zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmové tipy 31. týden

Andělé všedního dne

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Umanutec
Televizní i filmový režisér Ludvík Ráža, který nás opustil před 20 lety, v mnoha ukázkách z díla a vzpomínkách dcery Evženie, J. Hlaváčové, L. Munzara, V. Dlouhého, P. Hapky, M. Pittermannové, M. Zinnerové, M. Steinmasslové a dalších (2008). Režie J. Novák. Prosadil se jako televizní režisér, rád točil pohádky a historické filmy, v jeho biografii je uvedena řada cen ze zahraničních festivalů. Každý, kdo s ním pracoval, hovoří o jeho precizní přípravě a o nárocích kladených na perfektní realizaci vizuálního provedení i herecké složky. Někteří polemizují s jeho levicovými názory, jiní vyzvedávají jeho lidskost, včetně obdivuhodného rodinného zázemí. K posledním jeho režiím patří pohádka Sedmero havranů nebo historický film V erbu lvice. Na Ludvíka Rážu vzpomínají dcera Evženie, spolupracovníci, herci, muzikanti a přátelé P. Hapka, J. Adamová, J. Hlaváčová, M. Steinmaslová, E. Pittermannová, V. Dlouhý, J. Potměšil a další.
Vysílání: 31.7., 15.15 hod., ČT1
Opakování: 01.8., ČT1

Limonádový Joe aneb Koňská opera
Je nebezpečně střízlivý. A nestojí o žádné Kidy. Brilantní humor a skvělé herecké obsazení ve slavné westernové parodii režiséra Oldřicha Lipského (1964). Hrají: letošní jubilant K. Fiala, M. Kopecký, K. Fialová, O. Schoberová, R. Deyl ml., J. Hlinomaz, K. Effa, V. Menšík a další. Scénář J. Brdečka a O. Lipský. Kamera V. Novotný. Legendární film režiséra Oldřicha Lipského vznikl podle divadelní hry Jiřího Brdečky, který však tento námět zpracoval původně ještě jako román. Literární, divadelní i filmová verze jsou parodií na rodokapsovou literaturu, konkrétně na kovbojky a westerny. V době, kdy měl film premiéru v kinech, byla parodie u nás poměrně vzácným filmovým žánrem. Přesto měl snímek u diváků velký úspěch. Lidé se smáli příběhu o krásném, bezúhonném kovbojovi, který nepije, je vždycky upravený ve sněhobílém obleku, jedná zdvořile a s úsměvem, především však hladce vítězí nad svými protivníky. Smáli se vtipným dialogům a oblíbeným hercům, kteří znamenitě dokázali zprostředkovat nadsázku jednotlivých situací, ať už to byl Karel Fiala, Rudolf Deyl ml., Miloš Kopecký, Josef Hlinomaz nebo Karel Effa. K úspěchu přispěly i dvě ženské představitelky, něžná Winnifred Olgy Schoberové a "arizonská pěnice" Tornado Lou Květy Fialové. Stejně úspěšná byla i hudba a písně Jana Rychlíka a Vlastimila Hály v podání Yvetty Simonové, Jarmily Veselé, Karla Gotta a Waldemara Matušky. Na XII. MFF v San Sebastiánu získal Limonádový Joe Stříbrnou mušli.
Vysílání: 01.8., 15.25 hod., ČT1
Opakování: 02.8., ČT1

Úsměvy Theodora Pištěka
Dnes si společně se Zdeňkem Svěrákem zavzpomínáme na výjimečného herce, který nás opustil před 60 lety (1995). Režie P. Vantuch. Theodor Pištěk patří k rekordmanům československé kinematografie. Jeho 325 filmových rolí zřejmě hned tak někdo nepřekoná. Jeho nejčastější filmovou partnerkou byla Antonie Nedošínská a tento pár ve své době oblibou předčil mnohé komické i milenecké dvojice. Snad nejvíce se zapsal do povědomí diváků coby Otec Kondelík, ale my si připomeneme i další jeho filmy jako C.a K. polní maršálek, Jedenácté přikázání, Muži v offsidu, Načeradec, král kibiců, Cech panen kutnohorských a spoustu dalších. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto hojně obsazovaného herce, který nás opustil před 60 lety.
Vysílání: 02.8., 09.00 hod., ČT1

Smrt v sedle
Rudolf Jelínek v detektivním filmu o hře na dobrodružství, která končí zločinem (1958). Dále hrají: E. Dubský, R. Lukavský, J. Sovák, J. Kasanová, M. Růžek, M. Nesvadba, J. Přeučil a další. Scénář J. Cirkl, od jehož narození nedávno uplynulo 100 let, a J. Polák. Kamera R. Milič. Režie J. Polák. Dobrodružný příběh s kriminální zápletkou se odehrává v prostředí hřebčína. Ústřední postavou je mladík Tomáš Bouček (R. Jelínek), jezdčík v hřebčíně, který je vášnivým čtenářem kovbojek. Jeho slabost pro tuto četbu dosahuje takové míry, že se ho kamarádi rozhodnou vyléčit. Jejich kousky, prováděné věrně na způsob rodokapsů, využijí však skuteční zločinci k provedení loupežného přepadení, v němž jde i Tomášovi o život... První film režiséra Jindřicha Poláka byl překvapivě zdařilým pokusem o důvtipnou žánrovou inovaci a jde o velmi oblíbený a vyhledávaný titul již několikáté divácké generace.
Vysílání: 02.8., 16.40 hod., ČT1
Opakování: 03.8., ČT1

