zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival 4+4 dny v pohybu slaví 20 let

Desfourský palác (Foto: Marco Canevacci)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava současného umění Jak nic nechtít šedesáti umělců ve třech patrech prázdného Desfourského paláce Na Florenci, působivé autobiografické představení francouzsko-rwandské hudebnice a performerky Dorothée Munyanezy, spoluautorky soundtracku k filmu Hotel Rwanda, procházky po Praze s předními osobnostmi architektury a urbanismu, premiéra nového projektu herečky Halky Třešňákové, inscenovaná sarkastická přednáška na téma norského programu Oil for ART, site-specific projekt Kolonizace divadla VOSTO5, zvuková instalace White Room - Lessons of Touch s podtitulem Trenažér vnitřního zraku a vytěsněné krajiny nevědomí Miřenky Čechové a Matouše Hekely.

Velká experimentálně-terapeutická skupina s tématem Jak nic nechtít ... a ani o tom nemluvit?, taneční představení v bývalé zahradě Desfourského paláce, diskuse Uklízečka omylem vyčistila umění, autobiografická performance francouzského herce Jonathana Capdeviella, sympozium na téma revitalizace opuštěných městských budov a areálů, pouliční performance švýcarských umělců s tlustou lepící páskou a na závěr speciální “slavící” večer s předními jmény naší nezávislé taneční, divadelní a hudební scény... to je pouze malý výběr z rozsáhlého programu mezinárodního festivalu současného umění 4 + 4 dny v pohybu, který jako první kulturní akce v Praze začal v devadesátých letech využívat opuštěné, chátrající, či k demolici určené objekty a areály a zapojoval umělce tam, kde je nikdo před tím neviděl.
Letošní 20. ročník proběhne od 2. do 10. října v Desfourském paláci v ulici Na Florenci 21, Divadle Archa, prostoru Jatka78 a v divadle Ponec. Ke kulatému výročí festival připravil také speciální cenu vstupného na zahraniční představení - 200 Kč základní, 100 Kč snížená pro studenty a seniory. Kompletní program na www.ctyridny.cz.

Festival 4+4 dny v pohybu od svého počátku prezentuje zahraniční inscenace, která reprezentují to nejzajímavější ze současné taneční a divadelní evropské scény. “Letos se zaměříme na inscenace, které mají přesah do hudby a částečně i naopak, tedy hudební projekty s přesahem do performance,” uvádí dramaturg zahraničního programu Pavel Štorek.
Festival zahájí 2. října v Divadle Archa výjimečný hudebně-taneční projekt Nothing That Is Everything, který vznikl ve spolupráci špičkové belgické kapely Zita Swoon Group s legendárním vlámským souborem needcompany a který věrně rekonstruuje jedno z prvních dadaistických představení kabaretu Voltaire v Curychu roku 1916. Dále se představí slavná francouzská hudebnice, performerka a m.j. interpretka soundtracku k filmu Hotel Rwanda Dorothée Munyaneza. Munyaneza ve svém hudebně-tanečním představení Samedi Détente vypráví o svém útěku před genocidou ve své rodné Rwandě. Dalšími hosty budou francouzský muzikant a performer Jonathan Capdevielle, který v působivé herecké výpovědi o sobě samém v geniálních tranvestitních převlecích zvládne vyjádřit eleganci i sprostotu, osamělost i citlivost, přitažlivost i smutek. Norský performer a hudebník Amund Sjølie Sveen v inscenované přednášce Norský způsob plné sarkastického humoru představí program Oil for ART i to, čím a proč žije současné Norsko. Žánr současného tance zastoupí několik zahraničních umělců: švýcarský režisér a hudebník Marco Berrettini s Marii-Caroline Hominal berou svůj tanec jako existenciální zápas, jako přípravu na boj s vlastní sexualitou a životem, který je ještě čeká - uprostřed džungle, polonazí, jen v džínách, tančí svůj tropický sen. Na pomezí hudby a tance se pohybuje norský projekt Me Too plný fantazie a absurdity choreografky Kristin Ryg Helgebostad, která využívá zvonkohry, zpěv, pohyby těla, scénografii a světlo k vytvoření krásné a jasné syntézy. Norská choreografka Ingri Fiksdal v taneční performanci Night Tripper zkoumá přírodu jako animistické místo léčivých i ničivých sil, místo imanence a transcendence. Pro pražské uvedení ji nastuduje s šestnáctičlenným českým pěveckým sborem. Slovinsko reprezentuje mladá a kritiky oceňované umělkyně Mala Kline, která představí tanečně-hudební performance Eden; humornou i vážnou, statečnou i radikální autorskou variaci na téma ráje a snění o něm. Vlámský tanečník a performer Pieter Ampe se nás i sebe v sólovém tanečním projektu So You Can Feel ptá, co je to, v moři dnešních možností, vlastně maskulinita. Dostane vás možná velkými gesty, ale taky dojme znovunabytou vnímavostí a něžností.
Na festival se z českých souborů vrací Divadlo VOSTO5 s novým site-specific projektem Kolonizace, který je inspirovaný Archou, evolucí a československými sci-fi komiksy. Autoři slibují “divadelní zážitek za horizontem událostí, hranicí gravitace a limitů rychlosti světla.”

