Divadlo Alfa připravilo pohádku O štěstí a neštěstí

autor: archiv divadla
zvětšit obrázekStovky let starý příběh, který se v různé formě prolíná kulturami národů po celém světě, zpracovalo do nové inscenace plzeňské loutkové Divadlo Alfa. Vypráví o důležitosti prožívat naplno každý okamžik. Pohádka O štěstí a neštěstí je určena pro děti od pěti let, své si v ní ale najdou i dospělí. Je to třetí premiéra Alfy v současné divadelní sezoně, řekl dnes novinářům po prvních dvou dopoledních premiérách režisér a umělecký šéf Alfy Tomsa Legierski. Slavnostní večerní premiéra se uskuteční 1. března 2024 večer.
„Tahle pohádka je taková zen buddhistická vyprávěčka o tom, co je důležité. A podle tohoto příběhu je to nejdůležitější tady a teď. Tím neopomíjíme, co bylo ani to, co bude, ale tady a teď je to nejdůležitější. A na to v dnešní rychlé době zapomínáme," řekl Legierski, který si dnes jako náhrada za nemocného loutkoherce v premiéře pro školní děti také zahrál. „Je to asi nejpoetičtější a nejlyričtější a nejpomalejší představení, jaké jsem kdy dělal. A má hodně přesahů. V té pohádce pořád řeší, co je štěstí, co neštěstí, jestli to bude trvat, nebo netrvat a co změní čas, který do toho trošku hází vidle," poznamenal.
S příběhem, který má kořeny v Číně už před 3000 lety, ale který se objevuje také například ve starých indiánských mýtech, se seznámil v mezinárodní vypravěčské skupině. „Někdo ho řekne za tři minuty, někdo ho dokáže vyprávět hodinu, výhodou je v něm univerzálnost a globálnost, protože lidé vždy řešili štěstí a neštěstí a vždy řešili, co je baví a nebaví," řekl Legierski.
„Náš příběh vypráví parta herců, kteří se vydali vstříc existenčně nejistému dobrodružství kočovných loutkářů. A protože mají zrovna pocit, že se jim moc nedaří, brblají a brblají a žehrají na to, že nemají štěstí. A to je ta správná chvíle pro vyprávění příběhu o jedné vesnici, v níž žil moudrý děda se svým vnukem," uvedla autorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.
V inscenaci kromě tradičních řezbovaných dřevěných loutek a hadrových manekýnů poprvé použili i loutky vyrobené na 3D tiskárně. Herci si je musí vyzkoušet a „osahat", protože se chovají trochu jinak než klasické loutky. Jsou lehčí, takže třeba do chodidel, aby se správně pohybovala, se vkládají rybářská olůvka pro zatížení, popsal režisér. Výpravu a loutky navrhl jeho častý spolupracovník, hostující výtvarník Karel Czech. Děti ve hře potkají zhruba dvacet loutek včetně dvou řezbovaných koní na třech kolech, kteří vycházejí z tradiční hračky z 20. a 30. let minulého století.
Hudbu premiérově pro Alfu napsal plzeňský muzikant Jan Ženíšek, který musel rovněž zaskočit za nemocného herce a ještě rychle zvládnout hru na basu. Texty písní napsala Blanka Josephová - Luňáková, v inscenaci se představí herci Robert Kroupar, Lenka Lupínková, Radka Mašková, Martin Bartůšek, Matěj Siegel a premiérově Kristýna Břeská.
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Zveme ...
Memento mori - pamatuj na smrt, abys nezapomněl žít

Divadelní spolek JEDL uvádí novou autorskou inscenaci Memento mori, která vznikla speciálně pro katedrálu Nane ...celý článek
Projekt Divadla na cucky propojuje nejen lidi bez domova

Divadlo na cucky a jeho vzdělávací platforma EDU na cucky, Charita Šternberk a umělecká skupina Kolektif TU sp ...celý článek
Časopis 27 - sekce
HUDBA
Příběhy světové hudby - Genesis

Genesis
Portrét art rockové legendy, produkovaný členy skupiny, včetně Petera Gabriela a Phila Collinse. Ti celý článek
OPERA/ TANEC
Český varhanní festival oživuje historické varhany

Více než 80 koncertů po celém Česku nabídne 19. ročník Českého varhanního festivalu, který se koná od června a celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Pamětní deska BARRANDE zpět

V červnu navrátilo Národní muzeum po půl roce v restaurátorské dílně na Barrandovské skály litinovou pamětní d celý článek