zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Charles Lloyd se vrací do Rudolfina

Charles Lloyd

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vpravdě legendárního saxofonistu a flétnistu Charlese Lloyda představí již tuto neděli ve Dvořákově síni Rudolfina Struny podzimu. Tento již třemi generacemi posluchačů velebený jazzman přijíždí do Prahy se svým New Quartetem a přiváží novinky z aktuálního alba Mirror. Lloyd i ve svých 73 letech vyniká nezměrnou energií, jíž působí na své posluchače. Do povědomí se zapsal již v době legendárních festivalů v druhé polovině 60. let, kdy byl jedním z prvních jazzmanů, kterým se podařilo oslovit rockové publikum.

„Koncertem Charlese Lloyda pokračujeme v představování výjimečných světových jazzových osobností, skutečných legend. Nedělní koncert považuji za jeden z vrcholů letošního ročníku Strun podzimu,“ dodává Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu. Členy Lloydova kvarteta jsou generačně mladší, avšak již velmi zkušení hudebníci – klavírista Jason Moran, kontrabasista Reuben Rogers a bubeník Eric Harland. Koncert začíná v 19.30 h.

Osu Lloydova koncertu na Strunách podzimu bude tvořit nové album Mirror, které nabízí podle recenzentů množství nádherné hudby s dokonalým frázováním, melodickou invencí, lyričností a rockovou uvolněností. Jedná se o album velmi osobní, představující jakési zrcadlo saxofonistovy duše a hudebního smýšlení. List The Washington Post jej například zhodnotil: „Charles Lloyd stále patří mezi nejkreativnější jazzové hudebníky, kteří se nespokojí s dosaženým. Skutečný mistr tenorsaxofonu.“ Kritici se také shodují v tom, že současný New Quartet je jednou z nejlepších muzikantských sestav Lloydovy kariéry.

Rodák z Memphisu Charles Lloyd zahájil svou uměleckou kariéru už jako teenager – v pouhých 12 letech doprovázel takové hvězdy bluesového nebe, jakými byli či jsou Howlin‘ Wolf, B. B. King nebo Bobby ‚Blue‘ Bland. V roce 1956 odešel do Los Angeles, kde se sbližoval s jazzem, a počátkem 60. let vstoupil do kapely avantgardního bubeníka Chico Hamiltona, odkud v roce 1964 vedla jeho cesta na sólovou dráhu.

V polovině 60. let dal Lloyd dohromady své slavné kvarteto, ve kterém hrál na piano Keith Jarrett, na kontrabas Cecil McBee a Jack DeJohnett na bicí. Hned jejich druhé album Forest Flower: Live at Monterey (1966) mělo obrovský úspěch: bylo jednou z prvních jazzových desek, kterých se prodalo přes milion kusů, a skladby z něj se hrály i v mainstreamových rádiích. Během legendárního Léta lásky hrál Charles Lloyd na stejných pódiích jako Jimi Hendrix, Janis Joplin, Cream, Grateful Dead či Jefferson Airplane.

V roce 1967 se dokonce vydal na turné po zemích za tehdejší železnou oponou, v jehož rámci koncertoval i v pražské Lucerně. Pražský koncert Lloyd zpětně hodnotí: „Na tuhle dobu vzpomínám jako na čas nesmírně křehké rovnováhy mezi lidmi a vládnoucí mocí. Hudba byla něco jako magnet, jakýsi signál k volání po svobodě. Byla vlastně i vyjádřením nároku na svobodu.“ Počátkem 70. let se ale Lloyd rozhodl odejít do ústraní, jen občas přijal pozvání k nahrávání ve studiu, mimo jiné od kapely The Beach Boys.

V 80. letech se vrátil na scénu s novou kapelou, avšak po několika nahrávkách se opět muzikantsky odmlčel a věnoval se i nadále meditaci a studiu indické filozofie. Natrvalo se k hudbě vrátil až v roce 1988 s novým kvartetem, jehož perlou byl mladý pianista Bobo Stenson. S ním podepsal Lloyd nahrávací smlouvu u mnichovského kultovního labelu ECM, jemuž je věrný dodnes. Současné kvarteto, se kterým přijíždí na Struny podzimu, zformoval v roce 2006 a dosud s ním natočil dvě alba: Rabo de Nube (2008) a Mirror (2010).

Struny podzimu nabízejí až do 10. listopadu svým návštěvníkům i další významné hudebníky a interprety. Festival představí 2. listopadu cenami ověnčený multimediální projekt Uniko finského akordeonisty Kimma Pohjonena. Poté uvede 5. listopadu v klubu Roxy klubovou noc Spotlight, kde mimo jiné vystoupí mladý jazzový pianista Robert Glasper s hiphopovou formací Experiment, britský rapper Ghostpoet, Vojtěch Dyk či En.dru. Robert Glasper odehraje na Strunách podzimu následující den koncert se svým jazzovým triem. Epilog festivalu ozdobí svým virtuózním vokálem mezzosopranistka Vivica Genaux, která je považována za jednu z nejlepších interpretek barokní hudby a bel canta. Ve Stavovském divadle ji doprovodí domácí soubor Collegium 1704.

25.10.2011 21:10:33 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Koncerty

Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Lukáš Vondráček

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. ...celý článek


Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út ...celý článek


Leonard Slatkin bude dirigovat Pražské symfoniky

Leonard Slatkin

Americká dirigentská legenda Leonard Slatkin bude 24. a 25. dubna řídit Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

MdZ a FBM spojuje nový společný projekt EGBDF

EGBDF

Dvě významné zlínské kulturní instituce, Městské divadlo Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů představí jedine celý článek

další články...

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...