zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vánoční koncert ve Státní opeře Praha

Kühnův dětský sbor

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Stejně jako každé Vánoce, můžete si i v letošním roce na Boží hod vánoční zajít do Státní opery Praha na koncert Kühnova dětského sboru. Pod vedením Jiřího Chvály a v doprovodu Dechového kvinteta Academia uslyšíte Zpěvy betlémské Jana Seidela. Začátek v 15.00 hodin.

ZPĚVY BETLÉMSKÉ Jana Seidla (1908–1998) znamenaly pro autora mnohem víc než úpravu, byť mistrovskou, lidových vánočních zpěvů. Byly pro něj osobním vyznáním, poutem s domovem, se svými blízkými, s rodným Polabím, s předválečnou dobou, naplněnou obavami a nadějemi zároveň, i se současným světem. Jsou spíše básnickou sbírkou, tolik je v ní poezie.

Tato kompozice vznikla na základě spolupráce s Janem Kühnem a byla psána pro Kühnův dětský sbor, který ji také premiéroval a pak pravidelně prováděl. Později, v letech sedmdesátých, byla už tak početná sbírka dále rozšiřována a obohacována o další části a byla zejména v součinnosti s věhlasným Pražským dechovým kvintetem pravidelně a nesčíslněkrát uváděna nejen v pražských koncertních síních, ale také na zahraničních turné Kühnova dětského sboru v Rakousku, Německu, Itálii či New Yorku. V červnu 1983 byla realizována digitální nahrávka Zpěvů betlémských ve studiu Rudolfina pro hudební vydavatelství Supraphon.
Janu Seidlovi se podařilo v této vánoční sbírce vyjádřit v mistrovské stylizaci všechny bohaté odstíny a nálady lidového uměleckého projevu spojeného s adventem a vánočními svátky, od dětsky prosté naivity přes čistou radost, bujaré veselí, taneční rytmus až k opačným polohám ztišené meditace a jímavé, něžné lyriky. Je to vzácná sbírka okouzlující vánoční poezie se smyslem pro průzračnost dětských hlasů a osobitost nástrojových barev dechového kvinteta, tak typickou pro českou národní hudbu a její tradici.
Kühnův dětský sbor (založen 1932) patří k nejvýznamnějším českým uměleckým kolektivům, známým nejen v Evropě, ale i v Japonsku, USA, Kanadě, Mexiku, Singapuru, Malajsii a Koreji. Za 79 let své existence vychoval tisíce talentovaných dětí a naučil je lásce k hudbě a umění. Vyrostli z nich významní umělci – pěvci, dirigenti, režiséři, skladatelé a instrumentalisté. Mimořádnou uměleckou pověst dokládají i oficiální pocty včetně European Grand Prix z roku 1998. Mezi ocenění z poslední doby patří vítězství na mezinárodních sborových soutěžích ve španělské Tolose v roce 2008 a v italském Arezzu v roce 2010. Sbor je zván na velké hudební festivaly a pravidelně uskutečňuje zahraniční koncertní turné. Vedle samostatných koncertů spolupracuje systematicky s předními orchestry a s našimi i zahraničními operními scénami. Kromě rozhlasových a televizních snímků nahrál přes 50 gramofonových desek.

Prof. Jiří Chvála působil po absolvování dirigentského oboru na Hudební fakultě AMU v Praze jako sbormistr Českého pěveckého (dnes Pražského filharmonického) sboru při České filharmonii. Studoval s ním široký světový repertoár sborových, oratorních i kantátových děl a spolupracoval při jejich realizaci s předními dirigentskými osobnostmi. Od roku 1967 stojí v čele Kühnova dětského sboru, s nímž rozvíjí odkaz jeho zakladatele Jana Kühna. Inicioval vznik několika desítek sborových cyklů současných autorů a obohatil dramaturgii sboru o pozoruhodná díla různých slohových období. Přijal pozvání na řadu hudebních festivalů a vedl sbor na několika desítkách zahraničních cest. Přednášel rovněž na mezinárodních sborových seminářích (Vídeň, Tokio, Grasse, Helsinky, Singapur, Princeton aj.). Významná je i jeho dlouholetá činnost pedagogická na HAMU v Praze, kde se jako profesor dirigování věnuje především sborovým disciplínám.

Dechové kvinteto Academia bylo založeno v roce 1971 na Pražské konzervatoři. Kvinteto s mezinárodním renomé vystupovalo s velkým úspěchem ve 40 zemích čtyř kontinentů a hrálo v téměř všech evropských zemích. Vedle koncertní a studiové činnosti je soubor zván i k vedení kurzů komorní hudby v evropských zemích a v Japonsku. Mimořádným úspěchem souboru je „Win a Prize“ z finále Mezinárodní soutěže komorních souborů v japonské Ósace v roce 1993, v níž se Dechové kvinteto Academia stalo nejlepším dechovým souborem soutěže. Soubor vydal řadu gramofonových titulů s širokým repertoárem od hudby klasické po soudobou. Ve svém repertoáru má mnoho zajímavých děl, které přímo pro něj vytvořili přední současní skladatelé. V této sezoně soubor oslavil 40. výročí své existence.

Josef Hervert, bývalý dlouholetý člen Kühnova dětského sboru, vystudoval herectví na DAMU v Praze. Do prvního angažmá nastoupil v Klicperově divadle v Hradci Králové. V současné době hostuje v Divadle na Vinohradech, v Divadle pod Palmovkou, účinkuje v pražské Viole a v brněnské Huse na Provázku. S divadelním souborem Ty-já-tr ztvárnil na Křivoklátských divadelních slavnostech a na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou titulní role v Rostandově Cyranovi z Bergeracu a Molièrově Donu Juanovi a Petruccia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy. Režíroval své úpravy her. Moderuje kulturně společenské akce, působí jako zpěvák, textař a režisér autorského kabaretu Červená 3ka.

20.12.2011 21:12:09 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

Ondřej Ruml zazpívá šansony s Pražskými symfoniky

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml vystoupí 20. a 21. května se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Divadle Hybernia se ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Michael Sheen v pyžamu v jubilejní hře NT Live

Michael Sheen (Nye)

Michael Sheen je znám především z rolí Tonyho Blaira ve filmu Královna či anděla v seriálu Dobrá znamení, sám celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné celý článek

další články...