Pupendo
Česká komedie, navazující svou poetikou na úspěšné Pelíšky, odkrývá každodenní příběhy lidí vystavených banální a groteskní realitě světa českého socialismu. Koprodukční film ČT. V divácky nejúspěšnějším filmu roku 2003 režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského hrají: B. Polívka, J. Dušek, E. Holubová, V. Cibulková, J. Pecha, P. Liška, B. Hybner, B. Klepl a další. Kamera J. Malíř. Přenesme se do osmdesátých let, do časů, kdy historie v Čechách pomalu plynula jako kalná voda Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov, sídlo hrdinů příběhu. Dvě rodiny přežívají dobu totality, plnou podivností a paradoxů, jedna v nemilosti režimu, druhá v urputné snaze uchovat si jeho přízeň. Výtvarník Bedřich Mára (B. Polívka), ústřední postava filmu, před lety musel z politických důvodů opustit místo na pražské Akademii a spolu se svou ženou keramičkou (E. Holubová) žije na periferii zájmu a lukrativních zakázek. To rodina ředitele základní školy (J. Dušek) a jeho ambiciózní ženy (V. Cibulková), bývalé Márovy spolužačky, bez potíží proplouvá úskalími doby s typickou přetvářkou i přiznávanou lží. Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění, je tu i generace dorůstajících dětí, která nevěří v jakoukoli změnu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dní. Sled gradovaných komediálních scén zobrazuje typické projevy lidí, reagujících bezprostředně na uzavřený kruh umrtvené skutečnosti, která neumožňuje uskutečnit žádnou představu, ba ani prosté přání spatřit pravé moře.
Vysílání: 02.8., 20.10 hod., ČT1

Andělé všedního dne
Bolek Polívka ve filmu podle bestselleru Michala Viewegha o andělech, lásce a umírání. Koprodukční snímek ČT (2014). Dále hrají: M. Labuda, V. Dyk, V. Javorský, E. Křenková, Z. Bydžovská, K. Melíšková, V. Neužil, Z. Kronerová, O. Sokol a další. Scénář M. Viewegh a A. Nellis. Kamera M. Cibulka. Režie A. Nellis. Film vypráví originální příběh, v němž pomyslné andělské perutě nosí herci M. Labuda, V. Dyk, E. Křenková a V. Javorský. Tihle čtyři andělé se snaží provést své lidské svěřence jejich nejtěžším dnem. Učitel autoškoly Karel (B. Polívka) se souží v citově vyprázdněném manželství s Marií (Z. Bydžovská), které si kompenzuje sny o své "žačce" Ester (K. Melíšková). Ta však právě pohřbila manžela a ještě se s tím úplně nevyrovnala. Zdeněk (V. Neužil) se chce ten večer zabít, protože mu jeho kamarád Filip (O. Sokol) přebral ženu. Těžce to nese nejen on, ale i jeho esotericky založená matka (Z. Kronerová), která se kvůli tomu navíc rozhádala se svou nejlepší kamarádkou Marií, protože Filip je její syn. Tenhle složitý vztahový propletenec rozetne osud už za pár hodin. Přestože andělé mají být nestrannými pozorovateli, nedá jim to, aby se alespoň částečně nepokusili situaci ovlivnit. Andělé v tomto příběhu nejsou klasické nadpřirozené bytosti, zastupují kladný postoj k životu, mají smysl pro humor, soucit a pochopení. Film vznikl podle novely M. Viewegha v režii A. Nellis, která říká: "Člověk neví dne ani hodiny a každý den může být poslední. Teoreticky to sice víme, ale prakticky tak většinou nežijeme. A čas od času mi přijde dobré si tohle připomenout.“
Vysílání: 27.7., 20.00 hod., ČT2

