zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Barokní podvečery souboru Collegium Marianum

Collegium Marianum

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jarní řada koncertů 12. ročníků Barokních podvečerů představí Fridricha II. Velikého jako milovníka hudby, skladatele a nejlepšího flétnistu mezi králi. 300. výročí narození tohoto významného pruského panovníka oslaví soubor Collegium Marianum se svými hosty v průběhu tří večerů. Již za necelý měsíc, přesně 5. března 2012, pozve Collegium Marianum, přední soubor tzv. poučené interpretace staré hudby, jehož uměleckou vedoucí je flétnistka Jana Semerádová, své návštěvníky do Míčovny Pražského hradu. Odehraje zde Královský koncert v Sanssouci, který bude nejen oslavou interpretačního umění krále Fridricha II. Velikého, ale také holdem vysoké kvalitě hudební produkce u dvora v Berlíně a Sanssouci.

„U této příležitosti se návštěvníci mohou těšit na podmanivý baryton Tomáše Krále – vyhledávaného sólisty, jenž se souborem spolupracuje už řadu let. Společně ´zrekonstruujeme´ koncert, který se odehrál před 240 lety v interpretaci samotného Fridricha II.,“ říká k prvnímu z Barokních podvečerů Jana Semerádová. Míčovnu Pražského hradu rozezní skladby dvorních hudebníků: houslisty Františka Bendy, flétnisty Johanna Joachima Quantze a cembalisty Carla Philippa Emanuela Bacha, doplněné áriemi z oratoria Der Tod Jesu od Carla Heinricha Grauna.

Další z koncertů Sólo pro flétnu, nesoucí podtitul „Fridrich II. Veliký – portrét flétnisty a mecenáše”, se uskuteční 16. dubna. Po boku hudebníků ze souboru Collegium Marianum vystoupí přední francouzský cembalista Bertrand Cuiller. Koncertní sérii pak uzavře 7. května večer nazvaný Super Thema Regium s podtitulem „Královské téma pro Bachovu Hudební obětinu”. Diváci obou podvečerů zavítají do působivého prostoru barokního refektáře kláštera dominikánů u sv. Jiljí v Praze.

V roce 1740, kdy byl Fridrich II. korunován pruským králem, měl za sebou už dvacet let hudebních studií. Jeho velkou vášní se po setkání s flétnovým virtuózem Johannem Joachimem Quantzem stala hra na příčnou flétnu. Fridrich si najal vlastní orchestr, ve kterém hráli známí hudebníci a skladatelé jako bratři Graunové, Carl Philipp Emanuel Bach, český houslový virtuóz František Benda nebo již zmíněný Quantz. „Fridrich II. je dodnes velmi inspirativní osobností. Vedle panovnických dovedností byl dle dobové kritiky ceněn pro své interpretační schopnosti,“ dodává Jana Semerádová.

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 cíleně zaměřuje na znovuoživování hudby 17. a 18. století. Jako jeden z mála profesionálních souborů tohoto zaměření v ČR má na svém repertoáru koncertní díla s důrazem na autory české či působící ve střední Evropě, ale pravidelně se věnuje i scénickým projektům (Cestopis tanečního mistra či České Vánoce). Od roku 1999 působí soubor pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové, jejíž aktivní badatelská činnost propojená se studiem barokní gestiky, deklamace a tance umožnila postupně rozšířit profil souboru. Své nevšední dramaturgie nezřídka staví na propojení hudebního a dramatického umění, které ráda zasazuje do autentického prostředí pražských barokních sálů. Pod jejím vedením Collegium Marianum každoročně uvádí několik novodobých premiér.
Soubor úzce spolupracuje s významnými evropskými choreografy, režiséry či sólisty a dirigenty jako například Gudrun Skamletz, Jean-Denis Monory, Sergio Azzolini, François Fernandez, Peter Kooij, Hana Blažíková či Damien Guillon. V roce 2008 soubor zahájil spolupráci s hudebním vydavatelstvím Supraphon, které v rámci řady Hudba Prahy 18. století vydalo již čtyři nahrávky. V roce 2010 se Collegium Marianum stalo nositelem ocenění za zásluhy o kvalitu a šíření české hudby, kterou uděluje Česká hudební rada Mezinárodní hudební rady při UNESCO.

13.2.2012 20:02:49 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Koncerty

Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Lukáš Vondráček

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. ...celý článek


Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. celý článek

další články...