zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Baroko a čínský bufet, nesourodé a neslučitelné

Z jevištní zkoušky (Foto Archa)

  

Divadlo Archa uvede 28. září ve 20.00 premiéru představení Marné tázaní nebes, které bylo vytvořeno v rámci programu Sláva barokní Čechie. Režie tohoto vyjímečného projektu se ujal J. A. Pitínský, scénu vytvořil Tomáš Rusín. Scénář volně inspirovaný knihou Listy z Číny Karla Slavíčka vznikl ve spolupráci Aleše Rolečka, Ondřeje Hraba a Jany Svobodové.
Představení Marné Tázání Nebes je založeno na prolínání pekingské opery – čínského zpěvu, akrobacie, bojového umění – s barokní hudbou a principy barokního divadla. Výsledkem není historická nápodoba obou žánrů - na jevišti se odehraje představení veskrze současného divadla, které však odkrývá to, čím jsou pekingská opera a barokní divadlo fascinující a neustále přitažlivé. Významnou složkou představení je zpěv a originální hudba v podání živých hudebníků.

„Herci odvedli při zkoušení výkon na tři sta procent,“ řekla Feng-Jün Song, čínská operní pěvkyně Feng-Jün Song jejíž profil přinášíme na našem serveru, a dále uvedla: „Pěvci v představení zpívají i čínsky. Zpěv v čínštině je velice náročný. Navíc se museli naučit čínsky chodit. Zvládnout tuto jemnou techniku není jednoduché.“
Procházíme-li dnešní Prahou nepřipadá nám už ani divné, že poblíž barokního chrámu stojí čínský bufet. Taková je doba.. Vedle sebe stojí věci nesourodé a neslučitelné. Marné Tázání Nebes divadelní a hudební setkání současné kultury s tajemným a fascinujícím světem pekingské opery a barokního divadla. Divadlo Archa v premiéře 28.9. od 20.00 h.

25.9.2001 JoMe | rubrika - Zákulisí/ Klípky