zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 17. týden

Hanele

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Z kraje Praděda a krále Ječmínka
Pohádkové postavy z Jesenicka a Hané nám připomenou, že přírodu máme vnímat jako místo zázraků a ne jako výčet encyklopedických pojmů. Připravili J. Jilík a I. Stříteský. „Náš film je o tom, že příroda a pohádka mají k sobě blízko. V obou žijí pohádkové bytosti a dějí se zázraky...“ Úvodními slovy komentáře dokumentárního snímku z Kraje Praděda a krále Ječmínka se divák stává účastníkem výpravy za krásami přírody Olomouckého kraje. Jak je patrno již z názvu tvůrci filmu nabízejí jiný pohled do rostlinné a živočišné říše olomouckého regionu, než bývá obvyklé. Rozhodli se upoutat obrazovým sdělením, náladou i záhadou, která je vždy v přírodě více nebo méně obsažena. Pohádkové postavy Praděda (Jesenicko) a krále Ječmínka (Haná) divákovi umožní zapomenout na přírodu jako výčet encyklopedických pojmů, a nabídne mu možnost vnímat ji jako místo zázraků života v přírodě, které, na rozdíl od těch pohádkových, jsou skutečné. Kontrast horských oblastí s nížinami a rovinatou Hanou, symbióza živé i neživé přírody, záznamy krajinných celků, nálad ročních období i detailů mikrosvěta většinou unikajícího naší pozornosti a konečně i přírodní prehistorie, již zde představují kupř. pohybující se kameny na Břidličné, ledovcová krajina v Rychlebských horách, horský prales pod Keprníkem, lužní lesy v Litovelském Pomoraví, nejhlubší zatopená propast na světe či jeskyně Javoříčského krasu, to vše nabývá rozměru obrazové symfonie, která nepoučuje, ale je výzvou k návštěvě. A také úvaze, jak můžeme my sami pomoci přírodě, aby si uchovala pohádkové kouzlo i pro příští generace.
Vysílání: 27.4., 13.00 hod., ČT2
Opakování: 30.4., ČT2., 03.5., ČT2

Hanele
Poetický i dramatický film Karla Kachyni o lásce, víře a oběti podle novely Ivana Olbrachta (1999). Hrají: L. Jelínková, M. Noga, J. Ornest, T. Fischerová, M. Lasica, H. Bor, V. Chalupa, J. Kraus, E. Holubová, S. Zindulka a další. Scénář J. Dudková. Kamera P. Hojda. Film Karla Kachyni vznikl podle jedné z nejkrásnějších milostných novel české literatury, podle povídky Ivana Olbrachta O smutných očích Hany Karadžičové. Děj lyricky laděného snímku o víře, lásce a oběti je situován na Podkarpatskou Rus třicátých let do židovské enklávy uprostřed obce Polany. Žijí tu svérázní obyvatelé, přísně si uchovávající svou židovskou víru, která jim dodává sílu čelit nejrůznějším nepřízním osudu. Vyprávění se soustřeďuje na pohnutý úděl mladičké židovky Hanele Šafarové (L. Jelínková), jejíž otec (J. Ornest) přišel o majetek a ona, kdysi bohatá dívka z hrdé ortodoxní rodiny, se tak dostává do bezvýchodného postavení chudé nevěsty a raději volí odchod za prací do Ostravy. Tam se seznámí se sympatickým, příjemným mužem, původem Židem, ale smýšlením bezvěrcem a volnomyšlenkářem. Zamilovaná Hanele se za Iva Karadžiče (M. Noga) hodlá provdat a odjíždí s ním do rodné obce pro otcovo požehnání. Tuší, že ti dva tak tvrdohlaví, ale důležití muži v jejím životě se stěží shodnou...
Podivuhodný zapomenutý svět, nádherná přírodní scenerie, hloubka lidského prožitku i režisérské umění Karla Kachyni – to všechno jsou atributy citově mimořádně působivého filmového díla České televize.
Vysílání: 27.4., 21.05 hod., ČT art

Victor Hugo, nepřítel státu (4/4)
Psal stejně vášnivě, jako miloval, stejně tak se bil za chudé a právo. Francouzská koprodukční série (2018). Hrají: Y. Choirat, I. Carréová, A. Molinaová, B. Putzulu, E. Sainteová, N. Dieuová, L. Lefebvre, G. Meier-Chaurand a další. Režie Jean-Marc Moutout. Revoluční rok 1851 převrátil dosavadní život Victora Huga. Zatímco on marně bojuje za chudé a všeobecné volební právo v parlamentu, na ulici po boku dělníků, články a prohlášeními ve svých novinách, Ludvík Napoleon nechá odhlasovat revizi ústavy, aby se mohl ucházet o další mandát. Později nechá "prezident" rozpustit parlament, aby si definitivně upevnil svou moc a ničí své nepřátele. Nechává střílet lidi na barikádách, Victora Huga prohlašuje za Nepřítele státu a na jeho dopadení vypisuje odměnu. Hugo se sám účastní bojů na barikádách a to, co vidí, přetavuje ve svém vrcholném díle Bídníci: "Jean Valjean vstal a začal znovu přecházet. Tentokrát se cítil vyrovnaný. Pravdu najdeme jen v nejhlubších myšlenkách... Maličký měl oči otevřené, ale mlčel. Gavroche ho přikryl dekou, jako by to udělala matka. Místo polštáře dal dítěti pod hlavou rohožku a podložil jej starými hadry... Co jsou křeče města proti poryvům duše? Člověk je ještě hlubší záhada než lid. Jean Valjean se také chvěl, jako Paříž na prahu obrovské revoluce..." Victor Hugo opustil Francii na devatenáct let. Ani během svého exilu nevzdal boj za republiku. Toužil mít své blízké kolem sebe. Celých devatenáct let se intenzivně věnoval literární tvorbě. V roce 1862 dokončil své mistrovské dílo Bídníci. Během všech těch let zůstala Juliette Drouetová po jeho boku.
Vysílání: 27.4., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 30.4., ČT art

Vidíš-li poutníka
Lyrický dokument o stěžejním díle Karla Hynka Máchy a jeho ohlasu v době vzniku (1966). Režie J. Gold a V. Skalský. Dokumentární snímek z roku 1966 je vizuálně podmanivou koláží poetických obrazů, které evokují inspirační podněty, vznik a dobové přijetí nejvýznamnější básně Karla Hynka Máchy Máj. Máchovy verše a další dobové prameny s prožitkem interpretují přední umělci Radovan Lukavský, Jan Tříska, Felix Le Breux a Milan Friedl.
Vysílání: 30.4., 02.20 hod., ČT art

19.4.2021 16:04:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek



Časopis 13 - sekce