zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Blízké hlasy z dáli

Schola Gregoriana Pragensis

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Autentické historické prostředí s koncentrovanou duchovní atmosférou mohli zažít posluchači v románském paláci Pražského hradu během hudebního setkání Blízké hlasy z dáli souboru Schola Gregoriana Pragensis se svými hosty, skupinou japonských mnichů školy Tendai - Gjosan-rjú Tendai šómjó.

Dnešnímu kritizovanému globálnímu světu vděčíme za vznik nápadu postavit vedle sebe dvě časově i prostorově vzdálené liturgické tradice, které jak se ukazuje, jsou si v mnohém blízké.

Schola Gregoriana Pragensis, založená Davidem Ebenem v roce 1987, se zaměřuje na interpretaci gregoriánského chorálu – nejstaršího liturgického zpěvu křesťanského západu, jehož hlavním rysem je jednohlas a texty v latině, zejména žalmy. Schola Gregoriana Pragensis vychází z nejstarších neumatických pramenů z 10. -11. století, dále z české chorální tradice včetně rané polyfonie i z nově objevených skladeb z 13. – 15. století.

Zpěvy šómjó, které mají svůj původ v obřadném přednesu védských hymnů, jsou dodnes součástí liturgie klasického proudu japonského buddhismu. „Vysoké „ šómjó se zpívá při významných obřadech jako je svěcení, pohřby, velké pokání a rituální očista národa, zatímco šómjó v základní zejména sólové podobě patří ke každodenní liturgické praxi. Zpěvem šómjó se očisťuje liturgický prostor i samotný obřadník, jeho smyslem je pokání, zpřítomnění posvátné moci a její chvála, otvírání očí k vidění běžně neviditelného a uší k slyšení běžně neslyšitelného.

Členy Gjósan-rjú jsou tendaiští mniši z různých chrámů v Japonsku, kteří se vedle svých běžných povinností věnují výuce šómjó a jeho veřejnému provozování a kteří mimo jiné spatřují v šómjó instrument pro mezikulturní spolupráci.

Přes kontrasty v pojetí hudebního výraziva lze v obou „zpěvech“ najít podobnosti v přednesu posvátného textu, ve střídání sólisty a sboru nebo v tonalitě vázané na pentatonickou stupnici. Každý zpěv sám o sobě přivádí k usebrání a jejich propojením se tyto zážitky ještě zesilují až do stavu určitého vytržení. Závěrečná starobylá píseň „Hospodine pomiluj ny“ Scholy Gregoriany, kdy refrén „krleš“ zaznívá z úst japonských mnichů, je skvělým dokladem této kulturní vzájemnosti.

Lze říci, že 26. 6. 2008 se v rámci IV. ročníku koncertního cyklu Hudba Pražského hradu uskutečnil „mezináboženský dialog“, jehož závěry zapůsobily na duši účastníků daleko silněji než mnohé podobné akce.

14.7.2008 01:07:31 Helena Kozlová | rubrika - Koncerty

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Koncerty

Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út ...celý článek


Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Lukáš Vondráček

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. ...celý článek


Leonard Slatkin bude dirigovat Pražské symfoniky

Leonard Slatkin

Americká dirigentská legenda Leonard Slatkin bude 24. a 25. dubna řídit Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...