Festival zakončí 10. října v Divadle Archa unikátní a „těžko definovatelný a neopakovatelný” večer Plug & Play ve světové premiéře a derniéře zároveň. “Speciálně k dvacátému výročí festivalu jsme oslovili přední české a slovenské taneční a divadelní soubory, aby společně s oblíbenými muzikanty a kapelami pro nás připravili krátké performance a choreografie výhradně zaměřené na dialog hudby a pohybu,” doplňuje Pavel Štorek. V rámci něj se představí např. 420PEOPLE s kapelou Please the Trees, VerTeDance s kapelou Zrní, Petr Váša, Farma v jeskyni, Miřenka Čechová, Vojta Švejda a Tomáš Procházka, Boca Loca Lab, Dora Hoštová a Honza Čtvrtník, Handa Gote, Debris Company, Lenka Vagnerová a řada dalších osobností, s jejichž většinou festival 4 + 4 dny v pohybu v posledních dvaceti letech spolupracoval.

Živoucím centrem festivalu se poprvé stane prázdný Desfourský palác v ulici Na Florenci a jeho okolí. “Palác byl postaven v letech 1845 na lukrativním pozemku v těsné blízkosti budoucího Těšnovského nádraží. Během festivalu v rámci projektu Místa činu oživíme především jeho zachovalou část s překrásnými freskami a štuky a rozlehlými místnosti palácového charakteru,” říká na úvod kurátorka Denisa Václavová. Tři patra tak obsadí výstava současného umění nazvaná Jak nic nechtít za účasti 60ti českých a zahraničních umělců, kurátorovaná předními osobnostmi české výtvarné scény - Krištof Kintera, Denisa Václavová, Radek Wohlmuth, Mariana Serranová, David Böhm & Jiří Franta a Tomáš Svoboda. Každý den v 18:30 proběhne vernisáž v jedné místnosti, kterou vždy za předchozích 24 hodin připraví různé dvojice umělců. Rozsáhlou expozici instalací, objektů, maleb, videí i site specific projektů doplní videoinstalace Water basins Sebastiana Stumpfa. Videoinstalace se zaměřuje na reprezentativní vodní nádrže před komerčními budovami a kancelářskými bloky v různých evropských metropolích, a zvuková instalace White Room - Lessons of Touch s podtitulem Trenažér vnitřního zraku a vytěsněné krajiny nevědomí Miřenky Čechové a Matouše Hekely. Prostor trenažéru, do nějž divák vstoupí, deprivuje vidění a podněcuje imaginaci. Poprvé letos bude také výstava otevřena tudentům základních a středních škol v dopoledních hodinách. Výstavu obohatí v průběhu celého festivalu další rozsáhlý doprovodný program.
Například v rámci tzv. Pro City procházek budou moci zájemci vyrazit do bližšího či vzdálenějšího okolí s řadou renomovaných odborníků - s rostlinným sociologem a přírodovědcem Jiřím Sádlem na Florenc, s Richardem Bieglem se dozví něco nejen o Vltavě a jejím vlivu při formování Prahy, s Karolínou Vránkovou vyrazí po globální architektuře a jejích omylech v okolí Florence, s Petrem Klímou se vydají po stopách domů, které již neexistují nebo nedostaly šanci existovat, s Igorem Kovačevićem a Yvette Vašourkovou se podívají na proměny Masarykova nádraží a s Lukášem Beranem se projdou po celé délce Jankovcovy ulice, od demolovaného bubenského nádraží přes zastavovaný přístav k ohroženému Libeňskému mostu.
