zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy na 49. týden

Radovan Lukavský

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Festival Mateřinka (Vysílání: 01.12., 21.30 hod., ČT2)
Festival loutkových divadel Mateřinka, probíhající každoročně v Liberci, se zaměřuje na nejmenší děti ve věku od tří do sedmi let. Je to období největší otevřenosti a vnímavosti, kdy má loutkové divadlo největší šanci malého diváka ovlivnit. Festival, na němž se setkávají čeští loutkáři se zahraničními, se režisérovi Aleši Kisilovi stal podnětem k dokumentární úvaze o smyslu loutkového divadla vůbec. Film upozorňuje nejen na psychologické aspekty fenoménu divadla pro děti, ale i na různé formy divadelní řeči, patřící do tohoto mnohdy neprávem opomíjeného žánru. V dokumentu je zachyceno inspirativní setkání dětí s íránskou divadelnicí Shiuvou Massouidi, dale uvidíme například také režiséra a dramaturga Pavla Vašíčka, malířku Květu Pacovskou, režiséra Karla van Ransbeecka, a nebo Stanislava Doubravu, ředitele Naivního divadla a Festivalu Mateřinka.

Příběhy slavných - Radovan Lukavský - S otevřeným hledím (Vysílání: 02.12., 21.00 hod., ČT1)
Kolegové ho nazývali knížetem českého herectví. Vytvářel neokázalé, psychologicky hluboké postavy se silným etickým a filozofickým posláním i se schopností jemné komiky. K jeho nejslavnějším divadelním rolím patřil Hamlet v režii Jaromíra Pleskota, který v 60. letech minulého století svým netradičním pojetím vzbudil nevoli i potlesk. V české kultuře zanechal Radovan Lukavský výraznou stopu jako recitátor, překladatel, pedagog, autor knih a propagátor krásné češtiny. Životní příběh člověka, který se snažil s otevřeným hledím čelit zvratům a znamením doby, nabídneme ve vzpomínkách příbuzných a kolegů J. Bouškové, T. Medvecké, J. Kačera, P. Kostky, V. Justla a dalších.

Vzkaz (Vysílání: 03.12., 22.10 hod., ČT2)
Cyklus výpovědí osobností k tématům, která formují českou společnost. Profesor Jan Schmid (*1936) je umělec devatera řemesel. Zakladatel a šéf legendární Ypsilonky, ale také režisér, dramatik, herec, akademický malíř, ilustrátor, spisovatel, televizní moderátor i divadelní pedagog. Vymyslel autorsky pojímané divadlo, které tvoří hravou metodou kolektivní improvizace za účasti celé řady českých hereckých hvězd. Za 40 let existence Studia Y napsal a režíroval desítky her, které spojoval osobitý humor a poetika, označované zahraničními kritiky za bytostně české. Mnoha inscenacemi prolínalo právě téma české identity a srovnání se světem, od prvotiny Encyklopedické heslo XX. století, přes Život a smrt K. H. Máchy, Voni sou hodnej chlapec aneb anabáze Jaroslava Haška, Mozart v Praze, až k trvalkám současného repertoáru Prodaná nevěsta, Praha stověžatá či Rusalka nejen podle Dvořáka. K české otázce se Jan Schmid vrací také ve své nejnovější hře o T. G. Masarykovi. Během její přípravy se zamýšlí ve Vzkazu nad češstvím a postavením Čechů v dnešním světě. Režie K. Vondrová, scénář P. Kopecký, dramaturgie A. Majstorovičová

Divadlo žije! (Vysílání: 05.12., 22.00 hod., ČT2)
Ač neměl Willliam Shakespere o současné nejistotě finančních trhů ani zdání, lze jeho Kupce benátského číst i ryze současnýma očima. V Národním divadle se o to pokusil režisér Martin Čičvák společně s Jiřím Štěpničkou, Igorem Barešem a Pavlou Beretovou v hlavních rolích. Shakespearovu nejslavnější tragédii můžete nově zhlédnout v Mladé Boleslavi, kde Jakub Špalek režíroval Romea a Julii - s Matoušem Rumlem a Veronikou Kubařovou v titulních rolích.
Dva zlodějíčky s velmi fikaným plánem, jak vykrást banku, potkáte v Pardubicích. Současnou německou komedii Čistírna, tam v české premiéře a s Josefem Pejchalem a Janem Musilem v hlavních rolích rolích nastudovala H. Mikolášková.
Novou komedii na věčné téma vztahu mezi mužem a ženou můžete vidět v pražském Kalichu. Má název Zamilovat se a jejími protagonisty jsou Pavel Zedníček a Jana Paulová.
Do pražského divadla Rubín, určovaného zatím výhradně „mužskou“ dramaturgií, pronikl ženský prvek. Původní hra mladé slovenské dramatičky Z. Dzurindové má podtitul hysterický pamflet o ženské otázce a je první profesionální českou režií absolventky VŠMU Anny Petrželkové.

1.12.2009 01:12:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 22. týden

Petr Kostka

Písničky Vinohradských
Zpívají herci Divadla na Vinohradech: J. Hanzlík, P. Haničinec, M. Stropnický, G. Vr ...celý článek


Divadelní tipy 23. týden

Olga (Horrory z Hrádečku)

Neobyčejné životy - Luděk Sobota
Životní a profesní příběh jednoho z nejvýraznějších českých komediálních h ...celý článek


Tři životy Vladimíra Pucholta

Vladimír Pucholt

Tři životy Vladimíra Pucholta
Dokumentární film o zásadních životních posunech herce, který se na vrcholu p ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Piš, Kafka, piš!

Piš, Kafka, piš!
Franz Kafka a jeho dílo s groteskní nadsázkou a humorem. Zachycením pozadí vzniku originál ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Folkové prázdniny lákají na radikální úpravu polky

Valeria Castro z Kanárských ostrovů

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou... to je každý rok osm dní na přelomu července a srpna naplněných pečl celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv celý článek

další články...