zajímavost: 20. srpna roku 2000 prohlásil Synod, nejvyšší orgán ruské pravoslavné církve, cara Mikuláše i celou jeho rodinu za svaté.
Vysílání: 14.10., 21.40 hod., ČT2

Povídka o policajtovi
Zločinec bez zábran a neúnavný policejní inspektor jako jeho stín. Jean-Louis Trintignant a Alain Delon v hlavních rolích francouzsko-italského kriminálního filmu natočeného podle skutečných událostí (1975). Dále hrají: R. Salvatori, A. Pousse, P. Crauchet, M. David a další. Režie Jacques Deray. Francouzský film Povídka o policajtovi byl natočen podle skutečné události. Podkladem se stala stejnojmenná kniha vzpomínek někdejšího inspektora Rogera Borniche. Na vzniku filmu se podílel i bývalý příslušník podsvětí Alphonse Boudard a bratr Emila Buissona Jean-Baptiste, vystupující v příběhu pod přezdívkou Le Nus. Emile Buisson proslul již za okupace Francie jako bandita a lupič, po dopadení byl odsouzen na doživotní nucené práce. Pro výrazně psychopatické chování byl umístěn do psychiatrické léčebny, odkud v září 1947 utekl. Byl na svobodě pouze několik měsíců, a za tu dobu spáchal přes dvacet loupeží a téměř deset vražd. Byl dopaden za okolností, které film přesně rekonstruuje. Příběh nelítostného vraha, psychopatického Buissona a "jeho" policisty, inspektora Borniche je drama dvou hereckých osobností – Jeana-Louise Trintignanta a Alaina Delona.
Vysílání: 15.10., 20.00 hod., ČT2

25.9.2017 15:09:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Štíři z února na jevišti Studia DVA

Miroslav Krobot a Marika Šoposká (Štíři z února)

Autorský divadelní projekt Miroslava Krobota a Mariky Šoposké představilo divadlo Studio DVA poprvé divákům v celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco

Vlaštovka

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací celý článek

další články...