zvláštní poděkování
Volný.cz

Jiří Anderle – Zlatý věk

Jiří Anderle – Zlatý věk

autor: archiv   

zvětšit obrázek

„Po válce byl svět rozdělen železnou oponou a 40 let jsme se dusili pod vládou jedné strany. Maloval jsem výstražné cykly plné hořkého vzdoru. Euforii z nabyté svobody vystřídalo zklamání. Svět mocných se na nás šklebí, globální fraška na pokraji apokalypsy pokračuje, ale tato nestoudná doba nám poskytuje bezbřehou inspiraci. ‚Jsme jako olivy – teprve když jsme drceni, vydáváme ze sebe to nejlepší.‛ (Talmud)“ Jiří Anderle, srpen 2018.

Retrospektivně pojatá kniha Jiřího Anderle Zlatý věk s podtitulem S Janem Tůmou o životě a díle, je rozhovorem rozhlasového režiséra Jana Tůmy s malířem a grafikem Jiřím Anderlem na výstavě Panoptikum / Cabinet of curiosities v galerii Obecního domu v Praze 2016–2017, uspořádané k 80. narozeninám Jiřího Anderleho.
Vedle rozhovorů a biografických vstupů jsou součástí textu úvahy nad jednotlivými díly, které publikace obsahuje v hojné míře včetně slavné Variace na téma Alessa Baldovinettiho „Dáma ve žlutém“ (Il Sorriso – Úsměv), pocta Jiřímu Kolářovi, 1976–1978, suchá jehla, mezzotinta, 92 × 63 cm.
„Co jsou mé nejranější vzpomínky? Nejspíš velké třídílné okno s otevřenou prostřední částí, kterým proudilo do bytu sluneční světlo a vzduch…Hlasy sousedů…. Kejhání husí… Rachocení vozů tažených koňmi…Zvony… Z věže kostela a štítu pošty bylo slyšet odbíjení hodin a vyzvánění klekání… Když na to teď myslím, tak to byl idylický svět, ve kterém se plnilo, co se slíbilo, žilo se podle desatera, rodiče svým dcerám střádali peníze na věno. Vlastně tak začal můj zlatý věk – dětství.“
Publikace vychází u příležitosti výstavy v GALERII MODERNA (13. 9. 2018 – 14. 10. 2018).

24.9.2018 17:09:55 Redakce | rubrika - Novinky...