zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy na 11. týden

Bohumila Grögerová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Bohumila Grögerová
Bohumila Grögerová je známá především svými experimentálními texty a překlady z němčiny a francouzštiny. Celoživotní partnerka a spolupracovnice básníka a překladatele Josefa Hiršala je podepsaná na řadě Hiršalových textů, včetně knih pro děti. V době vzniku pořadu právě vycházela její kniha vzpomínek Branka z pantů a právě o těch vzpomínkách i knížce si obě autorky před kamerou povídaly nejvíce. Navzdory nepohodlí i krutostem, které stáří přináší, považuje Bohumila Grögerová stárnutí za pozitivní záležitost, i když připouští, že jí trvalo dlouho, než k podobnému závěru došla. Je básnířka, možná i proto (nebo také proto) má akustické vzpomínky už z nejútlejšího dětství, a nyní, v požehnaném věku, si vybavuje hlasy svých rodičů z doby, kdy byla ještě nemluvně.

Otec paní Grögerové byl československý legionář. Zemřel za války, snad se štěstím, neboť záhy poté ho začalo hledat gestapo. Bohumila Grögerová se vdala brzy, měla dvě děti, ale po devíti letech manželství ovdověla. Básníka Josefa Hiršala potkala v letech nejtužší éry stalinismu v nakladatelství Naše vojsko, kde oba pracovali. Jejich soužití vydrželo až do básníkovy nedávné smrti, a to přesto, že Josef Hiršal nikdy nerozbil svou rodinu. Také v tomto směru byl život Bohumily Grögerové výjimečný. Z trojice přátel Jiří Kolář, Josef Hiršal a Bohumila Grögerová, o níž básnířka a překladatelka v pořadu hovoří, žije už dnes jen ona. O to vzácnější je tento záznam setkání Terezy Brdečkové s mimořádnou českou autorkou.
Vysílání: 15.3., 16.55 hod., ČT2; Opakování: 16.3., ČT2.

Česko-slovenské návraty Rudin
Turgeněvův román Rudin pro televizní obrazovku zdramatizoval v roce 1985 Otto Zelenka, dramatik a scenárista, který se v těchto dnech dožívá významného životního jubilea - 80 let. Autor seriálů F. L. Věk, Cirkus Humberto, Sňatky z rozumu, Kamenný řád, Přísahám a slibuji, dramatizací i původních televizních her Vyloženě rodinná historie, V zámku a podzámčí, Cesta domů, filmu Člověk proti zkáze a mnoha dalších v Rudinovi zpracoval nadčasové téma hledání smyslu vlastní existence.
Na jedné ruské vsi žije společnost statkářů a šlechticů svým tradičním, ospalým způsobem. Společně trávené chvíle v salonech u nezajímavé konverzace se změní příchodem mladého Rudina (V. Kratina), který všechny svými názory ovlivní, a některé i oslní. Zvláště mladou dceru statkářky Lasunské Natálii (Z. Adamovská), kterou tajně miluje Volyncev (Z. Žák), bratr vdovy Lipinové (E. Balzerová). Ta má také tajného ctitele, pracovitého, leč málomluvného Ležněva (V. Helšus).
Objevil se náhle a změnil jejich životy. Ten okouzlující příživník byl vlastně nezištný a kdykoliv schopen obětovat své teplé bezpečí, dostalo-li se jeho svědomí do vnitřního konfliktu se situací, která mu ho poskytla.
Vysílání: 15.3., 22.40 hod., ČT2; Opakování: 18.3., ČT2.

