zvláštní poděkování
Volný.cz

SOČR v Rudolfinu - s fenomenálním Queyrasem

Jean-Guihen Queyrasb

autor: Marco Borggreve  

zvětšit obrázek

Rezidenční umělec rozhlasových symfoniků, umělec kanadsko-francouzského původu Jean-Guihen Queyras, přijede navzdory složitým okolnostem do Prahy a přednese hned dvě skladby: Haydnův Koncert C dur a Čajkovského Andante cantabile. Během 19. dubnového večera dále ve Dvořákově síni zazní suita z baletu Pulcinella od Igora Stravinského a Variace na Haydnovo téma od Johannesa Brahmse. SOČR vystoupí pod taktovkou svého šéfdirigenta Alexandera Liebreicha. Koncert vysílá v přímém přenosu stanice ČRo Vltava, živý stream najdete na facebookovém profilu SOČRu, záznam na stanici ČRo D dur. Připojí se i zahraniční rozhlasové stanice.

Impuls ke vzniku baletu Pulcinella vzešel od Sergeje Ďagileva, zakladatele a ředitele Ruského baletu. Pro oživení repertoáru sáhl po neapolském lidovém kousku a Stravinského dlouze přemlouval – a nakonec i přemluvil – k adaptaci hudby Giovanniho Battisty Pergolesiho. Na jevištích se u nás s mazaným chlapíkem jménem Pulcinella nesetkáváme často, o to vzácnější bude poslech suity z hudby k tomuto půvabnému dílu.
Zvídavost, rozmanitost, bezchybná technika a intenzivní soustředění charakterizují umělecký projev violoncellisty Jean-Guihena Queyrase. Dbá na souznění interpreta i posluchače s vnitřní motivací skladatele. Tomuto přístupu se naučil od Pierra Bouleze, se kterým ho pojilo dlouholeté umělecké partnerství. Jean-Guihen Queyras nejprve přednese stěžejní opus cellové literatury, Koncert C dur Josepha Haydna z 60. let 18. století, který je velmi osobitě propojen s naší zemí i rozhlasovým orchestrem. Následně zahraje lyrické Andante cantabile, které Petr Iljič Čajkovskij původně napsal jako pomalou větu svého Prvního smyčcového kvartetu.
Finále večera je zadáno pro velkolepé Variace na Haydnovo téma od Johannesa Brahmse. Jejich premiéra roku 1873, kdy Vídeňskou filharmonii dirigoval sám autor, skončila nevídaným úspěchem, jenž tak významně posílil skladatelovo sebevědomí.
Věřme, že úspěchem skončí i nadcházející koncert SOČRu v čele s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem, který živě vysílá stanice ČRo Vltava a Katalánský rozhlas, ze záznamu pak ČRo D dur, rozhlasy ve Švédsku a Portugalsku, a to za přítomnosti kamer.

15.4.2021 11:04:11 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pražské kulturní fórum 2021

Časopis 16 - sekce

HUDBA

Jura Pavlica hovoří o sobě

Jura Pavlica

Jura Pavlica
Známý moravský hudebník hovoří o sobě, hudbě a životě (2006). Režie J. Vondrák. Houslista, skl celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 16. týden

Moravský halál

Mše svatá 4. neděle velikonoční
Skaut, horolezec a spisovatel Josef Prokeš v mimořádném přímém přenosu z Ko celý článek

další články...