Nikdy nejsme sami
Kam až může lidi dohnat obyčejný strach, ekonomická situace, vlastní neschopnost a útržkovité informace bulvárních médií? Dramatický příběh z českého příhraničí s nádechem černé komedie. Koprodukční snímek ČT, který získal Cenu české filmové kritiky, 5 nominací na Českého lva a další ocenění v zahraničí (2015). Hrají: K. Roden, L. Vlasáková, M. Hanuš, Z. Godla, K. Dudová, D. Doubrava, R. Tříska a další. Kamera Š. Kučera. Scénář a režie P. Václav. Film nepřímo shrnuje široké spektrum sociálních problémů a jejich často absurdní tragikomické aspekty a důsledky. Příběh se odehrává kdesi na severu Čech, na místě, které obývají především "nově příchozí" a často nezakotvení lidé, žijící na jedné straně v úzkosti o svůj elementární ekonomický statut, na straně druhé jsou konfrontovaní s vlastní přirozenou touhou po blízkosti druhého i různými podobami vnitřních běsů. To vše ovlivňuje nejen jejich jazyk a emoce, ale především jejich zkratkovité jednání, hledající různá náhradní a iluzivní řešení, cestu z vlastní, často neuvědomělé bezvýchodnosti. Matka v nenaplněné lásce, otec v hypochondrickém jednání, jejich děti v tragických hrách a nově příchozí soused v pochybných myšlenkových pochodech a přesvědčení o nezbytnosti radikálních řešení. Osudy těchto postav i přes svoji sociální pravdivost a realističnost jsou v příběhu metaforou části české společnosti, zahleděné do vlastní bolesti a věčného sebeobětování, a východiskem jsou pro ni tragická i absurdní řešení. Petr Václav spolupracoval na tomto filmu už tradičně s kameramanem Štěpánem Kučerou a nabízí zde i netradiční obrazový pohled do nitra postav – v kombinacích barevného a černobílého obrazu. Film získal řadu nominací na tuzemské i zahraniční festivaly (např. pět nominací na Českého lva za rok 2016), oceněn byl Cenou české filmové kritiky za nejlepší mužský herecký výkon (M. Hanuš), nebo např. Cenou čtenářů deníku Tagespspiegel na filmovém festivalu Berlinale 2016, kde měl zároveň premiéru.
Vysílání: 29.7., 20.00 hod., ČT2

Otázky pro dvě ženy
Dvě ženy odlišného věku a způsobu života v pronikavém pohledu osobité filmové režisérky Drahomíry Vihanové, od jejíhož narození zítra uplyne 90 let (1984). Drahomíra Vihanová (*31. 7. 1930 – †10. 12. 2017), jež by se v těchto dnech dožila 90 let, ve svém krátkometrážním dokumentu sleduje dvě ženy odlišného věku, profese a způsobu života. První je vynikající a ambiciózní vědkyně, druhá pak pracuje v pokladně nádražní stanice v Srbsku u Karlštejna a ve volných chvílích se živelně oddává poezii. Vihanová klade čtyřicetileté vědkyni i stárnoucí naivní básnířce otázky, které se dotýkají jejich životní filozofie, vnímání okolního světa i osobních hodnot. Pronikavý dokument z roku 1984 se zabývá v době vzniku značně marginalizovanou otázkou postavení žen ve společnosti a ženskými mikrosvěty a i dnes dokáže oslovovat díky nevšední schopnosti režisérčina vhledu, jejž umocňuje podpora jejích tvůrčích spolupracovníků – kameramana Ivana Vojnára a autora hudby Jiřího Stivína.
Vysílání: 30.7., 12.55 hod., ČT2

Umanutá
Otevřený portrét významné české filmové režisérky, scenáristky, dokumentaristky a pedagožky Drahomíry Vihanové (2012). Snímek uvádíme u příležitosti 90. výročí narození této jedinečné a nekompromisní osobnosti naší kinematografie. Režie M. Janek. Dokumentární snímek M. Janka je celý věnován osobní výpovědi filmařky (*31. 7. 1930 – †10. 12. 2017), na níž vzpomínáme při příležitosti uplynulých 90 let od jejího narození. Jako začínající režisérka se ocitla na chvostu nové vlny šedesátých let a její celovečerní debut se kvůli zásahu moci dostal k divákům až po dvaceti letech. Následně se etablovala především jako jedinečná dokumentaristka a pedagožka. V poutavém leč v mnoha ohledech bolestném vyprávění ženy, pro niž byl film nade vše, defilují její osudové životní vzestupy a pády. Tři nepovedená manželství, bezdětnost a nedořešený vztah s maminkou jsou daní za skutečnost, že podřídila celý svůj život filmové tvorbě. Přesto její tři stále intenzivní a vnitřně naléhavé celovečerní filmy (Zabitá neděle, Pevnost, Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba) vždy přinesly své autorce jen trápení a zklamání. První z nich putoval ihned do filmového trezoru, další se setkal s diváckým i kritickým nezájmem a dnes připomíná režisérce nesplacený životní dluh, premiéra posledního se změnila ve veřejnou popravu upřímné vize. Nezpochybnitelné postavení však mají její filmy dokumentární, které začala zprvu s nelibostí točit v sedmdesátých letech po dlouhodobém zákazu činnosti. Drahomíra nad nimi vždy jen mávla rukou – gestem, které v sobě patrně skrývá jistou hořkost nad nesplněnými sny. Filmů samotných se však netýká. Dovedla totiž o nich před kamerou mluvit s velkým zaujetím a z jejího vyprávění je patrné, že do nich investovala ohromné množství času, energie a tvůrčího elánu. Témata jednotlivých dokumentárních filmů dokázala v portrétu velmi jasně formulovat a klást je do souvislosti s tématy (a traumaty) svého vlastního života. Ve snímku jsou ukázky z těchto a hraných děl dovedně splétány s poněkud hořkým životním příběhem nikdy nerezignující režisérky, s nímž se obrazově i významově prolínají.
Vysílání: 30.7., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 03.8., ČT art

23.7.2020 13:07:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek



Časopis 13 - sekce