zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Oceněná olomoucká Růžová zahrádka

Růžová zahrádka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Již druhé ocenění v krátké době získala publikace RŮŽOVÁ ZAHRÁDKA – RUKOPISNÉ MODLITEBNÍ KNÍŽKY 18. A 19. STOLETÍ, kterou vydalo Muzeum umění Olomouc s nakladatelstvím Arbor vitae při příležitosti stejnojmenné loňské výstavy. Po dubnové Ceně svazu polygrafických podnikatelů, udělované v rámci soutěže Památníku národního písemnictví o nejkrásnější českou knihu roku, byla Růžová zahrádka oceněna i v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis. V kategorii Muzejní publikace roku 2009 získala Zvláštní cenu.

Výsledky VIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2009, pořádané Ministerstvem kultury ČR a Asociací muzeí a galerií ČR, byly slavnostně vyhlášeny ve čtvrtek 13. května v Pantheonu Národního muzea. Muzeum umění Olomouc uspělo v jedné ze tří kategorií - Muzejní publikace roku 2009. Publikace Růžová zahrádka – Rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století. Sbírka Jana Poše, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Anežky Šimkové, získala Zvláštní cenu. Ta se přitom vztahuje rovněž na doplňkovou publikaci, faksimili rukopisné modlitební knížky Duchovní křesťanské katolické jádro všech modliteb, Franc Štěpánek, 1824–1825.

„Růžová zahrádka je vůbec prvním odborným a objevným knižním zpracováním pozapomenutého a nedoceněného fenoménu, který představují v 18. a 19. století ručně psané a výtvarně zdobené modlitební knížky, masově rozšířené na tehdy dvojjazyčném českém a moravském venkově. Publikace poukazuje na tento v Evropě ojedinělý a specifický projev knižní kultury, spočívající především ve výtvarném i citově podmanivém charakteru prací neprofesionálních tvůrců, především z řad venkovských učitelů,“ řekla Šimková k oceněným knihám, které doplňovaly stejnojmennou výstavu Muzea umění Olomouc.
Růžová zahrádka přitom již na konci dubna získala i Cenu svazu polygrafických podnikatelů v rámci 45. ročníku soutěže o nejkrásnější českou knihu roku 2009, kterou vyhlašuje Památník národního písemnictví.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis vyhlašují ve třech kategoriích (Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku) od roku 2002 Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií ČR. Ke vzniku této soutěže vedla vyhlašovatele snaha přispět ke všeobecnému zvýšení prestiže muzejních institucí a posílení obecného chápání smyslu jejich existence jako strážců významné části národního kulturního dědictví. Muzeum umění Olomouc v soutěži uspělo již v roce 2006, kdy v kategorii Muzejní počin roku skončilo nově otevřené Arcidiecézní muzeum Olomouc na II. místě.

21.6.2010 20:06:45 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Bastard: křížení lásky a zla

Esther Mertová a Dušan Vitázek (Bastard)

Městské divadlo Brno uvádí na Hudební scéně nové nastudování společného díla Zdenka Merty a Stanislava Moši BA celý článek

další články...