Přímo pro prostory paláce připravila premiéru nového sólového představení Für die Macht česká herečka a choreografka Halka Třešňáková, která v roli Miss Universe Halky formou názorné přednášky a prezentace ukáže divákům jasné a krystalicky čisté řešení problémů naší planety.
K zajímavým zážitkům bude patřit velká experimentálně-terapeutická skupina s tématem Jak nic nechtít ... a ani o tom nemluvit? otevřená pro veřejnost. Pod vedením PhDr. Luďka Vrby a PhDr. Gaby Langošové si budou účastníci dvakrát volně povídat na dané téma a vyměňovat si své myšlenky, pocity i fantazie.
Do prostoru Desfourského paláce zasáhnou i dva zahraniční soubory: pro bývalou zahradu adaptoval holandský soubor Maas Theatre & Dance dvě krátká taneční představení Play It Back a The Silent Twins, v nichž tři tanečnice divákům nabídnou humor, skvělý pohyb a vizuální zážitek. Švýcarští Asphalt Piloten se vydají vybaveni tlustou lepící páskou do okolí paláce. V performance Tape Riot tito umělci, tanečníci, výtvarníci a DJs zanechávají po městě stopy vytvořené z této pásky. Do “vzpoury pásků”, živé intervence ve veřejném prostoru, se diváci mohou kdykoli svobodně přidat, nebo naopak odejít, podle toho, jak je to baví.
V Desfourském paláci dále proběhnou během festivalu například performance Veroniky Bromové, Yuenjie Maru, Markéty Magidové a Ondřeje Viceny, symposium Místa městu blíž na téma revitalizace opuštěných městských budov a areálů se zástupci kulturních a kreativních průmyslů, diskuse Uklízečka omylem vyčistila umění o problematice uchovávání a vystavování současného umění, uvedení experimentálního folk opera videa Khroniky Lucie Nimcové ze života Rusínů v Karpatských horách, kulatý stůl Vize tance, křest sborníku textů o architektuře 2014 - 2015, který připravilo sdružení Kruh, projekce filmu Místa mezi místy v režii Marka Matvije a Epos 257 o prostorách ve městech, kde vznikají a zanikají improvizované domovy, proplétá se příroda a architektura, dílna pro děti ke knížce D.O.M.E.K., během níž si děti vytvoří krátký animovaný film o svém domě, koncerty, party s DJs a podobně. V paláci najdou příchozí stylový festivalový bar, umělecké knihkupectví Page Five a ArtMap. Filmové fanoušky potěší pravidelné hodinové pásmo krátkých filmů z Austrálie, Finska, Kanady a Švédska, které nabídne obrazově působivé snímky, zachycují jedinečné momenty v životě, kdy se za ničím neženeme. Nedaleký plot v ulici Na Florenci obsadí výstava na nazvaná Architektura k mání!, která dokumentuje úspěšné příklady proměn bývalých industriálních budov a areálů na významná centra kultury a umění v Evropě.

2.10.2015 13:10:35 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Letní divadelní festival na jihu Čech Jižní Svéráz

Z.  Mládek, W. Steers (Egon Schiele / Autoportrét)

Unikátní site-specific divadelní festival, který je součástí vítězného konceptu Evropské hlavní město kultury ...celý článek


Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p ...celý článek


Festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi

Bílá voda (Městské divadlo Brno)

28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie přinese v termínu 14. - 18. května 2024 výbě ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné celý článek

další články...