zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Příběh největšího podvodu se zlatem

Zdeněk Dýčka a Libor Adam (Foto: Jaroslav Hauer)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Skutečný a šokující příběh největšího podvodu se zlatem v porevoluční historii, který ´nemá viníka´, má knižní podobu a bude nejspíš zfilmován! V roce 2018 se ´smrtí´ hlavního aktéra uzavřel příběh jedno z největších podvodů se zlatem v České republice. Celková škoda je odhadovaná na téměř 300 000 000 korun. Tento příběh napsal režisér, scénárista Libor Adam (velkofilm Můj příběh) se svým kamarádem a ´očitým svědkem´ a také poškozeným v celé kauze Zdeňkem Dýčkou. Tento muž přišel v největší podvodné kauze se zlatem v novodobé historii o značnou částku peněz a málem i o svou existenci.

„Přišel jsem zhruba o 10 milionů korun. Nestydím se za to přiznat to, protože šlo o investici. Ta mne stála nejenom tu částku, ale málem i můj život. Začínal jsem opět od nuly, dnes se na to už umím dívat i s nadhledem a lehkým humorem,“ přiznal Zdeněk Dýčka na křtu knihy v Art-n-Coffe v pasáži ČNB, kde kmotry byly herečky, dabérky a bývalé dětské herecké hvězdy Regina Řandová a Miriman Chytilová a moderátorka TN na Nově Veronika Petruchová.
„Jedná se o románové pojetí absurdního příběhu, který se stal teprve před pár lety. A protože hlavní viník údajně zemřel, není koho stíhat,“ řekl hlavní iniciátor knižního projektu Libor Adam s tím, že existuje už i filmový scénář, který čeká na zpracování. „Pokud seženeme peníze, natočíme to,“ podotkl Libor Adam.
Jeho kolega Zdeněk Dýčka, který je jedním z poškozených v kauze s 300 milionovou škodou přiznává, že z počátku byla snaha vydělat poměrně jednoduše velmi slušnou částku.
„Byl jsem naivní, důvěřivý, možná hloupý. Co mě těší, že nejsem jediný, vždyť v tom byly desítky a desítky lidí. Podobných či jiných případů jsou jen u nás stovky. Stát se to může opravdu téměř každému,“ podotkl.

„Tento příběh jsme napsali proto, aby se na tento obrovský podvod nezapomnělo, protože policie vše odložila. A nikdo další, mimo jednoho soudního sporu podvedeného klienta s bankou, se tím už nezabývá. Vyslechli jsme svědectví několika přímých účastníků, prohlédli dokumenty a také pořad z „vyšší společnosti“ jedné komerční televize. Proto vznikla tato kniha, aby pomohla aspoň jednomu člověku ochránit svůj majetek a čest,“ říkají autoři.
Kniha je vyprávěna románově a současným jazykem. Možná přijde někoho trochu víc tvrdá. „Je to ze života a život, jak víme všichni, je tvrdý,“ dodal Libor Adam.

27.11.2023 17:11:29 Redakce | rubrika - Novinky...