zvláštní poděkování
Volný.cz

Odhalení aktualizace pomníku Marie Kudeříkové u MdB

Pomník Marie Kudeříkové (Foto: Nikol Wetterová)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V rámci šestého ročníku multižánrového kulturního festivalu Meeting Brno s mottem Pravda vítězí? proběhlo 28. července 2021 v 18.00 hodin na třídě Kpt. Jaroše 17, vedle parkoviště za Městským divadlem Brno, odhalení aktualizace brněnského pomníku nacisty popravené odbojářky Marie Kudeříkové (*24. 3. 1921, Vnorovy – †26. 3. 1943, Vratislav), od jejíhož narození uběhlo letos v březnu přesně 100 let. Autorem této nové aktualizace pomníku, jehož původními tvůrci byli v roce 1977 Zdeněk Josef Preclík a Miloš Axman, je sochař a výtvarník Pavel Karous, který tuto svou uměleckou intervenci nazval Ve vzduchu plove jablůňka. Průběh své práce stejně jako vznik tohoto názvu autor podrobně popsal všem přítomným. Kromě něj na vernisáži umělecké instalace pohovořil mimo jiné také ředitel tohoto festivalu a současně dlouholetý člen orchestru Městského divadla Brno Petr Kalousek.

Na tento program následně navázala od 19.00 hodin beseda ve Dvoraně Městského divadla Brno s paní Magdou Vášáryovou, herečkou, diplomatkou a filmovou představitelkou Marie Kudeříkové ve filmu Jaromila Jireše …a pozdravuji vlaštovky z roku 1972. Ta také jako speciální host přímo u pomníku přečetla poslední dopis Marie Kudeříkové, který Marie napsala těsně před popravou.
Besedy se dále jako diskutující zúčastnili i autorka knihy Marie Kudeříková: životnost mýtu a lidské zkušenosti Daniela Poláková, pedagožka a podnikatelka Anna Putnová i sám autor umělecké instalace Ve vzduchu plove jablůňka Pavel Karous.
Besedu úvodním slovem zahájil ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša a navazující diskusi moderovali Martina Viktorie Kopecká a David Macek.

30.7.2021 17:08:50 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Sezóna 2021/22 v divadle DISK zahájena

Hrdina západu

Divadlo DISK, divadelní scéna DAMU, kde se představují mladí herci a tvůrci z řad absolvujících studentů DAMU, ...celý článekČasopis 38 - sekce

OPERA/ TANEC

Koncertní provedení Rusalka v parku

Kateřina Kněžíková (Rusalka v parku)

Rusalka v parku
Koncertní provedení nejznámějších částí Dvořákovy opery Rusalka v parku zámku Liteň v režii celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Robert Redford

Robert Redford (Gentleman s pistolí)

Gentleman s pistolí
Pro někoho je loupež způsob výdělku. Pro něj způsob života. Robert Redford ve své posle celý článek

další články...