zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Východočeské divadlo láká mladé publikum na INprojekty

Režisér Ivo Kristián Kubák

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Východočeské divadlo Pardubice přichází s novým cyklem INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek) určeným především – ale nejen – mladému divákovi. Jednotlivé INprojekty budou představovat současné dramatické texty, které se přímo dotýkají aktuálních problémů světa, ve kterém žijeme, čímž naváží na oblíbený cyklus scénických čtení současné dramatiky Malé inscenace na Malé scéně.

„Pojem scénické čtení již nebyl zcela přesný a mohl se jevit jako zavádějící, neboť se v našem případě nejednalo jen o samotné veřejné přečtení textu jako spíše o náčrt inscenace. V mnohém jsme se blížili k plnohodnotnému inscenačnímu tvaru – pouze s tím rozdílem, že herci hráli situace v prostoru s textem v ruce,“ vysvětluje důvody změny názvu nového cyklu dramaturg Zdeněk Janál.

Letošní sezónu INprojektů zahájí na Malé scéně ve dvoře v úterý 6. listopadu 2012 česká premiéra francouzské hry Konec dějin: jedna žena, jejímž autorem je François Bégaudeau – spisovatel, dramatik a scenárista, mimo jiné držitel Zlaté palmy z Cannes za scénář k filmu Mezi zdmi (2008).

Režie projektu se ujal Ivo Kristián Kubák, který ke spolupráci přizval herce Kristinu Jelínkovou a Radka Žáka.

„Hra nese prvky dokumentárního dramatu, neboť vychází z autentické výpovědi uznávané francouzské novinářky Florence Aubenasové na tiskové konferenci, která se konala v roce 2005 těsně poté, co byla ona „jedna žena“ propuštěna po 157 dnech z iráckého zajetí. Aubenasová přesně popsala celou chronologii únosu a jakým způsobem s ní únosci zacházeli. Byla držena v temném sklepě se zavázanýma očima, za celý den mohla udělat jen 24 kroků na záchod a zpět, promluvit jen 80 slov a jíst bez pomoci rukou. V divadelní hře jsou její promluvy kombinovány s příběhem a filosofickými názory postavy autora, pro kterého je tato novinářka symbolem Konce dějin. Autor se zamýšlí nad její jinakostí oproti běžnému, stereotypnímu vnímání ženy. Tato hra je tak výrazným exkursem do gender problematiky,“ říká Zdeněk Janál.

Součástí premiéry bude také diskuse o uvedeném tématu a kontextu hry, které se zúčastní pedagožka pardubické univerzity, divadelní vědkyně, překladatelka a režisérka Katia Hala, překladatelka Kateřina Neveu, dramaturg Zdeněk Janál a režisér Ivo Kristián Kubák.

5.11.2012 16:11:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dny evropského filmu znají své vítěze

Bez dechu (Without Air)

Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f celý článek

další články...