zvláštní poděkování
Quantcom.cz

TV tipy divadlo - 39. týden

Boris Rösner

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Po stopách hvězd
Vysílání: 23.9., 21.05 hod., ČT1
Zájem o divadlo v Elišce Balzerové probudila a pěstovala její maminka, která byla nadšenou ochotnicí. Po studiu na brněnské konzervatoři a absolvování katedry herectví a režie na JAMU působila v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a od roku 1977 byla dvacet sezon členkou Divadla na Vinohradech v Praze. Spolu s Tomášem Töpferem se podílela od poloviny 90. let na obnově Divadla Na Fidlovačce. Po jeho otevření zde i hraje. Je ředitelkou Nadace Fidlovačka. Část svých filmových rolí hrála ještě před svatbou pod svým jménem Havránková. Na rozdíl od filmu jí však více příležitostí dala televize. Podle rolí z televizních inscenací je nazývána "herečkou emancipovaného ženství". Největší popularitu jí přinesla postava lékařky Alžběty Čenkové v dnes již v kultovním seriálu Nemocnice na kraji města. Když se představila jako nastupující lékařka, bylo jí dvacet pět let. Nyní natočila už její třetí pokračování. Co na Elišku Balzerovou prozradí její kolegové a přátelé? To vám prozradí další vydání cyklu Po stopách hvězd...

Krátký život baletní
Vysílání: 23.9., 20.00 hod., ČT2
Jsou povolání, která může člověk vykonávat celý produktivní (i postproduktivní) život. Na druhé straně jsou profese, které jsou omezeny věkem, výkonností, fyzickými možnostmi a především zdravotními riziky a důsledky. Jedná se například o vrcholové sportovce, policisty, horníky, vojáky, ale třeba i artisty nebo tanečníky. Například v sousedním Rakousku mají tyto umělecké profese nárok na důchod po 28 letech a získávají doživotní rentu. V naší společnosti zůstávají tanečníci stále na chvostu zájmu ministerstev kultury i práce a sociálních věcí, zákonodárců, jejich požadavky jsou podceňovány a mnohdy i zesměšňovány. Souvisí to pochopitelně s neutěšeným postavením umění a kultury všeobecně. Téma dokumentu odhalí především sugestivní osudy lidí, kteří baletu (a divadlu všeobecně) zasvětili své životy a mají své hořké zkušenosti s tím, v jakých podmínkách dnes doslova živoří.

Příběhy slavných - Boris Rösner - Poselství přes rampu
Vysílání: 24.9., 20.55 hod., ČT1
Podle staré legendy je šlechtický rod Rösnerů prokletý a žádný z jeho potomků nedožije 55 let. Ať už na podobné kletby věříme nebo ne, faktem zůstává, že Boris Rösner odešel ze světa v nejlepším věku, stejně jako dávno předtím jeho matka. Často rádi popřejeme sluchu tajemným proroctvím. Boris Rösner ovšem žádnou legendu nepotřeboval, on ji totiž sám vytvářel. Jeden z nejvýraznějších hereckých typů své generace na sebe od prvního okamžiku strhával pozornost divadelního, televizního i filmového publika. Divadlo bylo odmala jeho prostorem, ve kterém se pohyboval se samozřejmostí hereckého dítěte. Vystudoval DAMU a jeho velkým vzorem a učitelem byl Václav Voska. Stejně jako jemu, byla i Borisovi vlastní vysoká jazyková kultura, noblesa, přirozené sebevědomí, perfekcionalismus, obdiv žen i smysl pro herecké partnerství. Měl skvělé zázemí, které mu vytvářely manželka s dcerou, byl šikovný manuálně, pohybově nadaný, elegantní, patetický i drsný, když to vyžadovala role. Svou zkušenost předával mladším hercům jako pedagog na DAMU. To, i mnohem víc uvádějí ve svých vzpomínkách na něj manželka Alice, režiséři Miloš Horanský, Karel Kříž, Markéta Jahodová, Viktor Polesný, Michal Dočekal a Tomáš Vondrovic, kolegové Hanuš Bor a Jan Novotný i žáci Ondřej Kepka a Vanda Hybnerová.

Divadlo žije!
Vysílání: 27.9., 22.30 hod., ČT2
Bolek Polívka a Milan Lasica bojují smíchem proti strachu ze smrti, a to v současné francouzské komedii Mínus dva, kterou si ovšem výrazně autorsky upravili. Slavnou hru Karla Čapka o tajemném receptu na dlouhověkost, neboli Věc Makropulos nastudoval v Liberci Vít Vencl. Do role Emílie Marty obsadil Markétu Tallerovou. Karel Roden se v létě představil jako nejslavnější hypochondr všech dob, tedy Argan v Moliérově komedii Zdravý nemocný. Slavný muzikál o vášnivé lásce krásné Cikánky Rady a zloděje koní Zobara jste mohli o prázdninách navštívit na hradě Kunětická hora, nicméně stále máte možnost tento baladický příběh s nádhernými melodie inspirovanými původním romským folklórem vidět. Východočeské divadlo jej bude od října uvádět i na své domovské scéně. V dalším vydání magazínu plném tipů k návštěvě českých divadel vás pozveme třeba na komedii o zoufalé lásce a zázračném talentu se Zuzanou Bydžovskou v hlavní roli, groteskní thriller s prvky fantasy a tajuplným názvem Dávníkové, který pro soubor Švandova divadla napsal a režíroval Michal Lang, či na novou inscenaci Divadla VOSTO5.

ZE ZLATÉHO FONDU: Ženitba
Vysílání: 28.9., 12.00 hod., ČT2
Ateliérová inscenace režiséra Jaroslava Novotného je příkladem vysoké úrovně československé televizní tvorby 60. let. Filmovou technologií natočená anekdota o nepovedené svatbě má atmosféru starých zatuchlých domů, v nichž žijí lidé, kteří skutečnému životu nerozumějí. A proto do něho ani nemohou naplno vstoupit. Znamenité herecké výkony a především ústřední dvojice Podkolesin - Kočkarev v podání Bořivoje Navrátila a Jana Třísky si zaslouží mimořádnou pozornost. Ženitba z roku 1967 je svým výkladem i provedením moderní film, dnes navíc s kouzlem černobílého ladění.

22.9.2008 18:09:46 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...