zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 25. týden

Bruntál zámek

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Úděl nadání Malíř a vizionář, Pitchegigwaneh Daniel Kučera
Daniela už ve dvou letech jeho hippie matka vedla k absolutní samostatnosti, učila ho poznávat stromy, lesní plody, byliny a kytky, aby vždy přežil. O rok později ty kytky nosil na hrob svého otce, který byl za nejasných okolností nalezen oběšený. Táta mu pak moc chyběl a Dan dodnes lituje, že po něm nezůstalo nic z jeho spisů o astronomii.
Dan si se spolužáky nikdy nerozuměl. Jeho velký vztah k přírodě a touze se něco dozvědět o světě kolem nás ho vzdaloval reálnému stylu života. Puberta přišla jako vichřice, už tenkrát měl dlouhé vlasy a znal lidi od Charty, s kterými se máma přátelila. Dan odmítal říkat, co se smí, a nazýval věci pravým jménem. Byl nespoutatelný, měl trojky a čtyřky z chování. Nakonec se vymknul i mámině výchově a skončil v pasťáku. Tam začal psát poezii a věnovat se hypnóze, esoterismu a okultním vědám. V šestnácti letech, když psal svou první báseň na posvátném místě zbořeniště kostela, měl vizi, že se brzy dostane k člověku, který ho adoptuje za syna a bude mít pro něj zásadní význam. Tehdy namaloval svůj první obraz šamana. Později se s ním v Kanadě opravdu setkal. Byl to známý malíř Norval Morrissea. Jako jediného bělocha vzal Dana do učení, dal mu jméno Pitchegigwaneh, Světlonoš, jitřní pták, a Dan se brzy zařadil do skupiny malířů, kteří v Kanadě vytvořili specifický styl vycházející z indiánského umění.
Vizionář, malíř, básník, muzikant a léčitel Daniel je pozoruhodný, rozporuplný a určitě i talentovaný mladý muž, který nepatří do současného hmotařského světa. Domovem je mu příroda a její zákony a právě ta nezařaditelnost a nepřizpůsobivost běžné společnosti je jeho velkým ÚDĚLEM.
Vysílání: 21.6., 17.30 hod., ČT2; Opakování: 24.6., ČT2.

Šumné stopy (10/10) Karel Pařík a jeho oponenti
České stopy v Bosně a Hercegovině nenalezneme pouze v Sarajevu a neznějí pouze Paříkovým jménem. Nesmíme zapomenout ani na další architekty - jmenujme za všechny alespoň Františka Blažka (např. pošta a hotel Austria v Ilidži, kasárna v Mostaru), zakladatele české moderní architektury Jana Kotěru (banka Slavia v Sarajevu), Karla Pánka (turistická chata na vrchu Trebić, františkánský klášter Sarajevo), Josefa Pospíšila (hudební pavilon či hasičská zbrojnice v Sarajevu, komerční banka v Trebinji - dnes radnice), Alexandra Vítka (kašna Sebilj - jeden ze symbolů Sarajeva), či syna Karla Paříka - Mariana. Stavby škol, kostelů, hotelů a vil jsou hmatatelnou a nepřehlédnutelnou připomínkou staletých intenzivních a mnohostranných vazeb mezi českými zeměmi a Bosnou.
Celé natáčení čtyř balkánských dílů Šumných stop by bylo nemyslitelné nejen bez odborné pomoci Jiřího Kuděly, ale také bez podpory konzulky České republiky v Sarajevu - Jany Staré, stejně jako bez ochoty, laskavosti a vstřícnosti všech oslovených osob a institucí v Bosně a Hercegovině, které vyšly štábu České televize v červenci 2010 maximálně obětavě a nezištně vstříc. Ti všichni si zaslouží nesmírné poděkování, stejně jako ministr zahraničních věcí České republiky pan Karel Schwarzenberg, který nad projektem Šumné stopy převzal záštitu. Vysílání: 25.6., 20.00 hod., ČT2; Opakování: 26.6., ČT2.

Deset století architektury Bruntál zámek
Založení královského města Bruntálu koncem 12. století souviselo s objevením nalezišť drahých kovů. Velké příjmy plynoucí z těžby zlata, olova a mědi, stejně jako samotná poloha na obchodní stezce z Olomouce do Slezska, vytvořily z Bruntálu výstavní opevněné město. První dochovaná zmínka o zámku pochází ze začátku 16. století, kdy celé panství koupil slezský šlechtický rod pánů z Vrbna. Ti stále častěji zasahovali do společenského dění na Moravě a zámek se tak stal významným reprezentačním sídlem. Po bitvě na Bílé hoře byl celý majetek zkonfiskován a prodán řádu německých rytířů. V roce 1938 byl řád nacisty násilně zrušen a zámek připadl státu. Po skončení II. světové války byl pak zcela ponechán svému osudu. Až pak na přelomu 50. a 60. let 20. století se zámek v Bruntále opět začal opravovat, aby byl zpřístupněn veřejnosti. Vysílání: 26.6., 16.10 hod., ČT2; Opakování: 27.6., ČT2.

20.6.2011 14:06:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...