Česko jedna báseň: Zdeněk Volf
Moravský básník Zdeněk Volf (1957) nepatří ke známým postavám naší literární scény. Poezie pro něj taky není obživou, ale spíš duchovní potřebou, uchyluje se k ní v čase vedle zaměstnání (pracuje jako soukromý inseminátor krav v okolí Mohyly míru). Vydal dosud čtyři sbírky - K svému (Host 1999), Řetězy a ptáci (Arca 1999), Stahy (Petrov 2003). Poslední sbírku A mrvě prsteny vydalo v roce 2007 nakladatelství Protis. Uspořádal výbor poezie domácích i zahraničních autorů Chlévská lyrika, který doprovází fotografie J. Štreita, a v roce 2011 vydalo nakladatelství Sursum.
Vysílání: 16.3., 13.32 hod., ČT2; Opakování: 23.3., ČT2

Nominace na knižní ceny 2011
Od středy 16. března začne Česká televize představovat autory a jejich díla nominovaná na ceny Litery 2011. Se čtyřiadvacítkou autorů a vydavatelů seznámí diváky ve dvouminutových spotech herečka Anna Geislerová, která se stejně jako v minulých dvou letech ujme ve Stavovském divadle v Praze moderátorského mikrofonu při slavnostním udílení cen. Stane se tak 10. dubna, kdy bude rozděleno celkem sedm Liter v kategoriích nakladatelský čin, překlad, kniha pro děti a mládež, poezie, objev oku, literatura faktu a próza, o kterou se letos poprvé bude ucházet hned šestice autorů.
Vizitky literární elity uplynulého roku připravili scenárista Pavel Mandys, kameraman Tomáš Nováček a režisér Adrian Kukal.
Česká televize bude spoty vysílat v premiéře na programu ČT2 v 19:25 hod. ve všední dny a v 19:50 hod. o víkendu. Na ČT1 poběží reprízy od 17. března do 9. dubna vždy v 19:32 hodin.
Vysílání: 16.3., 19.25 hod., ČT2; Opakování: 17.3., ČT1.

Luční harfa
Autobiografická knížka známého amerického autora Trumana Capoteho Luční harfa (1951, česky poprvé 1965) líčí spisovatelova chlapecká léta, jež po smrti rodičů trávil v podivínské domácnosti svých tet, tiché a romantické Dolly (Piper Laurieová) a podnikavé leč diktátorské Vereny (Sissy Spaceková). Dospívající Collin (Edward Furlong) si samozřejmě víc rozumí se svobodomyslnou Dolly, která miluje přírodu a vyrábí podle starého cikánského receptu úspěšný léčivý preparát. Neustálé hádky mezi oběma sestrami vyvrcholí Dollyiným a Collinovým demonstrativním odchodem z domu. Poetický příběh o dospívání a životě na americkém jihu 40. let natočil syn slavného herce Charles Matthau (nar. 1962), který jistě i díky tatínkově vlivu dokázal Luční harfu obsadit opravdu prvotřídními herci i ve vedlejších rolích. Kromě Piper Laurieové a Sissy Spacekové (jež už spolu hrály matku a dceru v adaptaci Kingova hororu Carrie) tu např. zahráli Walter Matthau (soudce Cool), Jack Lemmon (chicagský chemik Ritz), Mary Steenburgenová (kočovná evangelistka s patnácti dětmi Ida), Charles Durning (reverend Buster), Joe Don Baker (šerif) a Roddy McDowall (holič Legrand). Šestnáctiletého Collina ztělesnil Edward Furlong, jehož nejznámější rolí do té doby byl John Connor v druhém dílu Terminátora.
Vysílání: 19.3., 13.30 hod., ČT1.

Čtenářský deník... Hana Pachtová: Adam a Ema
Soubor sedmi vyprávění se zdánlivě točí kolem milostných vztahů. Postavy se dotýkají nesměle a nejistě, těžce zahánějí vlastní úzkosti, a přece se v jednu určující chvíli rozhodnou a po hlavě skočí do divokých vod, aby nakonec našly ne lásku, ale především samy sebe. Jemnou, něžnou, ženskou a bolavou povídkovou sbírku Hany Pachtové Adam a Ema představí novinářka Alice Horáčková.
Vysílání: 19.3., 13.10 hod., ČT2; Opakování: 20.3., ČT2., 25.3., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterlyová
Nejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Vysílání: 20.3., 21.25 hod., ČT2.

14.3.2011 07:03:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek



Časopis 21 - sekce