zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Balada pro banditu dojala i pobavila ve Zlíně

Zdeněk Lambor na jedné ze zkoušek

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Na rozhraní dvou sezón uvedlo Městské divadlo Zlín zbojnický muzikál, jehož písničky zlidověly stejně, jako postava Nikoly Šuhaje u nás. Moudrý příběh v této inscenaci násobí svůj přesah osobitým režijním výkladem Dodo Gombára. Početný herecký soubor s živým doprovodem kapely zazpíval, hlavní hrdina místy odrecitoval nebo odkřičel Uhdeho texty na melodie Miloše Štědroně.

Konflikt lásky, touhy po nezávislosti a přátelství se prolíná s malými dramaty humorných politováníhodných, groteskně pojatých postaviček. Manipulativní Žid Mageri, ustaraný a lstivý šéf četníků, úplatní neurvalí žandáři, pokrytecký otec Drač, rozputilé sestry Mara a Eva.

Koločavský lid jedná jak musí, aby přežil v drsném světě, kde i mrtví začínají korespondovat. Dění z ptačí perspektivy komentují havrani-paměť Koločavy v černých oblecích a parukách. Jejich sbor dodává inscenaci dynamiku, v závěru se jeviště mění směrem k divadlu na divadle, herci posedávají na jedné straně a pozorují výstupy s Eržikou Šuhajovou, která pohřbila Nikolu i Kubeše, s nimiž počala potomstvo.

Princip opakování relativizuje romantickou legendu, zcivilňuje ji vzhledem k dnešku, symbolizuje koloběh světa. Výjimečnost Nikoly, chlapa, co se nebojí a chce žít po svém ho posílá do záhuby smrtelnosti. Vzájemná láska „až za hrob“ a Boží mlýny vytvořily jednotu ve vyznění inscenace.

Lidsky a obyčejně se ústředních rolí chopili Kateřina Liďáková a Zdeněk Lambor. Silný výkon zde démonickým hlasem vystřihla Helena Čermáková jako Morana. Obsazení dalších rolí se nadmíru povedlo i v dalších případech např. u Velitele četníků Radoslava Šopíka, Uhrína Tomáše Slepánka, Derbaka Radovana Krále, Kubeše Gustava Řezníčka a dalších.

Baladické finále konečně umožnilo vyniknout scénografii, která rozdělovala prostor vysokou konstrukcí schodů, odkud trčely kmeny stromů. Působila však i při své funkčnosti nejednotně a stejně jako některé kostýmy připomínající tepláky či úřední saka, neměly sílu dojem inscenace umocnit.

Zážitek však na diváky Městského divadla Zlín při návštěvě představení každopádně čeká. Skalní vyznavači kultovní inscenace Divadla Na provázku také nebudou zklamáni tímto osobitým pojetím.

Premiéra ve velkém sále Městského divadla Zlín 21.června 2008.

7.7.2008 11:07:57 Doubravka Krautschneiderová | rubrika - Recenze

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Recenze

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna 2024 od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...