zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo ABC a Rokoko v sezoně 2009/2010

Interiér divadla ABC

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městská divadla pražská nabídnou v nové divadelní sezoně divákům čtyři české premiéry, činoherní muzikál a speciální autorský projekt, který připomene životní jubileum legendy MDP Květy Fialové. Chybět nebudou, stejně jako v předchozích letech, adaptace velkých titulů světové literatury či adaptace dramatické klasiky, takzvaná česká linka a reflexe konzumního způsobu života.

Pod uměleckým vedením ředitele MDP Ondřeje Zajíce a uměleckého šéfa Petra Svojtky došlo během třech sezon postupnou evoluční cestou k obměně repertoáru a podařilo se vyprofilovat tvář obou scén. Divadlo ABC, které bylo dříve chápáno jako bulvární divadlo s žánrovým repertoárem, se postupně proměnilo ve scénu, která nabízí složitější témata, zpracovávaná stále náročnější uměleckou formou. Divadlu Rokoko se podařilo etablovat se jako komorní scéna s lehce exkluzivním repertoárem, kde je kladen důraz především na individuální herecký výkon.

Linie velkých příběhů v ABC pokračuje adaptací indického eposu Mahábhárata, který prostřednictvím barvitého příběhů o boji dvou znesvářených rodů o moc a nadvládu nad světem, klade základní otázky lidské existence a je velkou výzvou pro celý soubor.

Ve čtvrté společné sezóně se zajímavým způsobem uzavře linie her, reflektujících stárnutí populace. V inscenaci Fialové Květy štěstí se prolne s dalšími dvěma tématickými liniemi – s autorským divadlem, které rozvíjí v rámci MDP dvojice Svojtka, Janků, a zároveň se soustavnou reflexí české otázky. „Inscenace o umělecké osobnosti, která je živoucí pamětí MDP a nejdéle sloužícím členem souboru, reflektovaná současnou uměleckou generací v kontextu uplynulého půlstoletí, je nejen holdem vynikající herečce Květě Fialové, ale i bilancováním všech zúčastněných,“ prozrazuje o připravovaném projektu Fialové Květy štěstí ředitel MDP Ondřej Zajíc.

Česká otázka, která se od Němcové, Poláčka, Wericha, Hrabala, Oty Pavla dostala až k současné podobě ve formě divadelní reality show Superčlověk, najde svou variantu i v dalším projektu Divadla ABC. „Jirotkův Saturnin je nejen výzvou adaptovat pro divadlo zdánlivě nepřevoditelnou literaturu, ale jejím prostřednictvím také reflektovat období první republiky se vším pozitivním, co představovala, s odkazem, který může inspirovat,“ dodává Zajíc.

Souboj pohlaví, archetypální téma, bude reflektováno i v následující sezoně MDP, ovšem v nové dimenzi a fatálnějších souvislostech. Lorcovou Krvavou svatbou, jednou z posledních tragédií, které byly v Evropě na toto téma napsány, se v MDP rozvíjí linie adaptací velkých klasických děl pro komorní prostor Divadla Rokoko, a pokračuje snaha o cílevědomé etablování tragédie jako žánru, který může rezonovat se současností.

Jinou, výsostně moderní podobou tohoto konfliktu je česká premiéra hry Vše o mé matce, která vznikla na základě kultovního filmu Pedra Almodóvara. Složitost a komplikovanost a celá řada slepých uliček, do níž se lidstvo přivedlo svou bezuzdnou touhou po osobní svobodě, zmatení pojmů balancující na hranici mezi životem a smrtí, to jsou rysy tvorby bezesporu geniálního španělského tvůrce, který starým tématům dává nové, znepokojivé obsahy.

Podobný obsah přináší i komorní drama Opuštěnost. Hra současné anglické dramatičky odkrývá stejné téma na dvou příbězích – jednom současném a jednom historickém. Oba se odehrávají ve stejném domě, v obou se konfrontují děti s chybami svých rodičů, i se svou vlastní neschopností naplňovat smysluplně svůj život. Viktoriánské ženy touží po svobodě, ty současné neví, co si s ní počít. Opuštěnost vypráví o touze po lásce, osamělosti a svobodě, která může být požehnáním stejně jako prokletím. Titul uvede v pražské premiéře Divadlo Rokoko v režii Ondřeje Zajíce.

Jiné současné téma, které se postupem času stává stále ožehavějším, otevře hra vynikajícího maďarského spisovatele Sándora Máraie Dobrodružství, totiž téma odpovědnosti. Touto hrou chceme pootevřít další Pandořinu skříňku, která by měla být předmětem zkoumání v letech příštích.

„Téma nonkonformních jedinců ve střetu se světem nachází své logické vyvrcholení uvedením jedné z největších Shakespearovských tragédií - inscenací Krále Leara. Klíčový projekt sezóny bude důstojným završením tématu, které se na jevištích MDP objevovalo v mnoha podobách, žánrech a variantách,“ vysvětluje umělecký šéf MDP Petr Svojtka, který titul připraví pro Divadlo ABC.

Posledním z témat, které se v příští sezoně objeví v novodobé variantě pohádky o zlaté rybce v podání estonského dramatika Jaana Tätteho, je otázka, jak se konzumní způsoby západního světa promítají do privátních osudů moderních Evropanů. Hra Tajemné rozcestí, nemilosrdně zkoumající, kam až jsme ochotni zajít v honbě za hmotnými statky a čeho všeho jsme ochotni se v životě vzdát, je poměrně nemilosrdnou sondou do duše současného měšťáka.

7.4.2009 03:04:34 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

VČD v příští sezóně uvede sedm premiér

Dramaturgyně A. Zindulková Hlaváčková na zahajovací zkoušce

Východočeské divadlo uveřejnilo dramaturgický plán nadcházející divadelní sezóny, který blíže představuje šéfd ...celý článek



Časopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Broumov je pátým městem v řadě hostícím kulatý stůl

Klášter Broumov (Foto: Marek Jehlička)

Ve čtvrtek 23. května 2024 se v Broumově uskuteční kulatý stůl v rámci projektu Closing the Gap pořádaném orga celý článek

další články...