zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Stříbrná paruka

P. Jungmanová a J. Abrhám – Stříbraná paruka (Foto O. Svobodová)

  

Romantický milostný příběh kočových herců ze sklonku 19.století v pěti pokračováních v novém původním seriálu České televize můžeme poprvé vidět 21.ledna 20.00 h. Další díly každé pondělí na ČT1.
V hlavních rolích seriálu uvidíme Borise Rösnera jako stárnoucího ředitele kočovné společnosti Matyáše a Petru Jungmanovou jako novou hvězdu operety Magdu Brožovou. Do rolí herců společnosti obsadil režisér Dagmar Bláhovou, Bohumila Vávru, Lubomíra Kostelku, Oldřicha Vlacha, Marka Vašuta, Kláru Jandovou, Jakuba Haise, Kláru Issovou a další. Důležitou roli v příběhu sehraje Josef Abrhám jako hrabě a mecenáš umění i ctitel a nápadník Magdy nebo např. Bohumil Klepl v roli hejtmana, který našim hercům způsobil mnoho potíží.
Dramatický příběh herců kočovné společnosti ze druhé poloviny devatenáctého století na motivy stejnojmenného románu Adolfa Branalda je především holdem všem těm velkým i malým průkopníkům dramatického umění, kteří pomáhali šířit a udržovat kulturní identitu českého národa i mimo hlavní kulturní centra, kteří často za velkých obětí táhli káru umění vysokého i lidového, kteří mohli klesnout i na kolena, aby znovu vždy vstali, neboť sílu jim dodávala láska k divadlu. Vedle literárních hodnot dnes již klasického díla české literatury je cenný zejména široký autentický materiál, neboť román vznikal ještě v bezprostředním kontaktu s pamětníky doby.

Ani televizní seriál nemůže zachytit epickou fresku románové předlohy v celé její šíři a proto se soustředí zejména na ústřední motiv životní lásky stárnoucího ředitele společnosti Matyáše k subretě Magdě, vycházející hvězdě činohry, ale i tehdy módní operety. A tak vedle milostného dramatu seriál jistě nabídne i atraktivní kostýmní podívanou a neodolatelnou romantickou atmosféru dávno zapomenutých štací.
Autorem scénáře na motivy Branaldova románu je zkušený televizní autor Ondřej Vogeltanz. (Připomeňme, že podle jeho scénářů vznikl úspěšný seriál "Bylo nás pět" anebo seriál "Tři králové" o hrdinech tzv. bílého protifašistického odboje.) Od samého počátku na projektu participoval režisér Jan Schmidt (připomeňme vančurovský film "Luk královny Dorotky" anebo autentický návrat do atmosféry padesátých let ve filmu "Vracenky") Za kamerou stál Andrej Barla.

11.1.2002 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...