zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy ČT na 35. týden

Herec Július Satinský

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ryba ve čtyřech (Vysílání: 25.8., 12.30 hod., ČT1)
U tří neprovdaných sester vlastnících pivovar je už dlouhou řadu let zaměstnán sluha, který celou dobu vykonával nejen mnoho funkcí v domácnosti, ale postupně se stal i jejich milencem. Tyto "služby" vykonával bez reptání a dobrovolně do okamžiku, kdy zestárlý, unavený a vyčerpaný požaduje na každé z nich to, co mu v intimních chvílích slíbily: totiž, že dostane po jejich smrti určitou částku peněz. Chce peníze již nyní, neboť cítí, že by se jejich smrti dočkat nemusel. Černou komedii podle knihy W. Kolhaase a R. Zimmerové natočila v roce 1987 režisérka P. Moskalyková s Jiřinou Bohdalovou, Blankou Bohdanovou a Květou Fialovou v rolích tří sester. Komorníka hrál Rudolf Hrušínský. Ryba ve čtyřech je oblíbenou divadelní hrou, která se pravidelně objevuje na českých scénách.

Příběhy slavných - Július Satinský Momentálně jsem mrtvý... (Vysílání: 27.8., 21.40 hod., ČT1)
V cyklu Příběhů slavných máte možnost zhlédnout dokument režisérky Kamily Vondrové o výrazném slovenském intelektuálním komikovi Júliu Satinském, od jehož narození uplynulo 20. srpna 68 let. Jeho život, tvorbu, kamarádství i spolupráci asi nejlépe vystihl Milan Lasica v pohřební řeči, v níž pravil: "Julo, stojím tu na mieste, kde sme začínali ako klauni. Ako klaun som sa dočkal najsmutnejšej úlohy vo svojom živote - rozlúčiť sa s tebou. S tebou odchádza aj kus zo mňa. Zostal som tu sám, akýsi neúplny. Stále čakám, že zazvoní mobil a z neho sa ozve to tvoje povestné: momentálne som mrtvy, zavolajte neskor..." Na divadelního a filmového herce, ale i spisovatele, autora dramatických textů či fejetonů vzpomínají Milan Lasica, Marie Poledňáková, Magda Vašáryová, Václav Postránecký a další.

Zveme vás do divadla Můj báječný rozvod (Vysílání: 29.8., 20.00 hod., ČT2)
Příběh Angely Kennedyové Lipské, ženy středních let, kterou právě opustil manžel a která se po desetiletích v roli manželky a matky začíná učit žít sama, sklízí úspěchy po celé Evropě a je jednoznačně nejúspěšnější komedií současné irské dramatičky Geraldiny Aron. Její česká inscenace v režii Jany Kališové a s Eliškou Balzerovou nejen v hlavní, ale i ve všech ostatních rolích, má za sebou už více než 200 zcela vyprodaných repríz. Na diváckém úspěchu má jistě zásadní podíl brilantní výkon Elišky Balzerové, ale také i to, že Můj báječný rozvod je sice především skvělá komedie, ale o vážných a docela smutných peripetiích života, které jsou důvěrné známé minimálně ženské části populace. V této one- woman show však končí happyendem!

Pro pamětníky Srpnová neděle (Vysílání: 30.8., 15.10 hod., ČT1)
Premiéra Srpnové neděle, první divadelní hry Františka Hrubína, se konala v Národním divadle 25. dubna 1958. Příběh lyrické komedie se odehrává ve dvou horkých dnech v malé jihočeské vsi. Na břehu malého rybníka se scházejí letní hosté a místní mládež. V Hrubínově hře, tak jak je typické pro celé jeho básnické dílo, jde o konflikt mládí a stáří, života a smrti. Mládí zde zastupuje medička Zuzka a její milý Jirka. Ne věkem, ale smýšlením a cítěním k nim patří místní poštmistr a Zuzčin strýc inženýr Mixa. Proti nim stojí stárnoucí poživačná Věra Mixová, její slabošský milenec redaktor Morák a dvojice bezdětných manželů Vachových.
Hra si získala nesmírnou oblibu u obecenstva a vítězně prošla všemi většími českými scénami. Premiéra filmového přepisu se konala 12. května 1961. Otakar Vávra přizval ke spolupráci téměř všechny tvůrce divadelní inscenace. Režisér Otomar Krejča napsal společně s Vávrou scénář. Představitelé hlavních rolí jsou stejní - Karel Höger jako Morák, Vlasta Fabianová jako Mixová, Jiřina Šejbalová a Bohuš Záhorský v roli Vachových a Luděk Munzar jako Jirka. Pouze Radovana Lukavského nahradil v roli poštmistra Miloš Nedbal a roli Zuzky místo Marie Tomášové představovala Miriam Hynková.

ZE ZLATÉHO FONDU Tři Alberti a slečna Matylda (Vysílání: 30.8., 12.00 hod., ČT2)
Komedie Miroslava Horníčka byla původně napsaná pro divadlo. Tato spíše "úsměvná hra" než "bujná veselohra" obsahuje přesně to, co je vlastní i většině Horníčkových textů - vtipný a lehký dialog, který je dobrým východiskem ke zdařilým a vděčným hereckým kreacím. Horníček se v této komedii vrací, tak jako v mnoha jiných svých textech, do minulých let. V tomto případě zhruba do dvacátých let minulého století, děj umístil do Švédska. Zde rozvíjí příběh elegantní neprovdané Matyldy a její půvabné neteře Kristiny. Jejich ustálený, ale nákladný život má zanedlouho změnit otevření tajemné závěti starého pana Söderströma, otce Matyldy a dědečka Kristiny. Ve hře, která nepostrádá ani lehkou detektivní zápletku, však sehrají značnou roli i tři Alberti, muži, jejichž služba u slečny Matyldy je jen zastíracím manévrem skutečných citů. Hru uvádíme k významnému životnímu jubileu naší vynikající představitelky mnoha televizních, divadelních a filmových rolí - paní Květy Fialové.

24.8.2009 13:08:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. celý článek

další články...