zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Projekt 2000: Podvratnost hlasu a verše

Ilustarční foto (Scena.cz)

  

Umělci: Anne Waldman (US) . Antonie Svobodová (CZ) . Anna Vaníčková (CZ) . Pavla Jonssonová (CZ) . Iva Vodrážková (CZ) . Kateřina Kotková (CZ) . Lydia Lunch (US)

PROJEKT 2000 má být festivalem experimentální poetiky a performancí; chce rozložit zavedenou estetiku, ctít změnu a oživit vynalézavost. PROJEKT se zaměřuje na rozmělnování hranic slova, textu, hlasu a obrazu. Inspirovali jsme se výrokem Charlese Bernsteina, který definoval experimentální poetiku jako "rozpínání poezie jinými prostředky".
PROJEKT je mnohojazyčná koláž básnických dílen a performancí s důrazem kladeným ve stejné míře na češtinu jako na angličtinu. Básničtí "učitelé", podílející se na PROJEKTU, jsou činnými vizionáři, směřujícími k novým definicím svého umění. I když většina z nich je už na mezinárodní scéně známá, PROJEKT si klade za cíl podporovat i ty spisovatele a umělce, jejichž popularita dosud hranice země nepřekročila.
PROJEKT 2000 uvádí Sdružení Pražská škola poetiky ve spolupráci s organizacemi Eleventh Hour Productions, Lindhart Foundation, Terminal Foundation, Galerie No D, Herold Brewery a jinými.

PROJEKT 2000 básnické dílny & performance

  • Poetika oddenků: Všech deset směrů
    Anne Waldman: "Budeme pracovat na různorodých "experimentech s pozorností", včetně práce se záměrně nepřesnými překlady, sny, hypnagogickými stavy, přerušovaným vyprávěním, dekonstrukcí písmena "I" (JA), rituálními předměty, pamětí, politickými texty "ke změně světa", dále včetně performancí a společných dílen. Texty napsané v souvislosti s Prahou."
  • Zákon Sedmý: Pobřeží Sumců
    Kateřina Piňosová (Výstava a čtení textů, ve kterých leží klíč k pravé mapě krajiny a ke třinácté komnatě + pocta Vyšehradu. Obrazy "Válka stromů" budou rozmístěny v prostoru kolem místa, kde se bude číst z následujících sbírek: Housenka smrtihlava, Ghart Allery, Mortar and Pestle a On The Hagfish and Between Knees of Ecdysis.
  • Tělopsaní: Psaní tělem a zvukem
    Anna (Naninka) Vaníčková & Antonie Svobodová: "Chceme zkoumat spojení mezi tancem, rytmem a slovy. Budeme pohybem a hudbou tvořit nové dílo a budeme také hledat další významové vrstvy představení tím, že svá díla přetlumočíme pomocí zvuku a pohybu."
  • Anatomanifesto: Anatomie slov
    Pavla Jonssonová: "Žena není ani tak pohlaví jako postoj" - Julia Kristeva. Tento workshop využívá systém, zvaný "anatomie slov", etymologický přístup ke psaní poezie: ten nám otvírá jakousi štěrbinu, umožňující vstoupit beze strachu do témat jinak děsivých, nepříjemných a všelijakým způsobem tabuizovaných, témat týkajících se jazyka v souvislostí s mocí, ženskostí, strachem, degradací, ostrakizací a pod. Budeme zkoumat etymologii českých invektiv a expletiv, zeptáme se proč se jim tak často podobá jazyk gynekologie a prozkoumáme tuto slovní část zásoby v historických kontextech. Pokusíme se odhalit potenciál těchto výrazů v češtině, dekonstruujeme je, odhalíme jejich ničivé a omezující složky. Účastnice/íci dílny pak znovu jazyk "zkonstruují", tentokrát s vědomím své svobody v něm. S pomocí autorek jako Julia Kristeva, Germaine Greer, Anne Waldman ale i za podpory českých feministek a feministů a jejich komentářů k užívání a zneužívání jazyka zkusíme, zda češtinu dokážeme přimět k pořádnému letu.
  • Cesta k posvátnému stromu
    Iva Vodrážková a Kateřina Kotková: "Zpěvem, ekstatickou improvizací, tvořením totemů apod. budeme obnovovat starobylou šamanskou a bardskou tradici mluveného slova a poezie. Pokusíme se zbavit posvátný strom plevele, jenž jej dusí, a svými písněmi, prapůvodním pramenem posvátného stromu, jej znovu vzkřísíme k životu."
  • Čelem k Nepříteli: Nepoddajná nezávislost jedné ženy tváří v tvář společenské homogenizaci
    Lydia Lunch: "Prezentace tvorby prostřednictvím uměleckého stylu "indie", samostatné jednání / odstup od společenských konvencí - a přežití undergroundu.